Ауди се прости од својот најатрактивен модел (ВИДЕО)

Воведен е уште во 2006 година.

Во планот за електрификација нема место за секого, а кога станува збор за Audi, еден од првите што стана „технолошки вишок“ е R8, кој досега има видено две верзии. Ова е и покрај фактот што овој модел беше првиот што беше понуден во електрична верзија.

R8 беше замислен во 2003 година, кога беше претставен суперспортскиот концепт на Audi. Првите примероци пристигнаа на патиштата три години подоцна, а како што е познато, Френк Либерти му даде на автомобилот доволно оригинален дизајн што малкумина ја видоа врската со технолошки поврзаното Lamborghini Gallardo. Првично се нудеше со 4.2 V8 мотор од 420 КС, а по неколку години доби верзија 5.2 V10 која остана активна до денес.

Во меѓувреме автомобилот доби Spyder верзија, неколку специјални верзии. Создадени се неколку оригинални верзии, како што е концептот R8 со V12 TDI мотор, но и верзијата e-tron со електричен погон. Сериската верзија на електричниот R8 ја користеше основата на Huracan, исто како моделот од втората генерација претставен во 2015 година.

И овде Audi си поигра со неколку специјални верзии, а доби и верзија со погон на задните тркала. Еволуцијата на моделот ја зголеми моќноста на 610 КС и 560 Nm, односно 620 КС и 580 Nm по редизајнот. Audi сега реши да се збогува со актуелната генерација и да нѐ остави да фантазираме за нов R кој нема да има исклучиво електричен погон.

„Последниот круг“ носи низа прекрасни примероци со лични приказни на нивните сопственици. Додека го гледате видеото, знајте дека со овој модел Audi ќе го повлече V10 моторот, но најверојатно не и името. R8 би требало да добие и трета генерација, најверојатно достапна исклучиво со електричен мотор. И ова и покрај фактот што замената за Huracan најверојатно ќе има хибриден погон со V8 твин турбо бензински мотор.

Се зголемува бројот на земји кои му нудат помош на Иран во потрагата по хеликоптерот на Раиси

Саудиска Арабија изрази подготвеност да обезбеди каква било помош за Иран по уривањето на хеликоптерот со кој патуваше иранскиот претседател Ебрахим Раиси.

Во соопштението до саудиското Министерство за надворешни работи се наведува Кралството ги следи извештаите за несреќата со „голема загриженост“.

И Катар соопшти дела е подготвен да му помогне на Иран во потрагата по хеликоптерот.

Во меѓувреме и турското Министерство за надворешни работи соопшти дека Иран „побарал техничка поддршка во потрагата“ и оти се разговара каква помош би можела да биде испратена што е можно поскоро.

- Се надеваме дека иранските власти, вклучително и иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи, Хосеин Амирабдолахиан, се здрави и здрави, се посочува во соопштението на турското МНР.

Претходно, Европската комисија на барање на Иран ја активираше услугата за сателитско мапирање за да помогне во лоцирањето на хеликоптерот на иранскиот претседател. Помош на Иран му понудија и Русија, Ирак и Азербејџан. /MИА

Се урна едрилица во Австрија, загина 56-годипниот пилот

Во општина Бистрица во Корушка, Австрија, вчера загина 56-годишен пилот при пад на едрилица. 

Причината за несреќата засега не е позната, пишува 24ур.

Според досега познатите информации, мажот рано попладне полетал од аеродромот во Клагенфурт и влетал во словенечкиот воздушен простор. На враќање, од засега непознати причини, тој се урнал во северното подножје на планината Вајнеж веднаш зад границата.

Медиумите јавуваат дека австриските контролори добиле итен повик од леталото околу 16:40 часот. По неколку неуспешни обиди да се контактира со пилотот, започна операција за пребарување во која учествуваа полицијата и спасувачки хеликоптер. Околу 20 часот, остатоците од леталото се пронајдени во долината Рута во подножјето на Вајнеж.

Извор: 24ур

Фејсбук и Инстаграм ги прекршиле регулативите на ЕУ, следи истрага

Фејсбук и Инстаграм ќе бидат предмет на истрага за можни прекршувања на регулативите на ЕУ за онлајн содржини поврзани со безбедноста на децата, објави во четвртокот Европската комисија.

Од социјалните мрежи на Мета се бара да направат повеќе за борба против нелегалната и штетна содржина на нивните платформи според Законот за дигитални услуги на Европската унија (DSA), кој е во сила од минатата година.

Европската комисија објави дека одлучила да отвори детална истрага за Фејсбук и Инстаграм поради загриженоста дека тие не реагирале соодветно на ризиците за децата. Мета поднесе извештај за проценка на ризикот во септември.

„Комисијата е загрижена дека системите на Фејсбук и Инстаграм, вклучувајќи ги и нивните алгоритми, можат да стимулираат зависни однесувања кај децата, како и да создадат таканаречени „ефекти на зајачка дупка“, се вели во соопштението на Европската комисија.

Дополнително, Комисијата е загрижена и за методите за проверка на возраста на корисниците воведени од Мета.

Од друга страна, Мета тврди дека веќе има бројни онлајн алатки за заштита на децата.

„Сакаме младите луѓе да имаат безбедни онлајн искуства соодветни за возраста“, рече портпаролот на компанијата, истакнувајќи дека тие поминале една деценија работејќи на повеќе од 50 алатки и политики насочени кон заштита на децата.

„Ова е предизвик со кој се соочува целата индустрија и со нетрпение очекуваме да ги споделиме деталите за нашата работа со Европската комисија.

Мета веќе е под лупа на ЕУ за изборни дезинформации пред важните избори за Европскиот парламент следниот месец. Прекршувањето на „DSA“ може да резултира со казни до 6% од годишниот глобален промет на компанијата.

Извор: Б92

притисни ентер