Силно невреме со град пустоши делови од Србија- торнадо во Зрењанин (ВИДЕО)

Во овој момент над Србија се движат неколку суперклеточни бури.

Бранот на невреме се движи од западна Србија преку Шумадија, Поморавље и Подунавље до областа Браничевски, Кључ и поширокото подрачје на Ѓердап и Кладово и во овие области има неколку суперклеточни бури, објави Телеграф.

На нивниот пат, овие непогоди предизвикуваат многу силни грмежи, многу обилни врнежи и бурни ветрови, локално и со град.

Овој систем директно се движи подалеку кон Романија, така што невремето ќе ги погоди југозападните делови на Романија до крајот на денот.

Најпогодени од катастрофата се Смедеревска Паланка, Пожаревац и населбите меѓу Ваљево, Ужице и Чачак, како и поширокото подрачје на Кладово.

Инаку, попладнево низ северна и западна Србија има пороен дожд со грмежи, со формирање на грмежи и град.

Дожд и врнежи со грмежи околу 16 часот накратко го зафатија и Белград.

@hailz.serbia Bliži pogled na današnji tornado pored Zrenjanina. 12. 6. 2024. #zrenjanin #oluja #viral #srbija #serbia #nevreme ♬ original sound - 𝗛 𝗔 𝗜 𝗟 𝗭 | SRB |®

Во исто време, во јужните и југоисточните делови на Србија се уште е сончево и тропски топло, со температури до 32-33°C, измерени во областа Ниш и Врање, додека во исто време во северна и северозападна Србија е под 20°C, во Суботица и Нови Сад есенски 17°C.

До крајот на годината нема зголемување на платите во здравството и нов колективен договор

До крајот на годината невозможно е да има зголемување на платите на здравствените работници и потпишување на нов колективен договор како што бараат синдикатите, изјави денеска министерот за здравство Арбен Таравари. 

Таравари рече дека поради огромниот буџетски дефицит невозможно е да има зголемување на платите и дека ќе побара разбирање од синдикатите.

- Се надевам дека во здравството нема да има огромно скратувње на буџетот бидејќи мора да преживееме и да поминеме до ноември оваа година. Со синдикатите имав еден состанок, повторно ќе имам и ќе побарам од нив разбирање за евентуално да се договориме за идната година. Оваа година практично е невозможно да се донесе нов колективен договор, рече Таравари по посетата на Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје.

Пари за вработувања во здравството, како што рече, ќе има.

Сампаоли се извини што го нарече Дембеле аутистичен

Поранешниот селектор на Аргентина, Хорхе Сампаоли се извини за неговите коментари за францускиот напаѓач Усман Дембеле.

Сампаоли го критикуваше напаѓачот, велејќи: „Дембеле игра како аутистичен, сам го започнува и го завршува нападот.

-Сакам да бидам јасен: не ми беше намерата да се осврнам на аутизмот. Барам прошка од сите. Сакав само да зборувам за себичноста. Сега повеќе од кога било треба да бидете внимателни со зборовите што ги користите, рече Сампаоли, цитиран од Goal.

Францускиот тим на Евро 2024 се пласираше во полуфиналето, во кое загуби од Шпанија (1:2). Дембеле одигра пет натпревари на турнирот и не постигна ниту еден гол.

МОК ги претстави шесте македонски олимпијци кои ќе настапат на Игрите во Париз

Македонскиот олимписки комитет денес ги промовира македонските натпреварувачи кои ќе учествуваат на Олимпијадата во Париз.

Шефот на македонската делегација на Игрите во Париз, Владимир Богоевски на прес-конференцијата пред заминувањето на Олимпијадата кажа дека поради здравствени проблеми настапот мораше да го откаже пливачката Ива Петровска.

Така на ЛОИ 2024 ќе отпатуваат шест македонски спортисти:

Владимир Егоров, борење (до 57 кг слободен стил)

Никола Ѓуретановиќ, пливање (400 метри слободно)

Анастасија Мојсовска, стрелаштво (10 метри воздушна пушка)

Еди Шерифовски, џудо

Мила Релиќ, таеквондо

Дарио Ивановски, атлетика (маратон).

Македонското знаме на свеченото отворање ќе го носат Ивановски и Рељиќ.

Македонија свои претставници ќе има и помеѓу делителите на правдата. Во ракометот тоа ќе бидат Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, Иван Михајловски во триатлон и Анета Павловска во тенис.

Олимпијадата во Париз ќе се одржи од 26 јули до 11 август.

притисни ентер