Илјадници риби „бегаат“ од море, многумина велат дека доаѓа катастрофа (ВИДЕО)

Необична појава е забележана на мирниот брег на островот Сарангани (Филипини), во утринските часови на 7 јануари и го збуни локалното население и луѓето ширум светот.

Илјадници риби, млади сардини, решија да „избегаат од морето“ на копно, како да им се заканува „непозната ситуација“. Видеото ги преплави мрежите предизвикувајќи различни реакции и мислења.

На почетокот гледаме збунети луѓе на плажата како гледаат илјадници риби како брзаат кон брегот, а само на TikTok видеото има милиони прегледи.

Некои локални жители необичниот настан го протолкуваа како „благослов“, бидејќи обезбедија значителни залихи на риби, додека други предупредуваа на „застрашувачки предзнаци“ и „предвесници на катастрофа“, пренесува Лакале Блу радио.

@cuentameotra_ ¿Porqué Los Peces Se Escapan Del Agua? 🐟🌊 . . . . . . . . #cuentameotra #tiempo #fenomenos #playa #mar #ocean #vidamarina #oceanografia ♬ Suspense, horror, piano and music box - takaya

Видеото предизвика многу нагаѓања и шпекулации, а се огласија и локални експерти. Тие побрзаа да го истражат настанот, но засега нема прецизни објаснувања.

Некои научници претпоставуваат дека „бегањето“ би можело да биде предизвикано од ненадејна промена на океанските струи, промена на температурата на водата или подводни сеизмички нарушувања.

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер