Спектакл во Лас Вегас: Переира експресно ја одбрани титулата, Холовеј во последен момент

Љубителите на боречките вештини ширум светот, ноќеска имаа можност да уживаат во еден од најголемите ММА настани во последната деценија!

УФЦ 300 ја имаше една од најсилните „борбени карти“ досега и целосно ги оправда очекувањата и најавите.

Програмата за боречки вештини во арената „Т-Мобил“ во Лас Вегас ја отворија Дејвсон Фигуеридо и Коди Гарбрант, а победата ја извојуваше бразилскиот борец, со лост во втората рунда.

Бразилецот на околу една минута пред крајот на второто коло го искористи тоа што противникот му „заврте грб“, а потоа штом се укажа прилика, ја стави раката под брадата и почна да се стиска. На крајот, Гарбрант немаше шанса да избега и мораше да се предаде.

Потоа следуваше меч меѓу Боби Грин и Џим Милер, кој на поени му припадна на Грин, но сосема заслужено.

Грин и пред мечот важеше за фаворит, што успеа да го оправда во октагонот. Му нанесе поголема штета на противникот, беше многу поконкретен, што на крајот судиите го окарактеризираа како доволно за победа.

Во третата борба од воведниот дел од вечерта гледавме „бразилска“ борба меѓу Џесика Андраде и Марина Родригез, а по три рунди Андраде победи на паркетот, по одлука на судиите.

Таа во најголем дел ја контролираше борбата на Андраде, удирајќи ја противничката во неколку наврати, а на крајот судиите ѝ ја доделија победата.

Потоа следеше четвртата борба од воведниот дел од програмата, а потоа се виде првото нешто поголемо изненадување, бидејќи Ренато Карнеиро во втората рунда со технички нокаут го совлада фаворизираниот Џејлин Тарнер.

Веднаш потоа се виде експресната победа на Диего Лопез против Содик Јусуф од Нигерија.

Лопез подобро влезе во натпреварот, што беше видливо по неколкуте размени. Набрзо успеал да го удри Јусуф, испраќајќи го на подот, но нигерискиот борец некако успеал да се одбрани.

Меѓутоа, кога стана, дојде уште еден налет од Лопез, кој брзо го фрли на подот, а потоа со жестоки удари го заврши на земја.

Подоцна вечерта, Кајла Хендерсон, во своето деби во УФЦ, ја оправда улогата на тежок фаворит против ветеранот Холи Холм и славеше со задушување во второто коло.

Седмата борба на вечерта му припадна на Алјамен Стерлинг, кој победи со одлука на судиите против Келвин Катар. Стерлинг беше подобар од почетокот на првото до крајот на третото коло и сосема заслужено славеше.

Во неколку наврати успеваше да го собори противникот, а секогаш кога ќе завршеа на земја, Стерлинг имаше целосна контрола. Во третото коло можеби беше блиску до прекин, но Катар успеа да го „преживее“ напливот и да се одржи до самиот крај.

Во деветтата борба на вечерта, Бо Никал славеше гушејќи го Коди Брендиџ во второто коло, а тој меч го отвори и главниот дел од програмата.

Армен Царукјан и Чарлс Оливеира приредија одлично шоу, а на крајот Царукјан победи со поделена одлука.

Гледавме многу возбудлив натпревар, полн со пресврти, но и одлични потези, а на крајот судиите проценија дека Царукјан заслужил да победи.

Потоа следеше првата од трите борби за титулата, а Макс Холовеј во последната секунда од мечот го нокаутира Џастин Гејџи и стана нов шампион на „БМФ“.

На самиот крај на петтата рунда, борците влегоа во жестока размена, а буквално во последната секунда Холовеј удри во моќна десна кука, со што Гејџи заспа и така дојде до шампионскиот појас.

Во ко-хедлајн борбата на вечерта, видовме кинеска борба помеѓу шампионот Веилин Џанг и предизвикувачот Шаонан Јан.

