Нова Влада до 20 јуни, објавени дел од имињата на министрите

Преговорите за кадровските решенија во идната Влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ, Вреди и ЗНАМ финишираат и се очекува деновиве да падне и конечниот договор, брифираат партиски извори за Канал 5.

Очекувањата на дел од лидерите на Вреди се дека новата Влада ќе се формира идната недела на 19-ти или 20-ти јуни. Од ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 посочија дека мандатарот Христијан Мицкоски предлог владиниот состав и програмата за работа ќе ги достави до Собранието во текот на следната недела, а најверојатно тоа ќе биде в понеделник на 17-ти јуни, но и понатму тврдат дека конечен договор за кадровските решенија се уште нема.

-Нема дефинитивни кадровски решенија. Предлог владиниот состав ќе биде доставен до Собранието следната недела. - ВМРО-ДПМНЕ

Од Вреди пак веќе и официјално ги соопштија дел од кадрите кои ќе седнат во министерските и вицепремеирските фотељи. Арбен Таравари во Утринската програма на Канал 5 потврди дека повторно ќе го превземе ресорот здравство и најави укинување на екононмските директори на клиниките уште на првиот работен ден. А откри и кој ќе раковории со дел од другите ресори.

„Ексклузивно би кажал дека од вечра имам дефинитивна одлука ако се избере идната недела Влада јас ќе земам одговорност да го продолжам тоа што го оставив во 2017-та и да бидам министер за здравство. Министер за екологија ќе биде Изет Меџити, министер за добро владеење и транспарентност ќе биде Арбен Фетаи којшто е роден и живее во Брисел и ќе се врати специјално да биде неколку години во Македонија. Фатмир Лимани најверојатно ќе биде министер за социјална политика. Тоа се имињата кои што дефинитивно ги знам. Уште за министерот за економија не сум сигурен чекаме вечерва дефинитивно да се знае“, посочи Тараври.

Од петте ресори кои ги добива Вреди во владиниот состав останува да се допрецизира само кој ќе раководи со вицепремиерското место за евроинтеграции, каде треба да седне кадар од Алтернатива. Во распределбата на министерските позиции ВМРО-ДПМНЕ како победничка партија на избори, добива најмногу 13 ресори, меѓу кои и клучните места поврзани со безбедноста, надворешната политика и Министерството за внатрешни работи. На контото на партијата на Максим Димитреивски одат Минситерствата за првда и администрација, но и од таму се уште не ги откриваат кадрите кои ќе раководат со нив. Владата на Мицкоски наместо досегашните 16 ќе брои 20 ресорни министерства, а ќе има и тројца министри без ресор. Мандатот на Мицкоски за формирање влада му беше доверен на 6-ти јуни, а крајниот рок за нејзино составување истекува на 26-ти јуни.

Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа

Најмалку 32 Палестинци загинаа денеска во нападите на израелските сили врз Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, како и врз други области низ енклавата, јавија светските агенции, повикувајќи се на жители на Рафа и израелската армија (ИДФ).

Жителите велат дека Израелците изгледа се обидуваат да го завршат заземањето на Рафа, кој е во фокусот на израелската офанзива од почетокот на мај.

Тенковите се пробиваат во западните и северните делови на градот, а израелските војници веќе ги окупираа истокот, југот и центарот.

Израелските сили нападнаа од авиони, тенкови и бродови од брегот, предизвикувајќи нов бран на раселување од градот, кој засолни повеќе од милион раселени лица, од кои повеќето беа принудени повторно да избегаат. /МИА

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за прогласување на Русија за држава спонзор на тероризмо

 Во Сенатот на САД е поднесен нацрт - закон за прогласување на Русија за држава спонзор на тероризмот. Документот беше претставен синоќа од сенаторот републиканец Линдзи Грем и неговиот демократски колега Ричард Блументал.

Според мислењето на авторите на оваа иницијатива, со давањето таков статус на Русија „САД значајно ќе го зголемат достапот до инструменти за казнување“ на рускиот претседател Владимир Путин за војната во Украина, „деструктивните дејствија во Африка“ и низ целиот свет.

Грем изјави дека неодамнешниот договор на Русија за воена алјанса со Северна Кореја, „еден од најрепресивните режими на планетата“, е последна капка и САД повеќе не треба да бидат да се воздржуваат во своите оценки.

-Ја повикувам администрацијата да го земе во предвид она што Путин го направи на 19 јуни, да игра само на таа карта и да признае дека неговиот режим е таков како што е: држава спонзор на тероризмот, изјави сенаторот.

Блументал истакна дека Русија го „заслужила“ своето место во „клубот на земји отпаднички“, со тоа што разврза „жестока кампања на насилство и агресија“ во Украина причинувајќи многубројни ѕверства и злосторства против човештвото, сеејќи ужас и смрт меѓу илјадници невини мирни жители“.

-Признавањето на Русија држава спонзор на тероризмот ќе овозможи САД да водат поагресивна борба со жестокоста на Путин како и со заканата што тој ја претставува за слободата и демократијата, истакна сенаторот.

Ако биде усвоен овој законски проект, тоа ќе овозможи воведување пожестоки санкции против Русија и засилување на борбата со избегнување на веќе актуелните ограничувачки мерки, се вели во документот. /МИА

Хоџај: Курти и Вучиќ го користат северот на Косово за да ја задржат власта

Хоџај, кој е и поранешен министер за надворешни работи на Косово, изјави дека косовскиот премиер го искористил северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт.

Потпретседателот на Собранието на Косово и Член на Претседателството на опозициската Демократска партија на Косово (ПДК), Енвер Хоџај, во врска со ситуацијата на северот на државата и прашањето за Заедницата на општини со српско мнозинство, вели дека премиерот Албин Курти во овие три години владеење делувал „целосно спротивно на меѓународните трендови и геополитичките промени“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Хоџај, кој е и поранешен министер за надворешни работи на Косово, изјави дека косовскиот премиер го искористил северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт.

- Со војната во Украина, со војната во Газа, со евентуална војна во Тајван, меѓународниот поредок се распаѓа и господинот Курти дејствуваше целосно во спротивна насока од меѓународните трендови, од геополитичките промени, а пред се решил во име на една политика да го користи северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт, се цитира Хоџај од приштинскиот портал „Телеграфи“.

Според поранешниот шеф на косовската дипломатија. денес ситуацијата на северот на земјата им помага на Курти во Приштина и на српскиот претседател Александер Вучиќ во Белград да останат на власт.

Хоџај нагласи дека кога неговата партија била на власт, никогаш не ја искористила ситуацијата на северот на земјата за политички популизам.

- Ние (ПДК) дејствувавме во однос на северот на Косово, демонтирајќи паралелни структури, борејќи се против криминалот и организираниот криминал на северот на земјата, правејќи сé за да ја заокружиме државноста на Косово на северот на земјата, интегрирајќи ја српската заедница. Никогаш не сме ја искористиле ситуацијата на северот на Косово за политички популизам. Ова што се случува на северот на земјата не е во прилог на националниот интерес на косовската држава, рече Хоџај./МИА

притисни ентер