Оставките на двајца членови на Судскиот совет ќе бидат констатирани на утрешната седница

За утре во 11 часот е закажана седницата на Судскиот совет на која ќе треба да се констатираат оставките кои вчера ги поднесоа двајцата членови, врховната судијка Мирјана Радевска Стефкова и апелациониот судија Зоран Герасимовски.

Официјалните информации зошто двајцата се одлучија на ваквиот чекор се очекува да бидат објавени на седницата, иако Герасимовски вчера во куса изјава за Канал 5 кажа дека една од причините е тоа што Советот станал непродуктивен поради нерасчистените односи на одредени членови. Како ќе функционира советот понатаму и кога би се избрале нови членови засега останува непознато. Според Миша Поповиќ од Институтот за демократија оставките на двајцата членови се чекор во вистинаска насока, а неговите очекувања се дека и останатите ќе ги напуштат функциите во советот и ќе дадат можност на нови членови да продолжат со овозможување на независност и квалитет во работата на судството.

„ Ова е шанса за судската фела да покаже промена она што го пропушти во изминатитот период да го направи, а тоа е да побара одговорност од судскиот совет, сега има шанса да именува членови кои ќе застапуваат квалитет во правосудството.// Доколку видиме други оставки на оние членови што се бираат во Собранието очекувам промена и на дискусиите на процесот на номинација да се искористи добрата пракса од именувањата на ДКСК во која ќе има јавна расправа во Собранието. “-Миша Поповиќ – Институт за демократија

На утрешната седница на советот ќе се избира и нов потпретседател кој ќе седне на местото на досегашниот заменик Селим Адеми, кој заседаваше со седницата на која на скандалозен начин беше разрешена доскорешната претседателка Весна Дамева.

Грчките власти најавија ограничен број туристи на познат остров

Дебатата за влијанието на прекумерниот туризам на Санторини се интензивира во вторникот кога 11.000 патници од крузери пристигнаа на островот за еден ден.

Објавата на социјалните мрежи на Панајотис Каваларис, претседател на општина Тира, која подоцна беше избришана, ги повика жителите да ги ограничат своите движења поради зголемениот туристички сообраќај. Објавата привлече големо внимание и критики, при што некои сугерираат дека жителите се ограничени во корист на туризмот.

Во вторникот се одржа состанок на кој учествуваа високи претставници од различни министерства, градоначалникот на Тира (Санторини), гувернерот на регионот на Јужно Егејско Море и пратеници од Кикладите. Дискусијата ги истакна актуелните прашања, вклучително и потребата да се ограничи бројот на крстарења до островите.

Градоначалникот на Санторини, Никос Зорзос, изјави за „Катимерини“ дека бројот на патници од крузерите кои се симнуваат на островот не треба да надминува 8.000 дневно, пренесува „eKathimerini.com“.

– Почнувајќи од 2025 година, ќе го вратиме ова ограничување за да го зачуваме нашиот остров како единствена дестинација – рече Зорзос.

Тој објасни дека оваа година не е можно да се воведат ограничувања за пристигнување на крузерите поради однапред планирани такви патувања. Но, општинската власт успеа да го намали бројот на денови во кои бројот на посетители надминува 10.000-11.000, од ​​63 лани на 48 годинава.

Зорзос рече дека иако регулираниот туризам со крстарење не треба да претставува проблеми, потребни се дополнителни мерки, вклучително и изградба на ново пристаниште, подобрување на енергетската инфраструктура и урбанистичкото планирање, како и подобро регулирање на хотелите и Airbnbs.

Нетанјаху за средбата со Бајден: Се радувам што ќе соработувам со него наредните месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека со нетрпение очекува да работи со американскиот претседател Џо Бајден „во наредните месеци“ до крајот на неговиот мандат, додека започнуваа разговорите во Белата куќа.

Бајден и Нетанјаху ќе разговараат за можен прекин на огнот во деветмесечната војна во Газа. Ова се нивни први разговори лице в лице откако Бајден отпатува во Израел неколку дена по нападот на Хамас на 7 октомври, го прегрна Нетанјаху и вети американска поддршка.

„Сакам да ви се заблагодарам за 50 години јавна служба и поддршка за државата Израел и со нетрпение очекувам да разговарам со вас денес и да работам со вас во наредните месеци“, рече израелскиот лидер по пристигнувањето во Белата куќа. „Имаме многу работи за разговор“, рече Бајден при приемот на Нетанјаху во Овалната соба.

Бајден и Нетанјаху подоцна ќе се сретнат со семејствата на американските заложници кои ги држи Хамас. Нетанјаху подоцна треба да се сретне одделно со потпретседателката Камала Харис, претпоставениот демократски претседателски кандидат по повлекувањето на Бајден. Поранешниот претседател и републикански кандидат Доналд Трамп треба да го прими утре во неговата резиденција во Мар-а-Лаго.

Надал денеска откажа важен тренинг- дали се повлекува од Олимписките игри?

Утре свечено ќе бидат отворени Олимписките игри во Париз, а ден подоцна ќе започне тенискиот турнир.

Ждрепката за турнирот се одржа денеска, а се дознава дека потенцијални ривали во второто коло би можеле да бидат Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал.

Шпанецот на стартот на турнирот игра против Мартон Фучович и не се израдува многу кога виде со кого ќе се вкрсти подоцна. Неколку часа подоцна, тој го откажа тренингот, па прашање е дали ќе биде подготвен за натпреварувањето.

„Марка“ пренесува дека денеска се очекувало Александар Зверев да му биде партнер на загревањето, но тоа не се случило од непознати причини.

Веднаш дојде до полемика за статусот на Шпанецот, кој во последните неколку месеци одигра неколку турнири, а претходно паузираше повеќе од една година, со само едно учество во Аделаида на почетокот на годината.

притисни ентер