На крајот победата ја извојува Жанг, по одлука на судиите по пет рунди борба.

Се урна едрилица во Австрија, загина 56-годипниот пилот

Во општина Бистрица во Корушка, Австрија, вчера загина 56-годишен пилот при пад на едрилица. 

Причината за несреќата засега не е позната, пишува 24ур.

Според досега познатите информации, мажот рано попладне полетал од аеродромот во Клагенфурт и влетал во словенечкиот воздушен простор. На враќање, од засега непознати причини, тој се урнал во северното подножје на планината Вајнеж веднаш зад границата.

Медиумите јавуваат дека австриските контролори добиле итен повик од леталото околу 16:40 часот. По неколку неуспешни обиди да се контактира со пилотот, започна операција за пребарување во која учествуваа полицијата и спасувачки хеликоптер. Околу 20 часот, остатоците од леталото се пронајдени во долината Рута во подножјето на Вајнеж.

Извор: 24ур

Фејсбук и Инстаграм ги прекршиле регулативите на ЕУ, следи истрага

Фејсбук и Инстаграм ќе бидат предмет на истрага за можни прекршувања на регулативите на ЕУ за онлајн содржини поврзани со безбедноста на децата, објави во четвртокот Европската комисија.

Од социјалните мрежи на Мета се бара да направат повеќе за борба против нелегалната и штетна содржина на нивните платформи според Законот за дигитални услуги на Европската унија (DSA), кој е во сила од минатата година.

Европската комисија објави дека одлучила да отвори детална истрага за Фејсбук и Инстаграм поради загриженоста дека тие не реагирале соодветно на ризиците за децата. Мета поднесе извештај за проценка на ризикот во септември.

„Комисијата е загрижена дека системите на Фејсбук и Инстаграм, вклучувајќи ги и нивните алгоритми, можат да стимулираат зависни однесувања кај децата, како и да создадат таканаречени „ефекти на зајачка дупка“, се вели во соопштението на Европската комисија.

Дополнително, Комисијата е загрижена и за методите за проверка на возраста на корисниците воведени од Мета.

Од друга страна, Мета тврди дека веќе има бројни онлајн алатки за заштита на децата.

„Сакаме младите луѓе да имаат безбедни онлајн искуства соодветни за возраста“, рече портпаролот на компанијата, истакнувајќи дека тие поминале една деценија работејќи на повеќе од 50 алатки и политики насочени кон заштита на децата.

„Ова е предизвик со кој се соочува целата индустрија и со нетрпение очекуваме да ги споделиме деталите за нашата работа со Европската комисија.

Мета веќе е под лупа на ЕУ за изборни дезинформации пред важните избори за Европскиот парламент следниот месец. Прекршувањето на „DSA“ може да резултира со казни до 6% од годишниот глобален промет на компанијата.

Извор: Б92

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Манчестер сити е шампион на Англија во сезоната 2023/24. 

Во натпреварот од 38. коло „Граѓаните“ на домашен терен го победија Вест Хем (3:1). Двоен стрелец беше Фил Фоден. Играчот од средниот ред погоди во 2. и 18. минута. Родри постигна уште еден гол од додавањето на Фоден во 59. минута.

Стрелец на единствениот гол за гостите беше Мохамед Кудус (42. минута).

Манчестер сити заврши на првото место во Премиер лигата со 91 бод пред Арсенал кој собра 89. Тимот на Пеп Гвардиола ја освои шампионската титула четврти пат во низа. Покрај тоа, ова е шеста титула за Гвардиола во Премиер лигата.

Вкупно Манчестер сити има 10 трофеи. По бројот на шампионски титули, пред Сити се само Арсенал (13), Ливерпул (19) и Манчестер јунајтед (20).

Вест Хем ја заврши сезоната на деветтото место на првенствената табела. /МИА

притисни ентер