Ждрепка за Евробаскет 2025-жени: Македонија против Србија, Украина и Португалија

Најдобрата женска селекција на Македонија ќе игра во групата „Г“ од евро-квалификациите кои стартуваат во ноември, за наредното Европско првенство.

Ждрепката во швајцарскиот Мие, денеска, за противници во новиот евро-квалификациски циклус, ни ги донесе репрезентациите на Србија, Украина и Португалија.

Квалификациите за женскиот Евробаскетот во 2025 година, ќе се играат во три „прозорци“ на ФИБА.

Натпреварите се закажани за 9. и 12. ноември 2023 година, потоа ќе се игра на 7. и 10. ноември 2024 година, како и на 6. и 9. февруари 2025 година, кога ќе биде потврдени сите учесници на завршниот турнир од Европското првенство во женска сениорска конкуренција.

Согласно со системот за натпреварување, победниците на осумте групи, заедно со најдобрите четири второпласирани тимови, земајќи ги предвид сите резултати во групите, ќе се квалификуваат за Евробаскетот во 2025 година.

Инаку, за прв пат откако е воведен овој формат, со четири држави кои се во улога на ко-организатори, ќе биде формирана уште една квалификациска група.

Во групата „И“ ќе се натпреваруваат, нациoналните тимови на Чешка, Германија, Грција и на Италија, но без натпреварувачки карактер.

РАСПОРЕД НА ГРУПИТЕ ЗА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕВРОБАСКЕТ 2025

ГРУПА Г: Србија, Украина, Португалија, Македонија

ГРУПА А: Шпанија, Летонија, Холандија, Австрија

ГРУПА Б: Унгарија, Словенија, Бугарија, Финска

ГРУПА Ц: Белгија, Полска, Литванија, Азербејџан

ГРУПА Д: Велика Британија, Шведска, Данска, Естонија

ГРУПА Е: Франција, Хрватска, Израел, Ирска

ГРУПА Ф: Турција, Словачка, Романија, Исланд

ГРУПА Х: БиХ, Црна Гора, Швајцарија, Луксембург

ГРУПА И: Италија, Грција, Чешка, Германија

Нетанјаху за средбата со Бајден: Се радувам што ќе соработувам со него наредните месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека со нетрпение очекува да работи со американскиот претседател Џо Бајден „во наредните месеци“ до крајот на неговиот мандат, додека започнуваа разговорите во Белата куќа.

Бајден и Нетанјаху ќе разговараат за можен прекин на огнот во деветмесечната војна во Газа. Ова се нивни први разговори лице в лице откако Бајден отпатува во Израел неколку дена по нападот на Хамас на 7 октомври, го прегрна Нетанјаху и вети американска поддршка.

„Сакам да ви се заблагодарам за 50 години јавна служба и поддршка за државата Израел и со нетрпение очекувам да разговарам со вас денес и да работам со вас во наредните месеци“, рече израелскиот лидер по пристигнувањето во Белата куќа. „Имаме многу работи за разговор“, рече Бајден при приемот на Нетанјаху во Овалната соба.

Бајден и Нетанјаху подоцна ќе се сретнат со семејствата на американските заложници кои ги држи Хамас. Нетанјаху подоцна треба да се сретне одделно со потпретседателката Камала Харис, претпоставениот демократски претседателски кандидат по повлекувањето на Бајден. Поранешниот претседател и републикански кандидат Доналд Трамп треба да го прими утре во неговата резиденција во Мар-а-Лаго.

Надал денеска откажа важен тренинг- дали се повлекува од Олимписките игри?

Утре свечено ќе бидат отворени Олимписките игри во Париз, а ден подоцна ќе започне тенискиот турнир.

Ждрепката за турнирот се одржа денеска, а се дознава дека потенцијални ривали во второто коло би можеле да бидат Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал.

Шпанецот на стартот на турнирот игра против Мартон Фучович и не се израдува многу кога виде со кого ќе се вкрсти подоцна. Неколку часа подоцна, тој го откажа тренингот, па прашање е дали ќе биде подготвен за натпреварувањето.

„Марка“ пренесува дека денеска се очекувало Александар Зверев да му биде партнер на загревањето, но тоа не се случило од непознати причини.

Веднаш дојде до полемика за статусот на Шпанецот, кој во последните неколку месеци одигра неколку турнири, а претходно паузираше повеќе од една година, со само едно учество во Аделаида на почетокот на годината.

Министерката Божиновска се сретна со евроамбасадорот Гир

ЕУ интеграциите, хармонизација на домашната законска регулатива со европското законодавство, декарбонизација и зелена транзиција беа главни теми на кои денеска разговарав со евроамбасадорот Дејвид Гир.  

Поддршката од делегацијата на ЕУ за работата на Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини е од исклучително значење, особено во делот на стратешко искористување на расположливите ЕУ фондови, градењето на нови, и модернизација на постојните енергетски капацитети се наши заеднички цели во исполнување на барањата на ЕУ за одржлив развој, односно поголема енергетска ефикасност, зголемување на капацитетот на обновливи извори на енергија и заштита на животната средина, објави министерката Сања Божиновска.

притисни ентер