Депресијата се препознава по очите

 – Еве како според стручњаците може да ја воочите безволноста кај луѓето!

Според новото истражување, депресијата може да се утврди преку очите.

Тестот со зениците покажува промени во однесувањето за неколку секунди.

Кога ќе видите пари пред вас, зениците на очите заради чувството на исчекување во просек се шират и светкаат околу шест секунди. Сепак, новата студија за која пишуваше порталот „sciencealert“ покажа отсуство на чувството на исчекување на наградата и ширење на зениците кај луѓе со клиничка депресија.

Колку повеќе симптоми на безволност пријавувале луѓето, толку нивните зеници биле помали кога им била понудена шанса да освојат едно евро.

Авторот на студијата Енди Брендлер објаснил дека намалената реакција на зеницата е особено забележлива кај луѓе кои не чувствуваат задоволство и им недостасува енергија. Проширувањето на зеницата е одговор на возбуда или стрес, што го стимулира симпатичкиот систем одговорен за неволните движења на мускулите на зеницата и оттаму оваа реакција.

Кај депресивните луѓе кои не доживуваат чувство на радост, недостатокот на ширење на зениците укажува на нарушена низа на дејствија во мозокот. Експертите кои работеле на студијата забележуваат дека ова откритие помага подобро да се разберат физиолошките механизми кои стојат зад безволноста.

Во новата студија, 40 депресивни луѓе без лекови и 31 здрава личност решавале три различни компјутерски задачи. Величината на нивните зеници била мерена со помош на „око за следење“ во внатрешноста на МР скен.

За време на испитувањето, екранот сигнализирал дали постои можност за финансиска награда со помош на слики, а по блесокот, испитаникот требало да одговори. Кога лицето било најбрзо, на екранот се прикажувала награда од едно евро.

Истражувачите сметаат дека следењето на очите може да биде корисно како клинички тест за класификација на луѓето со депресија. Во студија од 2018 година, кај 46 луѓе без дијагноза на депресија, истата истражувачка група открила дека паричните награди го поттикнуваат ширењето на зениците кај учесниците, пишува овој портал.

Извор: srecna.republika.rs

Почина Славе Сирачевски, познат угостител и сопственик на Аурора

Почина Славе Сирачевски, сопственикот на туристичката агенција Аурора Турс, угостителски објект на езерото Козјак и на еден од најубавите хотелски ресорти во Македонија, Аурора Берово.

Веста на фејсбук ја објави поранешниот директор на Агенцијата за туризам Љупчо Јаневски.

„Македонскиот туристички сектор загуби еден од креаторите и визионерите на македонскиот туризам.

Славе Сирачевски со Аурора Турс и уникатните концепти на Хотел Аурора Берово и Аурора Козјак успеа да докаже дека вложувањата за рурален туризам е голема можност во Македонија и пример за регионот!

Во мое лично име изразувам сочуство на семејството!

Благодарам Славе за многуте совети кои ги сподели со мене и помогна во мојот кариерен развој и развојот на македонскиот туристички сектор.

Почивај во мир Славе“, напиша на својот статус Љупчо Јаневски.

Сочувство до семејството Сирачевски од целиот тим на Канал 5.

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „контурите“ на договорот за заложници

САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците.

Соединетите Американски Држави, Израел, Египет и Катар постигнаа договор за „основните контури“ на договорот за заложниците и привремен прекин на огнот во Појасот Газа, изјави денеска за Си-Ен-Ен советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан.

„За договорот сè уште се преговара“, рече Саливан, додавајќи дека се планирани индиректни разговори со палестинското исламистичко движење Хамас, а како посредници ќе бидат Катар и Египет.

Во меѓувреме, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека се уште е нејасно дали тековните разговори ќе доведат до договор.

Во интервју за Си-Би-Ес Њуз, Нетанјаху рече дека подоцна денеска ќе се сретне со неговиот тим за да разговара за воениот план за евакуација на палестинските цивили во Газа и операцијата за уништување на преостанатите формации на Хамас.

„Ако имаме договор, тој ќе биде малку одложен, но тоа ќе се случи. Ако не се постигне договор, сепак ќе го направиме“, рече израелскиот лидер. /МИА

Во Шпанија уапсен еден од најбараните криминалци од марсејскиот клан

Французин за кој се верува дека е „главниот член на марсејскиот клан“, вклучен во шверц на дрога, е уапсен денеска во Шпанија, соопшти шпанската полиција, која го опиша како „еден од најбараните бегалци во Франција“.

„Криминалецот, против кого е распишана европска потерница, е уапсен во бар на брегот јужно од Барселона, а идентификуван е како Жан-Ентони Блас, роден 1990 година“, се вели во соопштението на шпанската полиција.

Уапсениот е осуден на 10 години затвор во Франција за трговија со дрога, недозволено поседување оружје, дела против јавниот ред и безбедност и припадност во организирана криминална банда.

Тој избега за време на полициска операција против него во март 2023 година во Франција. За време на бегството користел четири различни идентитети.

Марсејскиот клан наводно шверцува канабис во Шпанија и поседува голем арсенал на воено оружје, се вели во соопштението на шпанската полиција. /МИА

притисни ентер