Објавен Конкурсот за упис на студенти на штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“

Универзитетот „Гоце Делчев“(УГД)-Штип го објави Конкурсот за упис на студенти во прва година за академската 2024-2025 година.

Универзитетот „Гоце Делчев“(УГД)-Штип го објави Конкурсот за упис на студенти во прва година за академската 2024-2025 година, информираа на денешната прес конференција ректорот на УГД-Штип, Дејан Мираковски и проректорите, Мишко Џидров и Зденка Стојановска.

Џидров истакна дека Конкурсот е објавен на веб страницата со линк за пријавување на идните студентите на една од околу 80 студиски програми на 12 Факултети и три уметнички академии.

-Слободни места има за повеќе од 3.900 студенти во државна квота, во квота со кофинансирање и во вонредната. Сите студиски програми се веќе достапни на нашиот интернет сајт, кандидатите можат да влезат и да ги видат студиските програми, да видат со кои професори ќе можат да работат, а во текот на овие денови можат да аплицираат. Сето тоа може да се направи он лајн, порталот е отворен, со неколку клика можат да направат свој профил и да ги внесат своите податоци, вели Џидров.

Посочува дека втората фаза опфаќа од 5 август идните студенти ќе можат и лично да ги достават потребните документи за упис на избраниот Факултет или Академија.

-Прв уписен рок од 20 август до 23 август, вториот е на 5 и 6 септември, а третиот на 18 и 19 септември. Со тоа го заокружуваме уписниот рок и од 1 октомври почнува академската година, вели Џидров.

Тој додаде дека и како претходните години, така и оваа академска година најдобро рангираните студенти на факултетите ќе бидат ослободени од партиципација, од кои на Факултетот за медицински науки од партиципација ќе бидат ослобедени вкупно 40 студенти.

-По 20 на Општа медицина, 10 на студиската програма за фармација и 10 на дентална медицина, потоа Земјоделски 20, Економски, Правен, Туризам и бинис логистика исто по 20 најдобро рангирани студенти, Елетро-техничкиот, Машинскиот, Природно-технички факултет, Факултетот за образовни науки, Музичка Академија по 10 најдобро рангирани студенти, Факултетот по информатика има 30 и Ликовна и Филмска Академија по 5 студенти, вели Џидров.

Додека на Филилошкиот факултет има најголеми ослободување за упис на студенти, на катедрата за македонски јазик и книжевност се ослободуваат од партиципација сите кандидати кои ќе се запишат во трите уписни рокови, а овие студенти се ослободени од партиципација во следните четири години.

Проректорката Стојановска вели дека имаат конкурс за упис и на втор и трет циклус, а на кои имаат слободни места за околу 1.000 кандидати. Посочи дека за овие циклуси нудат студирање во три кампуси, и тоа за медицински, технички и општествени.

Ректорот на УГД-Штип, Дејан Мираковски им порача на идните студенти да ги видат студиските програми на УГД, а дополнителна погодност за нив е што и од оваа година се дел и од Европска алијанса на Универзитети, една од 64 алијанси на европско ниво. Според него оваа Алијанса им нуди мобилност на студентите, на пример студент на Медицинскиот факултет, може да избере еден или два семестри да студира на еден од најголемите Универзитети на медицински науки во Полска. Алијансата е финансирана од фондовите на ЕУ и во наредните четири години деветте европски Универзитет, меѓу кои и штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“ имаат на располагање над 14 милиони евра, за мобилност на студентите и вработените, а дополнително си остануваат и можностите од Еразмус плус Програмата.

Борел: Неприфатливи се обвинувањата дека ЕУ се залага за војна во Украина

Тоа е целосно неприфатливо. Европската унија ја поддржува Украина и е подготвена оваа војна да заврши врз основа на Повелбата на Обединетите нации. 

Шефовите на дипломатиите за земјите членки на ЕУ на денешното заседанието на Советот за надворешни работи (ФАК), ќе одржат посебна расправа од затворен тип само со нивно присуство посветена на посетите на премиерот на Унгарија, Виктор Орбан на Киев, Москва и Пекинг и на обвинувањата на унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто на заседанието на Советот за безбедност на ОН дека Унијата се залага за војна во Украина, најави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел.

- Тоа е целосно неприфатливо. Европската унија ја поддржува Украина и е подготвена оваа војна да заврши врз основа на Повелбата на Обединетите нации. Ќе разговараме за тоа како земјите членки ја оценуваат оваа позиција на државата, кој во исто време е ротирачки претседавач со ЕУ. Европската Унија не се залага за војна, изјави Борел, додавајќи дека ЕУ не страна во војната, туку е во „војна за одбрана на Украина од агресија“.

