Лефков: Филипче додека беше министер се случија најцрните денови во македонското здравство

„Јас одговорно можам да тврдам и верувам дека огромен број на граѓани во државата ќе се согласат со мене, а тоа е дека нема поцрни денови за македонското здравство од она време кога македонското здравство го предводеше Венко Филипче“.

„Јас одговорно можам да тврдам и верувам дека огромен број на граѓани во државата ќе се согласат со мене, а тоа е дека нема поцрни денови за македонското здравство од она време кога македонското здравство го предводеше Венко Филипче“, истакна Миле Лефков, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија.

Лефков потсети дека почетокот на короната Македонија го дочека без тестови, во време на Филипче имаше и сомнителни тендери било тоа да е за реагенси, обиди за приватизација на Итната помош, градење на ковид модуларни болници без никакви стандарди, скандалот со Онкологија итн.

„За периодот кога Венко Филипче беше министер за здравство се случија многу скандали“, рече тој.

„Самите Извештаи на Државниот завод за ревизија покажуваат дека се злоупотребувани средства од ковид кризата. Тука се и Извештаите на Светска здравствена организација каде што пишуваше дека Македонија најлошо се справи со кризата“, укажа Лефков.

Тој посочи дека ВМРО-ДПМНЕ изминатиов период алармираше за неправилностите кои што се случуваа додека Филипче беше министер.

„Се надевам во следниот период ќе продолжи тоа уште посилно со реформи и во Судскиот совет и во Советот на јавни обвинители, во сите тела, и конечно ослободување на институциите во Македонија кои долго време беа заробени под СДСМ и ДУИ“, нагласи Лефков.

Пратеникот додаде дека со Владата на ВМРО-ДПМНЕ доаѓа време на одговорност.

Приведен осуденик баран со потерница поради бегство од затворот „Идризово“

Единицата за интервентна полиција на СВР Скопје лиши од слобода криминалец баран со потерница за затворска казна од 12 години и десет месеци, соопшти денеска  Министерството за внатрешни работи. 

Како што наведува во соопштение, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје вчера (21 јули) го уапсиле 34-годишниот Ј.С. од Скопје кој поради бегство од затворот „Идризово“ бил баран со потерница по наредба на Основниот кривичен суд,

-Ј.С. бил осуден на казна затвор од 12 години и 10 месеци во врска со член 188 ст.1 и чл. 236 ст. 1 т.1 в.в чл. 22 и чл. 24 од Кривичниот законик. Тој ќe биде спроведен во надлежната казнено-поправна установа, наведува МВР.

Потпишан меморандум за соработка меѓу Општина Аеродром и Меѓународниот балкански универзитет

В. д. градоначалникот на Општина Аеродром, Дејан Митески и ректорот на Меѓународниот балкански универзитет во Скопје, проф. д-р Лутфи Сунар денеска потпишаа меморандум за соработка и партнерство во повеќе области.

Ваквата соработка е од огромно значење и за Општина Аеродром, но и за студентите од овој универзитет затоа што теоријата што ја изучуваат ќе можат да ја применат во практика.

Еден од првите заеднички проекти би бил изработка на архитектонско решение за изградба на нова детска градинка од страна на студентите под надзор на професорите од овој универзитет.

Меморандумот, меѓу другото, опфаќа и обука на воспитно-наставниот кадар од градинките и од основните училишта во Аеродром во различни области со што уште повеќе ќе се зајакнат нивните капацитети и знаење преку различни семинари, курсеви и дообуки. Исто така се предвидува и ангажирање експерти од Општината во наставниот процес на универзитетот.

В. д. градоначалникот Митески и ректорот Сунар по потпишувањето на меморандумот извршија обиколка на целиот кампус и ги разгледаа капацитетите со кои располага универзитетот. Студентите покрај теоретскиот дел, во посебно уредени простории имаат можност практично да изведуваат вежби од областа на правото, стоматолошките науки, а во процес е и пуштање во употреба на комплетно уредени лаборатории за фармација и други студиски програми.

Општина Аеродром изразува надеж дека со овој меморандум во иднина ќе се иницираат голем број проекти и ќе се продлабочува соработката со Меѓународниот балкански универзитет, од што најголема корист ќе имаат граѓаните.

Општина Аеродром

Од полноќ за денар ипол поевтини бензини

Регулаторната комисија за енергетика денеска одлучи да ги намали цените на бензините. 

Од полноќ за денар ипол поевтинува Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 и Еуродизелот, а Екстра лесното масло за домаќинство за еден денар.

Се намалува и малопродажната цена на Мазутот за 1,152 ден/кг кој од полноќ ќе се продава по цена од 45,757 ден/кг.

Според одлуката на РКЕ, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 81,5 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 83,5 денари за литар, а дизелот по цена од 74 денари за литар. Новата цена на Екстра лесното масло за домаќинство ќе биде 72,5 денари.

притисни ентер