Топ три фризури за дамите во своите 50-ти години

Топ три фризури за дамите во своите 50-ти години поради кои ќе изгледаат како холивудски ѕвезди 

Промената на фризурата за секоја жена претставува голем предизвик. Она што е веќе актуелно неколку сезони е боб фризурата во сите можни варијанти, подеднакво се препорачува како на дваесетгодишните девојки, така и на жените кои се во своите 50-ти години.

Модерна боб фризура

Боб фризурите во последниве неколку години се навистина модерни, тие се едноставни, лесни за одржување и одговараат на дами од сите возрасти. Модерната боб фризура ѝ дава волумен на вашата коса, секогаш делува средено и не бара претерана грижа. Еве како да ја направите:

@shelly_lynn_beauty #shortbob #bobhaircut #haircut #hairtok #shorthairinspo #shorthairstylesforwomen #howtostyleshorthair #fypシ ♬ Livin' My Best Life - Dylan Scott

Боб фризура со кренати шишки

Доколку не сте љубители на шишки или не сакате косата да би паѓа преку лицето, една девојка на Тикток даде одличен предлог како да имате модерна фризура за само неколку минути. Имено, таа ги крена предните прамени на косата и ги врза во мали кики, постигнувајќи поголем волумен на фризурата и младешки изглед.

@whowhatkare Fun Hair! #hairstyles #shorthairstyles #bobhairstyles #hairideas ♬ Body - Dirtcaps Remix - Loud Luxury & Brando

Боб фризура со шишки

За разлика од претходната фризура, оваа има нагласени шишки. Може да паѓаат брановидно преку челото или да бидат на страна. Предноста на оваа фризура е што е потребно само мало расчешлување со прстите и секогаш ќе изгледате шик.

Сампаоли се извини што го нарече Дембеле аутистичен

Поранешниот селектор на Аргентина, Хорхе Сампаоли се извини за неговите коментари за францускиот напаѓач Усман Дембеле.

Сампаоли го критикуваше напаѓачот, велејќи: „Дембеле игра како аутистичен, сам го започнува и го завршува нападот.

-Сакам да бидам јасен: не ми беше намерата да се осврнам на аутизмот. Барам прошка од сите. Сакав само да зборувам за себичноста. Сега повеќе од кога било треба да бидете внимателни со зборовите што ги користите, рече Сампаоли, цитиран од Goal.

Францускиот тим на Евро 2024 се пласираше во полуфиналето, во кое загуби од Шпанија (1:2). Дембеле одигра пет натпревари на турнирот и не постигна ниту еден гол.

МОК ги претстави шесте македонски олимпијци кои ќе настапат на Игрите во Париз

Македонскиот олимписки комитет денес ги промовира македонските натпреварувачи кои ќе учествуваат на Олимпијадата во Париз.

Шефот на македонската делегација на Игрите во Париз, Владимир Богоевски на прес-конференцијата пред заминувањето на Олимпијадата кажа дека поради здравствени проблеми настапот мораше да го откаже пливачката Ива Петровска.

Така на ЛОИ 2024 ќе отпатуваат шест македонски спортисти:

Владимир Егоров, борење (до 57 кг слободен стил)

Никола Ѓуретановиќ, пливање (400 метри слободно)

Анастасија Мојсовска, стрелаштво (10 метри воздушна пушка)

Еди Шерифовски, џудо

Мила Релиќ, таеквондо

Дарио Ивановски, атлетика (маратон).

Македонското знаме на свеченото отворање ќе го носат Ивановски и Рељиќ.

Македонија свои претставници ќе има и помеѓу делителите на правдата. Во ракометот тоа ќе бидат Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, Иван Михајловски во триатлон и Анета Павловска во тенис.

Олимпијадата во Париз ќе се одржи од 26 јули до 11 август.

Митева: Дали бизнисот од 10 милиони евра е извор на приходи за сите лаги и лошиот пи-ар на СДС

Во 2018 година кога СДС е во врвот на власта Спасов од Рејтинг добива дозвола за изградба на фотоволтаична централа со моќност од 2.18 мегавати под името Гама Солар 1.

Кога Спасов ја добива дозволата за градба на фотоволтаичната централа Венко Филипче, сегашниот претседател на СДС е министер во владата.

Се поставува прашањето дали Венко Филипче играл улога во добивањето на одобрението и дали Спасов му е лично должен на Филипче?

Да одиме со ред.

Фотоволтаичната централа на Спасов не е мал капацитет и за истиот да се изгради и стави во функција според енергетичарите се потребни и до 2 милиони евра.

Фотоволтаична централа на Спасов годишно може да генерира приходи и до половина милион евра, што за период од 20 години, колку што е оптималниот животен век на истата ќе значи 10 милиони евра приходи.

Дали овој бизнис од 10 милиони евра е извор на приходи за сите лаги и евтин ПР на СДС?

Од СДС наместо да се темелат на конструкциите на Спасов подобро ќе биде да се спремаат за долга опозиција и одговорност и политичка и институционална за сите криминали кои ги направиле.

Марија Митева, портпарол, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер