Белата куќа: Преговорите за ослободување на заложниците на Хамас се при крај

Портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби изјави дека преговорите „се приближуваат до крајот“ за ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас - но тој одби да елаборира детали за потенцијалниот договор.

Тој, исто така, одби да ги коментира снимките за кои Израел рече дека прикажуваат двајца заложници кои се пренесувани низ болницата Ал-Шифа во Газа на 7 октомври.

„Знам дека сите се заинтересирани за бројките и кои ќе бидат тие. Тоа го работиме буквално во реално време со двете страни. Така, мислам дека е подобро само да не шпекулирам за тоа како ќе изгледа тој збир. Очигледно, ние сме ласерски фокусирани на американските граѓани за кои знаеме дека се држат во заложништво и сакаме да излезат, сите тие, сите треба да бидат надвор “, рече Кирби, на прашањето од МЈ Ли од CNN, прашан дали некој од оние што би можеле да бидат ослободени би биле американски државјани.

На прашањето какво ниво на доверба има Белата куќа дека американските заложници се живи, Кирби делумно одговори, велејќи: „Би рекол дека немаме поинакви индикации“.

СДСМ: Мизрахи да си даде оставка и да свика седница на Анкетната за Онкологија

Срамна и неодговорна е злоупотребата на Анкетната комисија за случајот Онкологија од страна на ДПМНЕ и претседателката на комисијата Рашела Мизрахи.

ДПМНЕ и Мизрахи покажаа дека нивната цел со комисијата воопшто не била вистината, не биле пациентите, немале намера воопшто нешто да преземат, освен политички да ја злоупотребуваат Комисијата за ширење на невистини и манипулација на граѓаните.

Јавноста се сомнева дека намерата на ДПМНЕ е да ја опструира истрагата на надлежните институции и да ја попречува.

Во името на пациентите на Онкологија, во името на вистината и правдата Мизрахи треба да си даде оставка за сите злоупотреби на комисијата и да свика седница на Анкетната комисија за онкологија.

Случајот Онкологија после 30 години го отворија институции во време на СДСМ и без разлика на ваквото однесување на ДПМНЕ, мора да има одговорност за сите инволвирани.

СДСМ - Центар за комуникации со јавноста

Шалтерите во Дирекцијата на „Водовод и канализација“ денеска и утре ќе работат до 14 часот

Шалтерите за наплата на „Водовод и канализација“ во дирекцијата на претпријатието денеска ќе работат од 07:30 до 14 часот, а утре од 09 до 14 часот. Наплатните пунктови во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат.

Од претпријатието информираат дека од петок продолжуваат со редовно работно време.

Одлуката, како што посочуваат од ЈП „Водовод и канализација“ е во согласност со заклучоците од 199. седница на Владата поради одржување на 30. Министерски состанок на ОБСЕ.

Халанд најбрзо до 40 гола во Лигата на шампионите

 Фудбалерот на Манчестер сити, Ерилнг Халанд синоќа беше стрелец во победата на неговиот тим против Лајпциг со 3:2 во натпреварот од 5. коло од групната фаза на Лигата на шампионите.

Норвежанецот на оваа средба го постигна својот 40-ти гол во 35-от натпревар од елитното фудбалско натпреварување.

Халанд е играчот кој најбрзо стигна до 40 гола во Лигата на шампионите. Тој го собори и рекордот на напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе и стана најмладиот играч кој постигнал 40 гола во Лигата на шампионите (23 години, 130 дена).

Оваа сезона, 23-годишниот Халанд забележа 20 настапи за Манчестер сити во сите натпреварувања, постигнувајќи 19 гола и четири асистенции.

притисни ентер