Идни мајки, внимавајте! Ова може да има негативно влијание на вашето бебе!

Не е сеедно дали сте расположени или депресивни во текот на бременоста, еве и зошто.

Многумина не ја сфаќаат сериозно психичката состојба на трудницата, меѓутоа, таа има голем ефект врз бебето што ќе го роди. Нејзиното ментално здравје може да има длабоко влијание врз умот на нероденото бебе – пренесува Хелт деј (Health Day).

Ако некои мајки биле изложени на стрес, анксиозност или депресија за време на бременоста, тоа би можело да се пренесе врз детето, односно како последица да има влијание врз неговото ментално здравје и да предизвика проблеми во неговото однесување. Ова конкретно се однесува на можноста децата да имаат симптоми на АДХД или да покажуваат агресивно и непријателско однесување доколку нивните мајки се справувале со некои психички проблеми.

- Нашето истражување сугерира дека психолошкиот стрес за време на бременоста има мал, но постојан ефект врз ризикот децата да имаат агресивно, импулсивно и дезинхибиторно однесување - вели истражувачката Ирина Тунг, доцент по психологија на Државниот универзитет во Калифорнија, Домингез Хилс.

За да дојдат до ова знаење, Тунг и нејзините колеги прегледале и анализирале податоците од 55 студии, во кои биле вклучени повеќе од 45.000 учесници.

Споменатите студии го мереле психолошкиот стрес на жените за време на бременоста, а подоцна и екстернанализираното однесување на нивните деца, односно симптомите од менталното здравје насочени кон другите. Била истражувана и мајчината вознемиреност за време и по бременоста, а тоа помогнало во контролата на потенцијалните ефекти од постпородилните ментални здравствени проблеми врз бебето во развој.

Иако постнаталниот стрес бил под контрола, истражувачите откриле дека психолошките симптоми за време на бременоста го зголемуваат ризикот од проблеми врз менталното здравје кај децата. Ова се однесувало подеднакво и за момчињата и за девојчињата, и тоа во раното детство (2-5 години), а ваквите проблеми се задржале и во тинејџерските години. Овие резултати биле објавени во списанието Психолошки билтен (Psychological Bulletin). Оваа теорија сугерира дека хормоните на стрес можат да влијаат врз развојот на мозокот кај децата уште додека тие се во утробата. Истражувачите сега работат на изнаоѓање начини на поддршка кои би можеле да ги заштитат жените од стрес во текот на бременоста, особено во семејствата кои се соочуваат со нееднаква здравствена заштита.

Тунг истакнува дека повеќето истражувања се фокусирани на белци, луѓе од средна класа и образовани луѓе, а дека искуствата на расизам, економска нееднаквост и недостаток на здравствена заштита го зголемуваат стресот кај трудниците.

Голем број жени се чувствуваат вознемирени и депресивни за време на бременоста, а тоа допринесува до долгорочни негативни последици врз нивното дете. Експертите напоменуваат дека доколку идните мајки се соочуваат со стрес или нарушено ментално здравје, треба да побараат совет и поддршка за да ги избегнат негативните последици врз нероденото дете.

Борел: Потребен е напредок на учесниците во дијалогот за состојбите во Западен Балкан

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, објави дека шефовите на дипломатиите на членките на НАТО на синоќешната средба во Брисел имале важна размена на мислења за состојбите во Западен Балкан.

-Ги информирав шефовите на дипломатиите за актуелната ситуација во однос на дијалогот што се води под покровителство на ЕУ. Потребен е напредок на учесниците во дијалогот, напиша Борел на социјалната мрежа „Х“.

Тој укажа на важноста БиХ да го искористи моментот за одлучувачки напредок на патот кон членството во ЕУ.

Пред почетокот на министерскиот состанок на НАТО во Брисел, чија агенда го вклучува Западен Балкан, Борел рече дека мисијата ЕУЛЕКС на Косово ќе продолжи да соработува со КФОР за обезбедување стабилност и безбедност на северот на Косово, соопшти Европската служба за надворешна политика.

Борел додаде дека стабилноста и просперитетот на земјите од Западен Балкан и нивното усогласување со надворешната политика на Унијата се од витално значење за ЕУ.

Мбапе: Мора да победиме во Дортмунд, бидејќи сакаме да го заземеме првото место во групата

Напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе не се откажува од првото место во групата во Лигата на шампионите и покрај „киксот“ со Њукасл во 5. коло.

Парижаните синоќа на домашен терен одиграа 1:1 спасувајќи се од пораз со пенал во осмата минута од судиското надополнување.

- Резултатот е тешко да се прифати, имавме толку многу шанси за гол. Во фудбалот може да се биде подобар, но не и да се победи. Така се случи вечерва. Во Дортмунд треба да победиме бидејќи сакаме да го заземеме првото место во групата. Мојата работа е да постигнувам голови и да им помагам на моите момци. Сепак, можев повеќе да му помогнам на мојот тим бидејќи имав многу шанси. Во Лигата на шампионите треба да постигнете гол кога имате можност. Имавме 9-10 шанси, но не ги реализиравме, з ана крај да се спасиме со пенал, изјави Мбапе за „TNT Sports“.

На едно коло пред крајот во Ф-групата, Борусија Дортмунд е лидер со 10 бода, ПСЖ има седум, Њукасл и Милан собраа по пет бода.

Потрагата по 14 годишната Вања се уште трае, но нема информации каде е девојчето

Потрагата по 14 годишната Вања од Скопје се уште трае, но засега нема никакви информации каде е девојчето.

Полицијата објави нејзина фотографија и опис во билтенот за исчезнати.. МВР ги истражува сите можни мотиви и причини за нејзиното исчезнување.

Фотографии од девојчето се залепени во центарот на градот со надеж дека некој од минувачите ќе се присети на било каква информација.

Последниот сигнал кој бил забележан од нејзиниот телефон бил лоциран на Партизанска спроти Универзалната сала.

Вања во училиште заминала завчера изутрина во 7.20 часот а веќе во 7.35 била недостапна. Според мајката девојчето пред заминување било расположено и не се пожалило на никаков проблем.

притисни ентер