„Мажот ми загина, а 15 месеци подоцна родив негово бебе“

- Еве како останала бремена!

Љубовната приказна добила среќен исход по ненадејната загуба.

Елиди Пулин е австралиска манекенка која претрпела незамислива загуба пред две години кога нејзиниот сопруг сноубордерот Алекс Пулин се удавил додека нуркал. Таа во еден подкаст открива како се соочила со големата болка и како продолжила да живее без „Чамп“ како што го нарекувале.

Манекенката била во врска со него десет години и не ни сонувала дека животот целосно ќе ѝ се сруши само неколку часа по нивното последно видување.

- Беше обичен ден. Се разбудивме како и секој друг ден, сонцето сјаеше, навистина беше прекрасен ден. Ме праша дали да оди на сурфање или да нурка – открива таа во својата исповед.

Бидејќи Елиди повеќе сакала да прошета, се договориле подоцна да се најдат во локалното кафуле. Тоа утро го шетала нејзиното куче без да биде свесна дека за последен пат ја гледа својата сакана личност. Еден сосед набргу ја известил за неговата смрт.

Кога ја видела веста за пронајденото тело на социјалните мрежи, одбивала да поверува дека е тој.

-Го видов тоа утро, тогаш имаше само 32 години, се удавил откако се обидел да го задржи здивот под вода.

Нејзиниот сопруг се натпреваруваше во 2010, 2014 и последен пат 2018 година на Зимските олимписки игри. На својата земја ѝ донесе медал, а неговата ненадејна смрт го потресе светот. Со оглед на тоа што парот силно посакувал да има бебе, пријателите на Елиди и нејзиното семејство разговарале за посмртно вадење сперма. Дванаесет часа по неговата смрт, манекенката се согласила на таа процедура, иако сè уште не можела да се соземе од шокот.

По два обида за вештачко оплодување, манекенката ја родила Мини Алекс во октомври 2021 година, а девојчето неверојатно личи на својот покоен татко.

Манекенката споделила трогателна снимка на Инстаграм покрај која напишала: „Татко ти и јас те сонувавме со години, душо“.

Елиди во поткастот проговорила за нејзината емотивна борба, истакнувајќи дека секојдневно оди на плажа и „ја убива“ тоа кога гледа како мажи ги шетаат своите деца.

- Имавме среќа што спермата беше здрава. Мислам дека сè се поклопи и Чамп го виде тоа – открила таа.

По смртта на Алекс, манекенката започнала подкаст со една своја пријателка која исто така доживувала тешка животна борба. Тие двете меѓусебно си биле огромна поддршка и сфатиле дека треба да „блескаат“ во светот кој понекогаш може да изгледа како осамено и мрачно место.

Извор: srecna.republika.rs

Хоџај: Курти и Вучиќ го користат северот на Косово за да ја задржат власта

Хоџај, кој е и поранешен министер за надворешни работи на Косово, изјави дека косовскиот премиер го искористил северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт.

Потпретседателот на Собранието на Косово и Член на Претседателството на опозициската Демократска партија на Косово (ПДК), Енвер Хоџај, во врска со ситуацијата на северот на државата и прашањето за Заедницата на општини со српско мнозинство, вели дека премиерот Албин Курти во овие три години владеење делувал „целосно спротивно на меѓународните трендови и геополитичките промени“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Хоџај, кој е и поранешен министер за надворешни работи на Косово, изјави дека косовскиот премиер го искористил северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт.

- Со војната во Украина, со војната во Газа, со евентуална војна во Тајван, меѓународниот поредок се распаѓа и господинот Курти дејствуваше целосно во спротивна насока од меѓународните трендови, од геополитичките промени, а пред се решил во име на една политика да го користи северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт, се цитира Хоџај од приштинскиот портал „Телеграфи“.

Според поранешниот шеф на косовската дипломатија. денес ситуацијата на северот на земјата им помага на Курти во Приштина и на српскиот претседател Александер Вучиќ во Белград да останат на власт.

Хоџај нагласи дека кога неговата партија била на власт, никогаш не ја искористила ситуацијата на северот на земјата за политички популизам.

- Ние (ПДК) дејствувавме во однос на северот на Косово, демонтирајќи паралелни структури, борејќи се против криминалот и организираниот криминал на северот на земјата, правејќи сé за да ја заокружиме државноста на Косово на северот на земјата, интегрирајќи ја српската заедница. Никогаш не сме ја искористиле ситуацијата на северот на Косово за политички популизам. Ова што се случува на северот на земјата не е во прилог на националниот интерес на косовската држава, рече Хоџај./МИА

Димитријевиќ по две години го напушти УНИКС

Македонскиот кошаркар Ненад Димитријевиќ по две години го напушти УНИКС, соопштија од рускиот клуб.

Во претходните две сезони Димитријевиќ беше најдобар играч на клубот и во ВТБ лигата. Тој одигра вкупно 50 натпревари во ВТБ лигата со просек од 18,6 поени, 3,6 скока и 1,2 украдени топки на 30 минути игра.

Италијанските медиуми објавија дека Димитријевиќ веќе има договор со челниците на Олимпија и дека до крајот на неделата ќе стане член на клубот од Милано. /МИА

Во Пакистан експлодира бомба крај пат, при што загинаа пет војници, а двајца се повредени

Најмалку пет војници загинаа, а двајца други се повредени денеска при експлозија на бомба покрај пат во близина на безбедносен конвој во северозападен Пакистан, соопштија официјални претставници.

Нападот се случил во областа Курам, поранешно упориште на милитантите во провинцијата Хајбер Пахтунхва, која граничи со Авганистан.

Во соопштението на армијата се наведува дека во тек е потрага по сторителите на нападот со цел да се елиминираат терористите присутни во тоа подрачје и дека „сторителите на овој грозоморен чин ќе бидат изведени пред лицето на правдата“./МИА

притисни ентер