Ограбен домот на Џастин Клајверт, повредена неговата девојка

Домот на холандскиот фудбалски репрезентативец во редовите на Валенсија, Џастин Клајверт, бил цел на крадци, кои освен што предизвикале материјална штета, повредиле и две жени.

„Тројца мажи со качулки упаднале во куќата во Бетера, предградие на Валенсија. Притоа две женски лица се полесно повредени“, соопшти локалната полиција, а подоцна стана јасно дека една од повредените е девојката на холандскиот репрезентативец, која ја повикала полицијата.

Од домот на Клајверт биле украдени пари, накит и часовници, и била нанесена штета од околу 150.000 евра.

Ова е последниот во серијата грабежи чија цел беа домови на познати фудбалери во шпанската Ла Лига. Изминатите месеци беа извршени грабежи во куќите на фудбалерите на мадридски Реал – Бензема, Родриго и Карвахал.

Џастин Клајверт е син на легендарниот холандски напаѓач Патрик Клајверт, а го носи дресот на шпанскиот прволигаш Валенсија од 2022 година.

Таравари: Ако не се донесат уставните измени ќе влеземе во изолација како во 2008 година

Ако не се донесат уставните измени ќе влеземе во изолација како во 2008, смета претседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари.

Тој сепак очекува да има двотретинско мнозинство.

Јовев прифаќа да биде советник на Меџити, но не се откажува од правната битка за разрешувањето

За мене е чест министерот да ме повика за советник во областа на кардиохиругија, се разбира дека ќе размислам и секако тој треба да ме повика.

Но, сметам дека моето место е овде каде што припаѓам да останам прв човек на клиниката за кардиохиругија, изјави професорот Сашко Јовев. Тој вели дека никогаш немало мобинг на клиниката а тоа покажало и потпишаната петицја од страна на вработените. Денеска претседателот на партијата на Алијанса за Албанците Арбен Таравари рече дека Јовев не можел да биде директор бидејќи не бил каридохириг, туку само тораклаен хирург. Јовев го покани да ги види сите негови дипломи.

Јовев вели дека дека се уште не го потпишал решението за промена. Но дека и доколку не биде директор тој се уште ќе остане кардиохирург на клиниката.

шест илјади доктори членови на Македонското Лекарско Друштво го повикаа министерот Меџити да ја преиспита својата одлука, бидејќи ова е порака дека вредните доктори се казнуваат.

Професорот Јовев поддршка доби и од здружението „Нефрон“ и бара министерот да ја преиспита одлуката.

Меџити го повика Јовев да му биде национален советник за кардиохирургија

Сакам да ми биде советник за трансплантација, кажа Меџити.

Сашко Јовев не менаџирал добро со Клиниката, се кршел Законот за здравствена заштита, има нерегуларности потврдени од Комисија на Министерството и затоа е санкциониран, ама сакам да ми биде советник за трансплантација, кажа Меџити пред камерите по брифингот со новинарите. Ќе одлучам дали ќе го разрешам и организацискиот директор, но да знаете дека во здравството не може никој да биде султан и не може вечно да биде на функција, раскажуваше Меџити на брифингот, тврдејќи дека Јовев му бил другар и одлуката не била субјективна и не се однесувала на поканата за отварање на хибридната сала, иако контролата од посебна комисија се спровела по настанот.

Пред новинарите, членовите на Комисијата што беа присутни на брифингот, помеѓу кои и Д-р Елена Ристеска кажаа дека контролата направена пред околу една недела потврдила дека вработените сестри, болничари, техничари и лекари не се евидентирале со картички за влез и излез, Клиниката не доставувала финансиски извештаи на шест месеци, а меѓудругото во 2022 се дежурало без да се добие согласност од Министерството. Изјава во камера не сакаа да дадат, ама зад неа кажаа дека не било физички возможно еден лекар 30 дена по 24 часа во неделата да оди на работа, да има 200 повици и 8 дежурства во еден месец. Иако спомена дека ги разбира реакциите во јавноста, Меџити одби да ја коментира изјавата на неговата заменичка Маја Манолева која за Канал 5 кажа дека не се согласува со неговата одлука.

Минисерот кажа дека контролата започнала откако дошол на функција и не се почнало токму од Кардиохирургија, туку се спроведувала во 20 болници, дел од директорите биле разрешени, а некои сами си заминале. Инаку, Клиниките за неврологија, дерматовенерологија, ендокринологија и уште неколку добија нови раководства, а токму директорските позиции беа предмет на договор за Алијансата за Албанците да влезе во Владата.

притисни ентер