Дневен хороскоп за 20. ноември 2023 година

Дневен хороскоп за понеделник, 20. ноември 2023 година. 

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Ќе се вклучите во мрежата на весели луѓе кои се подготвени се да споделат со другите. Ќе биде тоа полн погодок за вас.

Кариера

Работата ќе ја вршите со песна. Едноставно ќе ви оди. Нема да поставувате непотребни прашања.

Здравје и совет

Добро е што не ги комплицирате работите.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Веројатно е пријатно излегување и вашата популарност во друштвото. Но одвнатре и натаму ќе бидете празни.

Кариера

Без оглед што можеби ја знаете работата најдобро , ослободете се од потребата да доминирате. Треба да соработувате.

Здравје и совет

Издржете.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Повторно ќе играте на карта на љубезност и убаво однесување , но работата е во тоа што станува збор само за надворешност. Љубовта доаѓа од срце.

Кариера

Можеби нема најдобро да ве разберат , па затоа држете се до професионалните правила и стандарди. Така ќе ви биде полесно.

Здравје и совет

Наспијте се.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Некои своите љубавни грижи ќе му ги доверат на пријател,сдруги ќе ги скријат под тепих, а трети ќе се забавуваатсо друштво без оглед на се.

Кариера

Ќе финиширате една задача која можеби ви е здодевна. Оваа фаза на работата веќе подолго време требаше да се заврши.

Здравје и совет

Излезете меѓу луѓе .

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Сериозните теми ќе ги отфрлите на страна со помош на духовит разговор. Другата страна нема да ви замери.

Кариера

Се што ќе работите или евентуално што ќе предлагате, ќе мора да го објасните. Ќе бидете успешни во тоа.

Здравје и совет

Не се натпреварувајте со никого.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Ќе имате потреба да заминете што подалеку од дома. Ако живеете со партнер , ќе треба тоа да го објасните: Ако не, ќе имате големи опроблеми.

Кариера

Вашите замисли убаво напредуваат , а вие сте задоволни од резултатот. Денеска работете на детали.

Здравје и совет

Поврзете се со луѓе од други региони.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Во вториот дел од денот ќе станете поотворени за секаков вид дружење и забава, а ќе се појават и шанси за тоа.

Кариера

Со мали чекори ќе може да дојдете до значајна цел исто како и со големи. Затоа не се грижете ако напредокот е постапен.

Здравје и совет

Едноставно имајте верба.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Многумина ќе посакаат малку повеќе слобода или да се тргнат од грижите. затоа ќе побараат друштво без обврски.

Кариера

Вие сигурно можете и подобро , но моменталната ситуација тоа не ви го дозволува. само не ги обвинувајте другите.

Здравје и совет

Преземете одговорност.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Во попладневните часови ќе се опуштите , а вашиот однос со саканата личност ќе се подобри.

Кариера

Ќе дојде до се подобра соработка меѓу вас и колегите. Ќе успеете да ги усогласите различните идеи и мислења.

Здравје и совет

Радувајте се . Има зошто.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Освен што добро ќе се забавувате , во вас ќе тлее потреба за да бидете главни. На партнерот тоа би можело да му оди на нерви.

Кариера

Копнеете за уште поголеми признанија од оние кои неодамна ги добивте. Би било подобро да сте поскромни.

Здравје и совет

Разбистрете си го умот.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Како што ќе минува денот , ќе забележите дека вашата најсакана личност станува се почувствителна. Бидете внимателни.

Кариера

Потрудете се уште малку и резултатите ќе се појават . Тоа што сеуште не се гледат , не значи дека се далеку.

Здравје и совет

Треба повеќе да се рекреирате .

Вага 24.9.-23.10.

Љубов

Истовремено ќе се забавувате и ќе сонувате за некоја идилична љубовна приказна. Тоа ќе биде вистински емотивен стерео.

Кариера

Сакате да се пошегувате со колегите. Денеска ќе направите мала ситуација , но никој нема да ви замери.

Здравје и совет

Ќе ширите ведар дух.

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужна Газа

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа во соработка со Црвениот крст во Палестина, објави ТВ Ал-Кахера њуз.

Египетските власти го изградија првиот камп во Кан Јунис минатиот декември и го проширија во јануари. Новиот камп, кој ќе има струја и вода, ќе се состои од 400 шатори со капацитет од 4.000 луѓе.

Следниот чекор е изградба на теренска болница во пограничниот град Рафа и медицински камп во Деир ал Балах во центарот на Газа. Во Рафа ќе бидат формирани и два центри за дистрибуција на помош.

Според Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА), повеќе од 85 отсто од 2,4 милиони луѓе во енклавата се внатрешно раселени од почетокот на конфликтот на 7 октомври минатата година, кога Хамас и други палестински фракции го нападнаа јужниот дел на Израел, при што загинаа околу 1.200 луѓе. /MИА

притисни ентер