Николовски – Вудкок: Се интензивира соработката со Обединетото Кралство

Директорот на Царинска управа, Бобан Николовски остварил средба со претставникот на Управата за царински работи и приходи на Обединетото Кралство за Македонија и регионот, Сајмон Вудкок.

- Жестока борба против криминалот и корупцијата, забрзување на трговијата, како и зајакнување на капацитетите на Царинската управа, ќе бидат во фокусот на билатералната соработката со Обединетото Кралство, соопштија денеска од Царинската управа.

На средбата Николовски и Вудкок се согласиле за интензивирање на соработката на Царинската управа и Управата за царински работи и приходи на Обединетото Кралство, со цел остварување на приоритетите, што се во фокусот на британската и македонската Влада.

- Врвен приоритет ни е економска трансформација на земјата и сузбивање на криминалот и корупцијата. Оттука од големо значење е фокусот на идната соработка со Управата за царински работи и приходи на Обединетото Кралство да биде во насока на остварување на овие цели, истакнал Николовски.

Како што се додава во соопштението, тој потенцирал дека лично ќе се заложи секој царински службеник да работи дисциплинирано, ажурно, на врвно професионално ниво и да оствари подобри резултати кои ќе бидат видливи со зголемување на ефективноста на институцијата.

На средбата се говорело и за можноста Обединетото Кралство преку Управата за царински работи и приходи да обезбеди советодавни и инвестиции за поддршка на поголеми проекти за развој на Царинската управа, како и поддршка за обуки на царинските службеници.

- Во овој дел се разговараше за можноста за обезбедување поддршка во поврзување на системот за видео надзор и препознавање на регистарски таблички со новиот компјутеризиран транзитен систем и со системот за обработка на царински декларации сè со цел забрзување на транспортот и трговијата и сузбивање на криминалот. Ваквите активности ќе го дополнат Проектот за олеснување на трговијата и транспортот на Западен Балкан на Светска банка, соопштија од Царинската управа.

Се посочува дека интензивирањето на билатералната соработка со фокус на забрзување на економскиот раст и сузбивање на криминалот, воедно ќе придонесе за подобрување на условите за водење бизнис и привлекување на нови инвестиции од Обединетото Кралство.

Макрон: Франција е подготвена за Олимписките игри

Претседателот на Франција, Емануел Макрон при денешната посета на Олимпиското село истакна дека Пaриз е подготвен за да биде домаќин на Олимписките игри.

- Подготвени сме и ќе бидеме подготвени во текот на Игрите, посочи Макрон.

Претходно, францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен изјави дека неколку дена пред почетокот на ОИ во Париз спроведени се еден милион административни истраги и утврдено е оти 4.355 лица би можеле да претставуваат закана.

Безбедносните истражување се спроведени за сите лица кои на каков било начин ќе учествуваат во ОИ од 26 јули до 11 август и на Параолимписките игри од 28 август до 8 септември. Проверени се спортисти, тренери, новинари, волонтери, приватно обезбедување, дури и граѓаните кои живеат во близина на одржувањето на церемонијата на отворање на ОИ.

Околу 35.000 полицајци и жандарми и 18.000 француски војници ќе ги обезбедуваат Олимписките игри секој ден.

Со навремена пријава за пожар и брза интервенција спасена куќа во Велес

Пожар во куќа на улица „Живко Фирфов“, кој избувнал синоќа околу 19:00 часот од сопствениците бил веднаш пријавен во  Територијалната противпожарна единица Велес.

Пожар во куќа на улица „Живко Фирфов“, кој избувнал синоќа околу 19:00 часот од сопствениците бил веднаш пријавен во Територијалната противпожарна единица Велес, а чија екипа веднаш излегла на терен со две противпожарни возила и седум пожарникари. Тие го затекнале пожарот во почетна фаза што им ја олеснило работата, и што помогнало во несреќата огнот брзо да се ликвидира, информираат денеска од ТППЕ Велес.

Воедно потенцираат дека присебноста на сопствениците и навремената пријава на пожарот, како и брзата интервенција на пожарникарите ја спасиле куќата од опожарување.

Од Територијалната против пожарна единица повторно апелираат до граѓаните за брзо пријавување на пожари од било каков вид на телефонските броеви 112 или 193.

Пандов: Затвореници излегувале и влегувале во затворот „Скопје“ кога сакале

Пандев рече дека 11 затвореници не биле во своите ќелии, а состојбата била различна од она што го добиле во списокот и во полуотвореното и отвореното одделение, како и во пералната. 

В.д. директорот на Управата за извршување на санкции Александар Пандов денеска информираше дека ноќта на 19 овој месец е направен вонреден надзор во Затворот „Скопје“ и притоа е констатирано дека списокот со затвореници што го добиле од полицијата не кореспондирала со фактичката состојба која ја затекнале.

Пандев рече дека 11 затвореници не биле во своите ќелии, а состојбата била различна од она што го добиле во списокот и во полуотвореното и отвореното одделение, како и во пералната. Тој информира дека четворица затвореници во моментов се бегство.

На денешната прес-конференција тој посочи дека некои затвореници излегувале и влегувале во затворот кога сакале.

Според него, затворските полицајци изјавиле дека затворениците се преместуваат со усна наредба на директорот Филип Андов - Сокол, за кого рече дека ќе побара да биде разрешен.

Тој вели дека седум години не била направена контрола во овој затвор и дека во моментов двајца службеници се во затворот за да го земат материјалот од видео надзорот.

притисни ентер