Киев: Русија изврши воздушен напад врз украинскиот град Лавов

 Во раните утрински часови, градот Лавов во западна Украина беше потресен од експлозии, а локалните власти соопштија дека системи за противвоздушна одбрана биле вклучени во одбивањето на рускиот воздушен напад.

И градоначалникот на Лавов, Андриј Садовји и регионалниот гувернер Максим Козитски ги повикаа луѓето да останат во засолништа бидејќи се очекуваат нови напади.

Западниот дел на Украина беше во состојба на готовност за воздушен напад, кој започна околу 03:00 часот по локално време.

Бонучи: Наполи го направи најдобриот избор, Конте ќе го однесе најмалку до второто место

 Поранешниот фудбалер на Јувентус, Леонардо Бонучи пред почетокот на сезоната го сподели своето мислење за изгледите на Наполи со новиот тренер Антонио Конте.

- Конте ќе го заземе најмалку второто место во Серија А со Наполи По сите тешкотии што се случија минатата сезона, Наполи го направи најдобриот избор, изјави Бонучи за „Calciomercato.it“.

Конте летово го презеде Наполи.

Тимот од Неапол ќе одигра контролни натпревари на 28 јули против Егнација, 31 јули против Брест и 3 август против Џирона.

Истекува рокот за поднесување на ДДВ пријава, повеќе од половина се уште не ја поднеле

Истекува рокот за поднесување на ДДВ пријава, повеќе од половина од даночните обврзници се уште не ја поднеле.

Управата за јавни приходи денеска соопшти дека нешто повеќе од половина од даночните обврзници се уште немаат поднесено ДДВ-04 пријава, а рокот истекува во четврток.

Согласно податоците на УЈП, од вкупно 40 509-те даночни обврзници, ДДВ-04 пријава поднеле 19.030 обврзници, а 21 479 обврзници тоа треба да го сторат до четврток.

- УЈП уште на почетокот на месецов информираше и апелираше за навремено поднесување на ДДВ-04 пријава. Укажуваме да се прифатат досегашните повици од Управата за јавни приходи и да се избегнат последици, со оглед на тоа дека законот пропишува глоба за непостапување, односно неподнесување на даночната пријава во законски пропишаниот рок, се наведува во соопштнието од УЈП.

Советот на ЕУ ги продолжи економските санкции против Русија

Советот на Европска Унија соопшти дека ги продолжува економските санкции против Русија воведени поради војната во Украина до 31 јануари 2025 година.

Санкциите првично беа воведени пред 10 години и беа продолжени во 2022 година.

- Санкциите вклучуваат ограничувања на трговијата, финансиите, технологијата и стоките со двојна употреба, производството, превозот и луксузните артикли. Тие, исто така, вклучуваат забрана за увоз или претовар на море на сурова нафта и одредени нафтени деривати од Русија во ЕУ, исклучување од меѓународниот платен систем СВИФТ (SWIFT) на неколку руски банки и суспензија на емитувањето и лиценците на неколку про-Кремљ канали за дезинформација.

Советот додава дека санкциите треба да се задржат и доколку е потребно да се прошират сè додека продолжат незаконските дејствија на Русија.

притисни ентер