Пратеникот Миле Талевски учествува на НАТО јавен форум во Вашингтон

Од Собранието на Форумот учествуваше пратеникот Миле Талевски, заменик-шеф на Делегацијата на Собранието во ПС НАТО.

Во рамки на активностите поврзани со НАТО Самитот на шефовите на држави и влади на НАТО по повод 75-годишнината од Алијансата, на 10 и 11 јули 2024 г. во Вашингтон паралелно се одржа НАТО Јавен Форум со бројни учесници на глобално ниво. Парламентарното собрание на НАТО, преку Одделот за јавна дипломатија во НАТО, обезбеди покана за сите шефови и заменици шефови на делегациите на парламентите на земјите-членки на ПС НАТО, за учество на Форумот.

Од Собранието на Форумот учествуваше пратеникот Миле Талевски, заменик-шеф на Делегацијата на Собранието во ПС НАТО.

Јавниот форум на НАТО е отворен настан заеднички организиран од НАТО и Владата на САД со организациите на граѓанското општество, во соработка со Атлантскиот совет, Центарот за нова американска безбедност, ГЛОБСЕК, Германскиот Маршалов фонд на Соединетите држави и Институтот Хадсон.

Првиот ден НАТО Јавниот форум го отворија Ентони Блинкен, државен секретар на САД, Лојд Остин, државен секретар на САД за одбрана и Јенс Столтенберг, Генерален секретар на НАТО.

Вториот ден Форумот го отвори Џејк Саливен, национален советник за безбедност, по што следеа панел дискусии, трибини и студиски интервјуа со онлајн учество на публиката.

Форумот промовираше подобро јавно разбирање на политиките и целите на НАТО и одлуките што треба да се донесат на Самитот во Вашингтон, преку дијалог и ангажман со единствена и разновидна група на засегнати страни, од шефови на држави и влади и министри, до меѓународни безбедносни експерти, креатори на мислење, академици, новинари и млади луѓе, во серија панел-дискусии, дебати и интерактивни сесии на различни теми од агендата на НАТО. Форумот обезбеди клучни говори од истакнати функционери, интерактивни панел дискусии на различни теми поврзани со меѓународната безбедност, можности за поврзување со други лично и онлајн од земјите-членки на НАТО и земјите партнери.

Беа реализирани неколку паралелни сесии за прашања и одговори и за споделување на сопствените перспективи на учесниците, меѓу кои и посебен Панел посветен на Западниот Балкан, на кој учествуваа министри за надворешни работи на земји од овој регион.

Собрание на Република Македонија

Истекува рокот за поднесување на ДДВ пријава, повеќе од половина се уште не ја поднеле

Истекува рокот за поднесување на ДДВ пријава, повеќе од половина од даночните обврзници се уште не ја поднеле.

Управата за јавни приходи денеска соопшти дека нешто повеќе од половина од даночните обврзници се уште немаат поднесено ДДВ-04 пријава, а рокот истекува во четврток.

Согласно податоците на УЈП, од вкупно 40 509-те даночни обврзници, ДДВ-04 пријава поднеле 19.030 обврзници, а 21 479 обврзници тоа треба да го сторат до четврток.

- УЈП уште на почетокот на месецов информираше и апелираше за навремено поднесување на ДДВ-04 пријава. Укажуваме да се прифатат досегашните повици од Управата за јавни приходи и да се избегнат последици, со оглед на тоа дека законот пропишува глоба за непостапување, односно неподнесување на даночната пријава во законски пропишаниот рок, се наведува во соопштнието од УЈП.

Советот на ЕУ ги продолжи економските санкции против Русија

Советот на Европска Унија соопшти дека ги продолжува економските санкции против Русија воведени поради војната во Украина до 31 јануари 2025 година.

Санкциите првично беа воведени пред 10 години и беа продолжени во 2022 година.

- Санкциите вклучуваат ограничувања на трговијата, финансиите, технологијата и стоките со двојна употреба, производството, превозот и луксузните артикли. Тие, исто така, вклучуваат забрана за увоз или претовар на море на сурова нафта и одредени нафтени деривати од Русија во ЕУ, исклучување од меѓународниот платен систем СВИФТ (SWIFT) на неколку руски банки и суспензија на емитувањето и лиценците на неколку про-Кремљ канали за дезинформација.

Советот додава дека санкциите треба да се задржат и доколку е потребно да се прошират сè додека продолжат незаконските дејствија на Русија.

Од топлотен удар почина жена на Кипар, три други хоспитализирани во сериозна состојба

Според портпаролот, трите жени на возраст од 25, 67 и 80 години се во сериозна состојба,.

Поради високите температури на Кипар, 64-годишна жена починала од топлотен удар, а три други се хоспитализирани, изјави за кипарската новинска агенција портпаролот на Државната организација за здравствени услуги Хараламбос Харилау, јави дописничката на МИА од Атина.

Според портпаролот, трите жени на возраст од 25, 67 и 80 години се во сериозна состојба, а поради топлотниот бран во изминатите денови „има зголемен број случаи на топлотна исцрпеност“ на сите возрасти од деца до стари лица.

притисни ентер