Се чека епилогот од второстепената комисија за Леонид

Демири најавува дека од Австрија ќе бара документација.

Постои меѓуинституционална некоординираност во случајот со Леонид Индов кој беше испратен во Австрија, а ФЗО не одобри средства за негово лекување, призна денеска новиот министер за здравство Илир Демири во интервјуте за РСЕ. Вели, доколку 18 годишникот е испратен на третман, а не на рехабилитација тогаш државата ќе го покрие неговото лекување, но како што кажа, допрва ќе се бара документација од Австрија за тоа што се случува таму..

-Можам да кажам дека има една дискординација помеѓу министерство за здравство, фонд за здравство и центарот кој дава услуги за транспорт со хеликоптер. Ќе бараме да се постапува законски, тоа е едно и друго, ќе побараме од Австрија да достави документација за начинот на лекување и што се случува таму со детево, дали се работи за рехабилитација или се работи за третман, доколку се работи за третман, државата се разбира на секој еден граѓанин нуди можност да се лекува каде е подобро за него.- Илир Демири – министер за здравство

Додека трае неизвесноста преку институциите и се очекува жалбата на Бранко Индов, таткото на Леонид до второстепената комисија на ФЗО, граѓаните не престануваат со хуманоста и со оригинални идеи се обидуваат да обезбедат средства. Внимание привлече и гестот на музичката група ДНК кои ја ставија на лицитација наградата „Златна бубамара на популарноста“ за најдобра песна за 2023 година. Владимир Блажев, член на дуото, познат како ДиЏеј Панчо за Канал 5 откри дека еден од лицитаторите иако ја немал највисоката понуда, сепак испратил 90.000 денари за лекување на Леонид. Лицитацијата трае до утре до 22 часот, а највисоката понуда досега е 150.000 денари. Блажев повик за хуманост до сите граѓани за што повеќе средства за лекувањето, а има и идеја, кој и да ја даде највисоката понуда, статуетката да ја подари на Леонид..

-Наградите како што кажа на секој уметник значат, но нас ни се признание, убаво е да стојат дома во некој агол но ќе фаќаат прашина, а вака може да ја искористиме и да помогнеме кај што треба. Се надеваме дека можеби уште некој човек или компанија што е општествено одговорна ќе може да помогне и лицитацијата да биде уште повисока, дај боже да е што повеќе. Ние, народот сме државата, да се држиме меѓу себе и да бидеме јаки за вакви работи.- Владимир Блажев „Ди Џеј- Панчо“– ДНК

Во изминативе денови имаше повеќе хуманитарни акции.. Македонската кошаркарска репрезентација исто така одигра за Леонид против Естонија, каде парите од билетите беа донирани за негово лекување.. Хуманитарна акција организираше и Град Скопје кои најавија дека во наредниве денови ќе ги соопштат средствата кои ги собрале...

Новороденче, кое било прогласено за мртво, се разбудило на погребот- семејството верува во чудо

Бебе кое било прогласено за мртво набргу по раѓањето, е префрлено назад во болница во Парагвај откако добила знаци на живот за време на нејзиниот погреб.

Нејзините блиски кои се потресени од сѐ, изјавија дека не исклучуваат „Божја интервенција“, пренесува El Tiempo.

Девојчето е родено околу пладне во петокот со царски рез, откако нејзината 21-годишна мајка имала компликации во седмиот месец од бременоста.

Но, бебето било прогласено за мртво и предадено на семејството заедно со потврдата за смрт.

Таткото на бебето, Игнасио Медина, изјавил за локалната телевизија Телефутуро дека телото на бебето го добил „целосно виолетово“.

Семејството, кое веќе претрпело загуба на уште едно бебе од оваа двојка, наместо да слави, отишле на погребот во Минго Гуазу, место на околу 20 километри од Сиудад дел Есте, главниот град на департманот Алто Парана, кој граничи со Аргентина и Бразил.

„Ја однесовме кај мајка ми и таму ја гледавме“, рече Медина.

Тој рече дека непосредно пред да заминат на гробиштата, еден од неговите чичковци забележал дека бебето мрда со главата и ги известил присутните.

„Потоа отидовме да ја провериме и срцето ѝ чукаше“, додал таткото кој веднаш го однел бебето во болница.

Кога таткото на бебето го прашал што се случило, директорот на Регионалната болница во Сиудад дел Есте, Федерико Шредел, не ја исклучил можноста дека се работело за катаплексија.

„Поради состојбата со предвремено раѓање, тоа може да се случи, практично пациентот останува без знаци на живот“, додаде специјалистот и предупреди дека ваков случај може да се случи еднаш на секои пет милиони раѓања.

Исто така, Пабло Лемир, директор на судска медицина на Министерството за правда во Парагвај, исто така објасни дека тоа може да биде катаплексија или синдром на „очигледна смрт“.

„Нема чукање на срцето, нема дишење, телото е опуштено, бледо, станува сино или виолетово и обично се решава спонтано и необјасниво“, изјави тој за парагвајскиот медиум ABC Colors.

Според експертот, бебето било родено предвреме и тоа ги исклучило опциите за лекарите.

„Во 26-та недела од бременоста и со таа тежина, белите дробови не се подготвени да бидат надвор од матката, ниту пак нервниот систем е правилно развиен“, рече тој.

Од друга страна, роднините не исклучуваат „божествена интервенција“ и тврдат дека девојчето, сепак со резервирани прогнози, ќе се вика Милагрос де Жезус, што во превод значи „Чудо Исусово“.

Момче падна од 40 метри висок гребен во Италија- пријателите немоќно гледале (ВИДЕО)

Момче (14) од Арика, Италија, доживеа трагична судбина кога со другарите го посети езерото Неми, не сфаќајќи дека ќе падне од дрво по стрмна карпа од 40 метри и ќе загине.

Тој наводно се одвоил од својата група пријатели и се обидел да стигне до највисоката точка на Виа Перино, но гранката од дрвото на која се качувал се скршила и момчето се превртело врз карпата, објави Мирор.

Тинејџерот паѓал над 30 метри, а неговите пријатели беспомошно гледале и веднаш го вклучиле алармот.

Пожарникарите од Неми и карабинерите веднаш пристигнале на местото на настанот, но не можеле ништо да му направат на момчето, освен да констатираат смрт.

Телото е пренесено во болницата Кастели во Арикио, а потоа во Институтот за судска медицина во Рим.

Брутално убиство во Њујорк: Во фрижидер е пронајдена отсечена човечка глава и делови на тело

Маж од Њујорк е обвинет за убиство откако во фрижидерот на неговиот стан во Бруклин биле пронајдени човечка глава и делови од телото, соопшти денеска полицијата.

Николас Мекги (45) е уапсен во четвртокот попладне и обвинет за грабеж, криење на човечко тело и компромитирачки докази, соопшти њујоршката полиција, пренесува Ен-Би-Си Њуз.

Посмртните останки на 40-годишниот Кошин Гелцер биле пронајдени на 22 јануари во станот што Мекги го делел со Хедер Стајнс (45), која исто така е уапсена за криење на човечки труп.

Полицајците рекоа дека одговориле на повикот од станот и пронашле повеќе црни кеси со делови од тело во фрижидерот и замрзнувачот.

Според кривичната пријава, лекарите подоцна го идентификувале Гелцер преку отпечатоци од прсти.

Полицијата денеска не соопшти повеќе детали за случајот, ниту пак како и кога е убиен Гелцер.

притисни ентер