Си Џинпинг бара итен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Кинескиот претседател Си Џинпинг го повтори повикот за итен прекин на огнот во војната меѓу Израел и Хамас, јавуваат државните медиуми.

Кинескиот претседател ги повтори повиците за итен прекин на огнот на сите страни во конфликтот меѓу Израел и Хамас и за ослободување на приведените цивили.

Тој ги даде коментарите додека зборуваше денеска на вонредниот виртуелен самит на БРИКС за палестинско-израелското прашање.

„Во сегашната ситуација, навремено и неопходно е БРИКС да биде глас на правдата и мирот за палестинско-израелското прашање“, рече Си, според извештајот на државната новинска агенција Ксинхуа.

Си, исто така, повика да се запрат сите насилства и напади врз цивили, да се преземат чекори за да се обезбеди безбедно и непречено поминување на хуманитарната помош, да се обезбеди поголема хуманитарна помош за луѓето во Газа и да се запре „колективната казна“ за луѓето од Газа преку присилна миграција и прекин на снабдувањето со вода, електрична енергија и нафта.

„Повеќе пати нагласив дека крајниот начин за решавање на повторливите конфликти меѓу Палестина и Израел е „решението со две држави““, рече Си, додавајќи дека без праведно решение на палестинското прашање, нема да има траен мир и стабилност на Блискиот Исток.

На итниот виртуелен самит присуствуваа Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.

Јужна Африка претседаваше со виртуелниот самит. Јужноафриканското претседателство соопшти дека лидерите на Саудиска Арабија, Аргентина, Египет, Етиопија, Иран и Обединетите Арапски Емирати, исто така, биле поканети да присуствуваат и да зборуваат.

Си и кон средината на октомври повика на прекин на огнот и рече дека решението со две држави е единствениот излез од конфликтот меѓу Израел и Хамас.

Во тоа време тој рече дека Кина е подготвена да работи со Египет и арапските нации за „промовирање на сеопфатно, праведно и трајно решение за палестинското прашање“, според CCTV, пренесе Си-Ен-Ен.

Фејсбук и Инстаграм ги прекршиле регулативите на ЕУ, следи истрага

Фејсбук и Инстаграм ќе бидат предмет на истрага за можни прекршувања на регулативите на ЕУ за онлајн содржини поврзани со безбедноста на децата, објави во четвртокот Европската комисија.

Од социјалните мрежи на Мета се бара да направат повеќе за борба против нелегалната и штетна содржина на нивните платформи според Законот за дигитални услуги на Европската унија (DSA), кој е во сила од минатата година.

Европската комисија објави дека одлучила да отвори детална истрага за Фејсбук и Инстаграм поради загриженоста дека тие не реагирале соодветно на ризиците за децата. Мета поднесе извештај за проценка на ризикот во септември.

„Комисијата е загрижена дека системите на Фејсбук и Инстаграм, вклучувајќи ги и нивните алгоритми, можат да стимулираат зависни однесувања кај децата, како и да создадат таканаречени „ефекти на зајачка дупка“, се вели во соопштението на Европската комисија.

Дополнително, Комисијата е загрижена и за методите за проверка на возраста на корисниците воведени од Мета.

Од друга страна, Мета тврди дека веќе има бројни онлајн алатки за заштита на децата.

„Сакаме младите луѓе да имаат безбедни онлајн искуства соодветни за возраста“, рече портпаролот на компанијата, истакнувајќи дека тие поминале една деценија работејќи на повеќе од 50 алатки и политики насочени кон заштита на децата.

„Ова е предизвик со кој се соочува целата индустрија и со нетрпение очекуваме да ги споделиме деталите за нашата работа со Европската комисија.

Мета веќе е под лупа на ЕУ за изборни дезинформации пред важните избори за Европскиот парламент следниот месец. Прекршувањето на „DSA“ може да резултира со казни до 6% од годишниот глобален промет на компанијата.

Извор: Б92

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Манчестер сити е шампион на Англија во сезоната 2023/24. 

Во натпреварот од 38. коло „Граѓаните“ на домашен терен го победија Вест Хем (3:1). Двоен стрелец беше Фил Фоден. Играчот од средниот ред погоди во 2. и 18. минута. Родри постигна уште еден гол од додавањето на Фоден во 59. минута.

Стрелец на единствениот гол за гостите беше Мохамед Кудус (42. минута).

Манчестер сити заврши на првото место во Премиер лигата со 91 бод пред Арсенал кој собра 89. Тимот на Пеп Гвардиола ја освои шампионската титула четврти пат во низа. Покрај тоа, ова е шеста титула за Гвардиола во Премиер лигата.

Вкупно Манчестер сити има 10 трофеи. По бројот на шампионски титули, пред Сити се само Арсенал (13), Ливерпул (19) и Манчестер јунајтед (20).

Вест Хем ја заврши сезоната на деветтото место на првенствената табела. /МИА

Сасуоло испадна од Серија А по 11 сезони во првата лига

Сасуоло испадна од италијанската Серија А. Денес  тимот загуби на домашен терен од Каљари (0:2) во натпреварот од 37. коло на најсилното фудбалско првенство во Италија.

Попладнево Удинезе и Емполи ремизираа (1:1) и се одлепија од Сасуоло на недостижни 4, односно 5 бода на едно коло пред крајот на првенството. Сасуоло (29 бодови) е претпоследен во поредокот.

Сасуоло стигна до Серија А во 2013 година. Оттогаш, тимот помина 11 сезони во највисоката дивизија.

Претходно Салернитана рано испадна од Серија А.

Третиот тим кој ќе ја напушти елитата ќе се бара помеѓу екипите на Емполи, Удинезе, Фросиноне, Верона и Каљари./МИА

притисни ентер