На новинарско прашање дали ќе претседава со неформалното заседание на Советот за надворешни работи што за кон крајот на август во Будимпешта го најави Унгарија, Борел нагласи дека на денешниот состанок ќе се разговара за она што се случи и за ставот на унгарската влада и врз основа на оценките на земјите членки ќе биде донесена одлука како да се продолжи натаму.

- Не знам што ќе кажат земјите членки и затоа сакам тие да го кажат своето гледиште. Тоа е моја одлука. Високиот претставник е тој што свикува состанок на Советот. Така што откако ќе ги ислушам сите и откако ќе разговараме, ќе треба да донесам одлука, истакна Борел.

Во однос на Украина, според него, има две главни прашања кои ќе бидат тема на расправа на Советот, почнувајќи од обидите да се избегне целосно уништување на нејзиниот електроенергетски систем, имајќи предвид дека се уништени 70 проценти од капацитетите за производство на електрична енергија на земјата.

- Ќе ги повикам земјите членки да обезбедат поголема поддршка за обнова и зајакнување на електричната мрежа за производство на електрична енергија, рече Борел.

Тој нагласи дека втора тема во однос на Украина ќе биде зајакнувањето на противвоздушната одбрана на земјата, потсетувајќи дека набрзо по посетата на премиерот Орбан на Москва на почетокот на месецов, детската болница во Киев беше погодена од руски ракети, со што беа предизвикани многу жртви меѓу децата.

- Значи повеќе противвоздушна опрема и поголем капацитет за производство на електрична енергија. Тоа се двете прашања кои земјите членки ќе треба да ги разгледаат, додаде Борел, најавувајќи дека министрите ќе одржат и состанок преку видео конференциска врска со нивниот украински колега Дмитро Кулеба.

Борел додаде дека на заседанието ќе стане збор и за состојбата на Блискиот Исток во светло на објавеното советодавно мислење на Меѓународниот суд на правдата, во кое се наведува дека израелската окупација на палестинските територии на Западниот Брег е целосно нелегална и таа мора да прекине, став што, според него, ЕУ отсекогаш го поддржувала.

-Да, тоа е советодавно мислење, но доаѓа од Меѓународниот суд на правдата - највисокото правно тело на ОН, со многу јасна порака. Тие порачаа дека окупацијата е нелегална и мора да престане. Израел мора да ги повлече доселениците, истакна Борел.

Тој додаде дека Владата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху веднаш го отфрлила ваквото барање, образложувајќи го својот став со тврдењето дека тоа е еврејска земја и дека Израел не може да се повлече од таму поради историски причини.

- Можете да ја интерпретирате историјата како што сакате, но тука говориме за меѓународното право. Ние ќе го почитуваме меѓународното право. Мора да разговараме што ќе правиме сега, кои се последиците од ова мислење на Судот и како Европската Унија ќе го вклучи ова мислење во рамките на својата политика кон Блискиот Исток, истакна Борел.

Според него, за жал никогаш немало толкава разлика меѓу меѓународното право и реалната состојба на теренот, каде во Газа има хуманиарна катастрофа со неприфатливи димензии предизвикана од човекот - 17.000 сираци и речиси 40.000 убиени и каде за расчистување на урнатините ќе бидат потребни десетина години.

- Разлика во она што го вели правото, според Меѓународниот суд на правдата, и она што се случува на теренот никогаш не била толку голема како што е денес. Судот го пополнува вакуум просторот на политиката. Политиката не е во можност да најде решение, но Судот не е тука за да го имплементира своето мислење, тоа мора да се имплементира од политичките власти и ЕУ има посебна одговорност за ова прашање, потенцира Борел.

Затоа, според него, ЕУ мора да расправа за тоа што ќе преземе, освен само што ќе објави дека го поддржува ставот на Судот и дека бара од Израел да не продолжува со изградбата на еврејски доселенички населби.

Тој најави дека на министрите им доставил документ изработен од специјалниот претставник на ЕУ за човекови права, Олоф Скуг врз основа на извештаи на меѓународните агенции на ОН за хуманитарните последици од војната во Газа, што, според него ќе биде добра основа за подготовката на заседанието на Советот за асоцијација ЕУ-Израел на кој не може да се дискутира како се да е в ред, затоа што работите не се в ред во услови кога продолжува војната и постои ризик од нејзино проширување низ регионот.

