„Модерна“ ангажирала ФБИ агент за да го следи Ѓоковиќ поради неговиот став за ковид- вакцините

Податоците за бројот на заразени со ковид, мутациите на болеста и начините за заштита од неа се уште се пренесуваат низ медиумите, но тие веќе не се во центарот на вниманието.

А сепак, денеска „протече“ информација која доста го шокираше целиот свет, особено во американските медиуми.

Според „Њујорк пост“, познатата фармацевтска компанија која се занимава со производство на вакцини во борбата против коронавирусот, Модерна, ангажирала поранешен агент на ФБИ да направи извештај во компанијата за познати личности со висок ризик кои имаат негативен став за вакцинацијата.

Меѓу оние на листата најмногу се издвојуваат имињата на Новак Ѓоковиќ, Илон Маск и Расел Бренда. Секој од нив јавно ја критикуваше задолжителната вакцинација.

Како што се наведува во текстот на „Њујорк пост“ во Модерна, се работело на формирање тим од функционери и „оддел за дезинформации“ кои треба да го следат нивото на јавното расположение во однос на процесот на вакцинација.

Меѓу другото, во еден од извештаите што е нарачан и на кој би требало да работи поранешниот агент на ФБИ се вели дека „Ѓоковиќ, крунисан анти херој по победата на УС Опен“. Да потсетиме. По две години отсуство од турнирот во Големото јаболко поради забраната за лица кои не се вакцинирани, Ноле победи на овогодинешниот УС Опен. Модерна беше против Ѓоковиќ да се натпреварува и оваа сезона бидејќи тие беа еден од спонзорите на натпреварувањето, но нивната желба не беше исполнета.

Поради коментарите во јавноста и на социјалните мрежи по триумфот на српскиот ас, во кои многумина ја исмејуваа компанијата, сметаат дека тоа го нарушило угледот на компанијата и затоа ги презеле горенаведените чекори.

Да потсетиме, Ѓоковиќ никогаш не посочи дека е против самата вакцина, туку дека се залага за слобода на избор и отворено беше против наметнување задолжителна вакцинација.

-Никогаш не бев против вакцините, ги примав како дете, но секогаш ја поддржував слободата на избор на она што го внесувате во вашето тело. Принципите на донесување одлуки за моето тело се поважни од која било титула или што било друго. Се трудам што повеќе да бидам во хармонија со моето тело – изјави еднаш Ѓоковиќ.

Зеленски: Кремљ имаше увид во плановите на украинската контраофанзива во 2023 година

 Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека „Русија успеала да добие увид во плановите на украинската контраофанзива во 2023 година уште пред да започне, а чиј неуспех и нанесе тежок удар на Украина“.

„Нашите планови за контраофанзива беа на масата на Кремљ пред да започне контраофанзивата“, рече Зеленски на прес-конференција.

На новинарско прашање, Претседателството на Украина потврди дека Зеленски мислел на протекување информации.

Тој појасни дека неговите воени лидери развиле неколку борбени планови за 2024 година за да надоместат за „протекување информации“ во иднина.

Големата украинска контраофанзива во летото 2023 година беше пресретната со силни руски одбранбени линии кои ги исцрпеа ресурсите на украинската војска без да дозволат ослободување на регионите окупирани од Русија.

Украинскиот претседател на денешната прес-конференција рече и дека победата на Украина ќе зависи од воената помош на Западот и додаде дека е сигурен оти американскиот Конгрес ќе го одобри долгоочекуваниот пакет помош.

„Ако сме силни, со оружје, нема да ја изгубиме оваа војна“, рече Зеленски, кој првпат денеска објави дека во војната со Русија загинале 31.000 украински војници. /МИА

Сунак: Западот треба да биде похрабар во конфискацијата на руските средства

 Западот треба да биде похрабар во конфискацијата на руските средства замрзнати по руската инвазија на Украина во 2022 година, изјави денеска британскиот премиер Риши Сунак.

За весникот Сандеј Тајмс по повод две години од почетокот на конфликтот, Сунак вели дека на Украина сè уште и треба повеќе оружје со долг дострел, беспилотни летала и муниција и друга помош.

„Мораме похрабро да пристапиме кон нападот врз руската воена економија. Мора да бидеме похрабри во запленувањето на стотици милијарди замрзнати руски средства“, рече тој.

Минатиот месец, британскиот министер за инвестиции Доминик Џонсон се состана со заменик-секретарот за финансии на САД, Воли Адејем, на разговори за запленувањето на замрзнатите руски средства, нагласувајќи дека тоа треба да се изврши во согласност со меѓународното право.

Европската унија, САД, Јапонија и Канада замрзнаа околу 300 милијарди долари од средствата на руската централна банка во 2022 година кога Русија ја започна својата инвазија на Украина.

Сунак, исто така, ги повика САД да продолжат да обезбедуваат финансиска и воена поддршка за Украина.

„Никогаш не треба да го потценуваме она што Америка досега го направи за Украина и за евроатлантската безбедност. Ги повикувам да продолжат со оваа поддршка и убеден сум дека ќе го направат тоа“, вели Сунак. /МИА

Грчките земјоделци вечерва го блокираа преминот Евзони за влез на товарни возила

Грчките земјоделци од северниот дел на земјата, вечерва го блокираа преминот Евзони (Богородица) кон Македонија за влез на товарни возила.

Веста за МИА ја соопшти началникот на Регионалниот центар за гранични работи Југ при МВР, Славчо Богев.

-Преминот Евзони е блокиран од 18:30 часот за влез на товарни возила и според информацијата од грчка страна блокадата ќе трае еден час, односно треба да заврши во 19:30 часот по македонско време, изјави Богев.

За времетрањето на блокадата не се пропуштаат камионите, односно како што беше порано кога на секои половина час по десет минути се пропуштаа возила.

Во изминатите денови иако имаше најави за блокади на Евзони од грчките земјоделци, сепак преминот остануваше отворен. Последен пат овој премин за влез во Грција беше блокиран на 20 овој месец. /MИА

притисни ентер