Последни вести

Најважни вести

ОБСЕ - мултилатерален форум за дијалог меѓу Западот и Истокот

Министрите за надворешни работи и други претставници на 57 земји-членки на Организацијата за безб...

Состојба на патишта, сообраќај по влажни коловози

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради Министерскиот совет на ОБСЕ

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради Министерскиот совет на ОБСЕ

Почнувајќи од денеска од 13 часот до завршување на Министерскиот совет повремено ќе бидат затворени за сообраќај одредени улици како што се булеварот „Илинден“ од крстосницата со бул.„Св. Климент Охридски“...

Израел го доби списокот на заложници кои Хамас треба да ги ослободи во текот на денешниот ден

Израел го доби списокот на заложници кои Хамас треба да ги ослободи во текот на денешниот ден

Тоа ќе биде шеста група заложници што се ослободуваат како дел од привременото примирје во Газа меѓу Израел и палестинските милитанти. Во соопштението од кабинетот на израелскиот премиер се наведува дека се информирани семејст...

Претставник на Стејт департмент: Путин нема да склучи мир во Украина

Претставник на Стејт департмент: Путин нема да склучи мир во Украина

 Рускиот претседател Владимир Путин нема да склучи мир во Украина додека не ги знае резултатите од американските избори во ноември 2024 година, изјави синоќа висок функционер на американскиот Стејт департмент. Трамп, кој бар...

Мбапе: Мора да победиме во Дортмунд, бидејќи сакаме да го заземеме првото место во групата

Мбапе: Мора да победиме во Дортмунд, бидејќи сакаме да го заземеме првото место во групата

Парижаните синоќа на домашен терен одиграа 1:1 спасувајќи се од пораз со пенал во осмата минута од судиското надополнување. - Резултатот е тешко да се прифати, имавме толку многу шанси за гол. Во фудбалот може да се биде подоб...

Потрагата по 14 годишната Вања се уште трае, но нема информации каде е девојчето

Потрагата по 14 годишната Вања се уште трае, но нема информации каде е девојчето

Полицијата објави нејзина фотографија и опис во билтенот за исчезнати.. МВР ги истражува сите можни мотиви и причини за нејзиното исчезнување. Фотографии од девојчето се залепени во центарот на градот со надеж дека некој од ми...

Партиите согласни за двојни избори во мај

Партиите согласни за двојни избори во мај

 Средбата за усогласувањето на датумот за одржување на претседателските и парламентарните изборите во рамки на уставните и законски рокови, функционирањето на техничката влада пред изборниот процес, но и можноста за заедничк...

Авиосообраќајот ќе се одвива регуларно за време на состанокот на ОБСЕ во Скопје

Авиосообраќајот ќе се одвива регуларно за време на состанокот на ОБСЕ во Скопје

Авиосообраќајот на Меѓународниот Аеродром Скопје, за време на одржувањето на 30. Министерски Совет на ОБСЕ во Скопје, денеска, утре (30 ноември) и задутре (1-ви декември), ќе се одвива регуларно, информираат од ТАВ Македонија. И ...

Здравствените установи ќе работат нормално за време на Министерскиот совет на ОБСЕ

Здравствените установи ќе работат нормално за време на Министерскиот совет на ОБСЕ

Од Министерството за здравство велат дека нема да има никакви пречки во испораката на здравствената заштита на пациентите во овие два дена. Поради одржувањето на Министерскиот совет на ОБСЕ, медицинските установи се должни да има...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube