Бајрами: Курти да поднесе оставка, нема да му правиме услуга со распуштање на Собранието

Таа вели дека нејзината партија е подготвена за вонредни избори и е уверена дека на нив и ќе победи.

Потпретседателката и пратеничка на опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК), Хикмете Бајрами упати остри критики на сметка на косовската Влада, предводена од Албин Курти, обвинувајќи ја за лошо владеење во економијата и други сектори, поради што вели дека премиерот треба да поднесе оставка, јави дописникот на МИА од Приштина.

Набројувајќи ги, според неа, неуспесите на актуелната Влада, Бајрами во денешното интервју за агенцијата КосоваПрес бара оставка од Курти, порачувајќи дека ЛДК нема да му прави услуга со тоа што ќе се согласи за распуштање на Собранието пред одржувањето предвремени избори.

Таа вели дека нејзината партија е подготвена за вонредни избори и е уверена дека на нив и ќе победи.

- Ние сме апсолутно подготвени за нови избори, верувам дека ниту една политичка партија не е поподготвена од ЛДК … Меѓутоа, она што го бараме е господинот Курти да се предаде и да каже дека потфрлил на секое поле и дека затоа одиме на избори. Не сакаме тој всушност да оди на избори затоа што тоа го бара опозицијата, туку изборите се резултат на тоа што господинот Курти веќе го направил. Ние сме многу убедени дека ќе победиме и ќе бидеме прва партија, вели Бајрами.

Поранешната министерка за финансии, а пред тоа и за трговија и индустрија, напомнува дека за време на владата на Курти „економијата е деградирана“, а меѓу неуспесите на Курти и на партијата на власт, Движење самоопределување (ВВ), ги набројува и растот на инфлацијата, масовното бегање на граѓаните од земјата, санкциите од Европската унија и други.

- Списокот на неуспеси е многу долг, владата на Курти и господинот Курти со неговата мнозинска влада не успеа да исполни ниту едно од ветувањата врз основа на кои дојде на власт. Имавме галопирачка инфлација, а немавме индексирање на платите и пензиите. Не зборувам за нивно зголемување, туку барем за индексирање согласно стапката на инфлација, изјави Бајрами.

Според неа, капиталните инвестиции се најниски досега во последните 10 години, а освен тоа, за време на владеењето на Курти нема директни странски инвестиции во Косово.

- Сите инвестиции се во недвижен имот и ништо друго. Имаме масовно иселување на граѓани, не се изградени детски градинки, ниту еден од главните патишта кои ги затекнаа на половина, домови за стари лица … не се изградени, а не сме виделе ниту инфраструктурен проект кој би бил некакво обележје, некакво наследство на оваа власт, вели Бајрами.

Најголема загуба за економијата на Косово е заминувањето од земјата на работничката класа, вели Бајрами, која ги споменува и казнените мерки од страна на Европската Унија.

- Повеќе од една година сме под казнени мерки на Европската Унија. Има над 300 милиони евра проекти финансирани со ИПА фондови, со средства од СБ-ЕДИФ, со билатерални донаторски фондови, кои не се реализираат. Тоа се главно проекти за животната средина, во врска со водата за пиење, со рециклирањето на отпадните води, со рециклирањето на отпадот … Најголемата загуба за економијата на државата е бегањето на граѓаните, заминувањето на работничката класа, изјави Бајрами во интервјуто за КосоваПрес./МИА

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за прогласување на Русија за држава спонзор на тероризмо

 Во Сенатот на САД е поднесен нацрт - закон за прогласување на Русија за држава спонзор на тероризмот. Документот беше претставен синоќа од сенаторот републиканец Линдзи Грем и неговиот демократски колега Ричард Блументал.

Според мислењето на авторите на оваа иницијатива, со давањето таков статус на Русија „САД значајно ќе го зголемат достапот до инструменти за казнување“ на рускиот претседател Владимир Путин за војната во Украина, „деструктивните дејствија во Африка“ и низ целиот свет.

Грем изјави дека неодамнешниот договор на Русија за воена алјанса со Северна Кореја, „еден од најрепресивните режими на планетата“, е последна капка и САД повеќе не треба да бидат да се воздржуваат во своите оценки.

-Ја повикувам администрацијата да го земе во предвид она што Путин го направи на 19 јуни, да игра само на таа карта и да признае дека неговиот режим е таков како што е: држава спонзор на тероризмот, изјави сенаторот.

Блументал истакна дека Русија го „заслужила“ своето место во „клубот на земји отпаднички“, со тоа што разврза „жестока кампања на насилство и агресија“ во Украина причинувајќи многубројни ѕверства и злосторства против човештвото, сеејќи ужас и смрт меѓу илјадници невини мирни жители“.

-Признавањето на Русија држава спонзор на тероризмот ќе овозможи САД да водат поагресивна борба со жестокоста на Путин како и со заканата што тој ја претставува за слободата и демократијата, истакна сенаторот.

Ако биде усвоен овој законски проект, тоа ќе овозможи воведување пожестоки санкции против Русија и засилување на борбата со избегнување на веќе актуелните ограничувачки мерки, се вели во документот. /МИА

Хоџај: Курти и Вучиќ го користат северот на Косово за да ја задржат власта

Хоџај, кој е и поранешен министер за надворешни работи на Косово, изјави дека косовскиот премиер го искористил северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт.

Потпретседателот на Собранието на Косово и Член на Претседателството на опозициската Демократска партија на Косово (ПДК), Енвер Хоџај, во врска со ситуацијата на северот на државата и прашањето за Заедницата на општини со српско мнозинство, вели дека премиерот Албин Курти во овие три години владеење делувал „целосно спротивно на меѓународните трендови и геополитичките промени“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Хоџај, кој е и поранешен министер за надворешни работи на Косово, изјави дека косовскиот премиер го искористил северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт.

- Со војната во Украина, со војната во Газа, со евентуална војна во Тајван, меѓународниот поредок се распаѓа и господинот Курти дејствуваше целосно во спротивна насока од меѓународните трендови, од геополитичките промени, а пред се решил во име на една политика да го користи северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт, се цитира Хоџај од приштинскиот портал „Телеграфи“.

Според поранешниот шеф на косовската дипломатија. денес ситуацијата на северот на земјата им помага на Курти во Приштина и на српскиот претседател Александер Вучиќ во Белград да останат на власт.

Хоџај нагласи дека кога неговата партија била на власт, никогаш не ја искористила ситуацијата на северот на земјата за политички популизам.

- Ние (ПДК) дејствувавме во однос на северот на Косово, демонтирајќи паралелни структури, борејќи се против криминалот и организираниот криминал на северот на земјата, правејќи сé за да ја заокружиме државноста на Косово на северот на земјата, интегрирајќи ја српската заедница. Никогаш не сме ја искористиле ситуацијата на северот на Косово за политички популизам. Ова што се случува на северот на земјата не е во прилог на националниот интерес на косовската држава, рече Хоџај./МИА

Димитријевиќ по две години го напушти УНИКС

Македонскиот кошаркар Ненад Димитријевиќ по две години го напушти УНИКС, соопштија од рускиот клуб.

Во претходните две сезони Димитријевиќ беше најдобар играч на клубот и во ВТБ лигата. Тој одигра вкупно 50 натпревари во ВТБ лигата со просек од 18,6 поени, 3,6 скока и 1,2 украдени топки на 30 минути игра.

Италијанските медиуми објавија дека Димитријевиќ веќе има договор со челниците на Олимпија и дека до крајот на неделата ќе стане член на клубот од Милано. /МИА

притисни ентер