- Се соочуваме со катастрофална ситуација. Да, мора да зборуваме за билатералните односи, но мора да зборуваме за тоа што се случува во Газа и на Западниот Брег. Мораме да зборуваме за економските ограничувања на палестинската управа со намалување на даночните приходи што ги прави Израел. Мора да зборуваме за изградбата на доселеничките населби. Мораме да зборуваме за тоа зошто хуманитарната поддршка не пристигнува во Газа. Но, за тоа ми треба едногласна согласност на земјите членки за нашата заедничка позиција за овој Совет за асоцијација.

Борел информира дека покрај Украина, Газа и Западниот Брег, кои секогаш се на дневниот ред на заседанијата на Советот за надворешни работи, министрите исто така ќе се сретнат и со новата претседателка на Европската инвестициска банка, Надија Калвињо со цел да се разгледа како подобро да се искористат ресурсите на Банката во спроведувањето на надворешната политика на Унијата, особено соработката со трети земји, но исто така и за финансирањето на одбранбените напори на ЕУ.

- ЕИБ е многу важен играч, со портфолио поголемо од она на Светската банка и добро е што новата претседателка ќе дојде овде да разговара со нас за тоа како можеме подобро да ја искористиме нејзината поддршка. Конкретно, мислам дека треба да се инвестира во поддршка на палестинската управа со повеќе позајмици, како што веќе беше дискутирано во Европскиот парламент изминатите денови, додаде Борел.

Тој потенцира дека овој последен состанок на ФАК пред летните одмори е многу важен и изрази надеж дека земјите членки ќе бидат подготвени да ја преземат својата одговорност.

Запрашан за став во однос на одлуката на американскиот претседател Џо Бајден да се повлече од претседателската трка, Борел изјави дека му посакувам се најдобро на новиот демократски кандидат што ќе настапи на изборите наместо Бајден.

- Соработувавме многу добро со претседателот Бајден, имавме многу позитивни односи. Но, ако претседателот Бајден одлучи да се повлече затоа што мисли дека друг кандидат може да и донесе победа на Демократската партија на изборите, ние не ја почитуваме неговата одлука, рече Борел.

Тој нагласи дека е сигурен оти ќе има важна разлика врз трансатлантските односи во зависност од тоа кој ќе биде новиот станар на Белата куќа, но дека Американците се тие кои треба да одлучат кого сакаат да имаат во неа.

- Тоа е одлука на граѓаните на САД. Не сакам да се мешам. Мислам дека не е наша работа да одиме и да им кажеме на Американците што треба да направат или да изразиме преференции за едниот или другиот кандидат. Во секој случај, тоа не е моја работа, истакна Борел.

За влез и за излез во државата од Табановце и Богородица се чека еден час

За влез и за излез во државата од Табановце и Богородица се чека еден час, во функција сите ленти на граничните премини.

За влез од граничниот премин Табановце и за излез од граничниот премин Богородица се чека околу еден час, соопштија денеска Министерството за внатрешни работи за МИА. Од МВР посочуваат дека се ставени сите човечки и технички капацитети за да се забрза протокот на патници. Викендов на ГП Табановце влегле над 26.000 патници, на Богородица излегле над 22.000 патници.

- На излез од Република Македонија на ГП Богородица се чека околу еден час, а на ГП Стар Дојран околу 45 минути. На ГП Богородица работат пет ленти за излез, а на ГП Дојран две. На ГП Табановце работат пет ленти за влез. За влез во државата се чека околу еден час. Од страна на МВР се преземаат сите мерки и во функција се ставени сите човечки и технички капацитети за да се забрза протокот на патници, се разбира со спроведување на задолжителните гранични проверки, информираа од МВР.

Викендов, од 19 до 21 јули годинава, излез од ГП Богородица оствариле 22.715 патници. На ГП Табановце викендов во државата влегле 26.063 патници. На овој граничен премин, денеска, од полноќ досега, за влез се пријавени 3.245 патници.

Според податоците на МВР од 1 јануари годинава до 15 јули минатата година, бројот на патници за излез од државата на ГП Богородица бил 724.840, а за истиот период (1 јануари до 15. јули годинава), бројот на патници за излез од Република Македонија на ГП Богородица бил 750.812, што значи, има зголемување за околу 25.000 во однос на лани.

Пронајдена експлозивна направа во напуштена куќа во Велес

Во СВР Велес, во петокот во 16 часот,  31- годишната Е.С.Т. од Велес пријавила дека во подрумска просторија во куќа на нејзината баба, во која никој не живеел, била пронајдена експлозивна направа.

Како што информира денеска портпаролката на СВР Велес Билјана Ѓаковска, пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување безбедно ја подигнал експлозивната направа.

притисни ентер