Последни вести

Најважни вести

Ковачевски: Сега е моментот да ги отвориме поглавјата со ЕУ

Ваков демократски дијалог треба да има на сите нивоа. Добро е што ставот утрово искажан од потпре...

Оставките на двајца членови на Судскиот совет ќе бидат констатирани на утрешната седница

Официјалните информации зошто двајцата се одлучија на ваквиот чекор се очекува да бидат објавени ...

Павле Трајанов и Никола Тодоров во „Само Вистина“

Драги пријатели, вечерва во Само Вистина секој со својата ќе дебатираат Павле Трајанов и Никола Т...

Меџити го повика Јовев да му биде национален советник за кардиохирургија

Меџити го повика Јовев да му биде национален советник за кардиохирургија

Сашко Јовев не менаџирал добро со Клиниката, се кршел Законот за здравствена заштита, има нерегуларности потврдени од Комисија на Министерството и затоа е санкциониран, ама сакам да ми биде советник за трансплантација, кажа Меџит...

Јовев прифаќа да биде советник на Меџити, но не се откажува од правната битка за разрешувањето

Јовев прифаќа да биде советник на Меџити, но не се откажува од правната битка за разрешувањето

 Но, сметам дека моето место е овде каде што припаѓам да останам прв човек на клиниката за кардиохиругија, изјави професорот Сашко Јовев. Тој вели дека никогаш немало мобинг на клиниката а тоа покажало и потпишаната петицја ...

Мештани од Слупчане не дозволиле да се реконструира електродистрибутивната мрежа на ЕВН

Мештани од Слупчане не дозволиле да се реконструира електродистрибутивната мрежа на ЕВН

Од ЕВН велат дека за проблемот информирано е МВР. „Сѐ додека корисниците не дозволуваат да се работи, ќе се соочуваат со прекини во снабдувањето и сериозни дефекти како резултат на контуинирани кражби и злоупотреби во мр...

За брзо возење санкционирани 369 возачи

За брзо возење санкционирани 369 возачи

Од нив, како што информира МВР, 24 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четири возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 199 возила ја пречекори...

Уапсени нелегални менувачи на пари во Струмица

Уапсени нелегални менувачи на пари во Струмица

Како што соопштија од СВР Струмица, од слобода се лишени М.А. (66) и М.Д.(67) од Струмица. Кај првиот полицијата пронашла и одзела различни валути во вкупна вредност од околу еден милион денари, а кај вториот околу 110.000 денари...

Обвинение за сторител на семејно насилство и негов помагач

Обвинение за сторител на семејно насилство и негов помагач

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 46-годишен скопјанец за кривично дело „тешка телесна повреда“, како и против едно 34-годишно лице за кое во текот на претходната постапк...

Арктикот би можел да остане без морски мраз во лето до 2030-тите, еве какви се последиците

Арктикот би можел да остане без морски мраз во лето до 2030-тите, еве какви се последиците

Според најновото истражување објавено денес во списанието Nature Communications, арктичкиот морски мраз би можел целосно да исчезне веќе во 2030-тите во текот на септември. Дури и ако значително ги намалиме емисиите на стакленичк...

Најавен зголемен број на туристи од Словачка

Најавен зголемен број на туристи од Словачка

За многу кратко време туристи од Словачка и централна Европа ќе бидат меѓу најчестите посетители на нашата земја, најавуваат од националната Асоцијација за дојдовен туризам на Македонија НАИТМ чиј претседател Влатко Сулев потпиша...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube