Најдобриот светски скијач во слалом објави крај на кариерата на само 23 години

Норвешкиот скијач Лукас Браатен, победник на малиот глобус во слалом минатата зима, објави дека ја завршува кариерата на само 23 години.

Ова е резултат на конфликт со Норвешката скијачка асоцијација. „Ја спуштам слушалката, готово е за мене“, рече Браатен на прес-конференција во Зелден, Австрија, каде што ја освои својата прва победа на Светското првенство во 2020 година и требаше да се натпреварува во недела.

„Прв пат по најмалку шест месеци, среќен сум по оваа одлука. За прв пат по години се чувствувам слободен. За да продолжам да скијам во овој систем, не само што треба да ги оставам настрана моите соништа, туку и среќата и радоста. Не сум подготвен за тоа“, додаде расположениот норвешки скијач.

„Не можете да го направите тоа!! Момците како вас се толку важни во нашиот спорт“, веднаш реагираше Французинот Јохан Клери кој се пензионираше минатиот март на 42-годишна возраст.

Браатен и неговата федерација веќе неколку години се во несогласување околу правата на имиџот на спортистите, а конфликтот се засили оваа есен кога младиот шампион учествуваше во рекламна кампања за бренд за облека што му е ривал на спонзорот на федерацијата. Норвешката скијачка федерација објави дека ќе го казни и стапиле во контакт со Норвешката спортска конфедерација, која делува како национален олимписки комитет.

Од 2020 година, Лукас Браатен освои пет трки од Светскиот куп. Минатата година го освои својот прв трофеј, малиот слалом глобус, по одличната сезона во која седум пати беше на подиумот на Светскиот куп, од кои три пати на највисокото скалило, два во слалом, еден во велеслалом.

Неговата шокантна најава доаѓа додека Светскиот куп во алпско скијање продолжува овој викенд во Зелден, со женски велеслалом во сабота и велеслалом за мажи во недела.

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужна Газа

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа во соработка со Црвениот крст во Палестина, објави ТВ Ал-Кахера њуз.

Египетските власти го изградија првиот камп во Кан Јунис минатиот декември и го проширија во јануари. Новиот камп, кој ќе има струја и вода, ќе се состои од 400 шатори со капацитет од 4.000 луѓе.

Следниот чекор е изградба на теренска болница во пограничниот град Рафа и медицински камп во Деир ал Балах во центарот на Газа. Во Рафа ќе бидат формирани и два центри за дистрибуција на помош.

Според Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА), повеќе од 85 отсто од 2,4 милиони луѓе во енклавата се внатрешно раселени од почетокот на конфликтот на 7 октомври минатата година, кога Хамас и други палестински фракции го нападнаа јужниот дел на Израел, при што загинаа околу 1.200 луѓе. /MИА

притисни ентер