Израелските војници без причина застрелале Палестиец, командантот е осуден на 10 дена затвор

Израел денеска осуди воен командант на Западниот Брег на 10 дена воен затвор по истрагата за минатонеделното убиство на палестинскиот возач кој е прогласен за невин.

Израелската армија соопшти дека безбедносните сили стационирани во израелската населба Римоним, источно од Ерусалим, добиле извештаи за истрели во областа, а подоцна забележале палестинско возило како бега од местото на настанот.

Израелските сили отвориле оган врз возилото на Палестинецот, погодувајќи и ранувајќи го возачот. Војската го уапсила и го однела во болница на лекување пред да биде пуштен следниот ден. Истрагата на израелската војска утврдила дека пукањето било резултат на грешка на војникот. „Ова е сериозен инцидент во кој силите дејствувале спротивно на процедурите“, соопшти армијата и соопшти дека командантот на силите е осуден на 10 дена воен затвор.

Палестинските медиуми го идентификуваа возачот како 22-годишниот Мазен Самрат од село во близина на палестинскиот град Ерихон, пишува Асошиетед прес.

Групите за човекови права и други критичари ги обвинуваат израелските војници и полицајци дека се „пребрзи на чкрапалото“, особено по неодамнешниот бран напади од страна на Палестинците.

Тие истакнаа дека израелските воени истраги за наводите за злосторства против Палестинците ретко водат до гонење на Западниот Брег. Според израелската група за човекови права Јеш Дин, од 248 истраги за случаи на повредување на Палестинците што ги отвори израелската армија на Западниот Брег меѓу 2017 и 2021 година, биле покренати само 11 обвиненија.

За време на тој период, имало повеќе од 1.200 поплаки за погрешно постапување од страна на израелските сили, што значи дека службениците гонеле 0,87 отсто од случаите, објави Јеш Дин. Казнувањето на израелските војници покренува мноштво незгодни политички прашања во земја која има задолжителна воена служба за повеќето Евреи.

Претставниците на десницата луто реагираа на казната на командантот. „Разбуди ме и кажи ми дека тоа е лош сон“, напиша Тали Готлив, пратеничка од партијата Ликуд на премиерот Бенјамин Нетанјаху. Таа рече дека командантот бил „казнет затоа што бил херој“.

Тошковски за Канал 5: Во Академијата се постапува по наредба на јавен обвинител од ОЈО ГОК

Акцијата на МВР во Академијата за судии и јавни обвинители ја потврди за Канал 5 и министерот Панче Тошковски.

„Се постапува по наредба на јавен обвинител од ОЈО ГОК“ , кусо соопшти Тошковски за Канал 5.

И од МВР стигна офиуцијално соопштение за Канал 5.

„МВР - Одделот за Крим полиција и Одделот за сузбивање на организиран криминал постапува по Наредба на Судија на претходна постапка, а по барање на Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

Се одземаат електронски податоци од компјутерски системи, мобилни телефони и досиеаја од веќе избрани судии и обвинители.

Дејствијата се во тек…“, соопштија од МВР за Канал 5.

ОН за прв пат во историјата предупредува на епидемија од екстремни горештини

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска ги повика земјите да се справат со епидемијата на екстремни горештини, откако светот, кој ги трпи последиците од климатските промени, ја забележа највисоката глобална температура во неделата . 

Според податоците на Коперник, програмата на Европската унија за набљудување на Земјата, просечната температура на површината во неделата достигнала 17,09 степени Целзиусови, што е малку повисоко од претходниот рекорд, забележан во јули минатата година – 17,08 степени.

„Екстремната топлина е новата абнормалност. Светот мора да знае како да одговори на овој предизвик“, рече Гутереш.

Годинава топлотните бранови усмртија 1.300 аџии во Саудиска Арабија, во Африка и Азија училиштата беа затворени за околу 80 милиони деца поради високите температури, а бројот на хоспитализирани и мртви во Сахел поради жештините се искачи на рекордно ниво.

Во текот на изминатата недела топлотни бранови ги зафатија САД, Европа и Русија. Коперник потврди дека се чини дека е соборен минатогодишниот рекорд. Податоците се собираат од 1940 година.

Минатата година Земјата имаше четири рекордни денови по ред, од 3-ти до 6-ти јули.

Климатските промени, поттикнати првенствено од согорувањето на фосилните горива, доведоа до екстремни горештини на северната хемисфера, пишува Ројтерс.

ОН ги повикува владите, покрај намалувањето на употребата на фосилните горива, главниот двигател на климатските промени, да ја зајакнат заштитата за најранливите групи, постарите, бремените жени и децата и да ја зголемат грижата и заштитата на работниците на отворено. .

Според Меѓународната организација на трудот (МОТ), над 70 отсто од глобалната работна сила, 2,4 милијарди луѓе, се изложени на ризик од екстремни горештини.

Во Африка речиси 93 отсто од работната сила е изложена на прекумерна топлина, а во арапските земји 84 отсто.

Годишно околу 19.000 луѓе умираат како последица на жештините, а околу 23 милиони се здобиваат со повреди на работа и затоа Гутереш повикува на „заштитни мерки за работниците, засновани на човековите права“.

Тој, исто така, ги повика владите да ги заштитат клучните сектори како што е здравството од горештините.

Градовите се загреваат двојно побрзо поради урбанизацијата и недостатокот на зеленило и како резултат на ефектот на топлински остров. Се проценува дека до 2050 година, бројот на луѓе кои се борат да живеат во урбани средини со екстремни горештини ќе се зголеми за 700 проценти.

Ова е првпат ОН да повикаат на глобална акција против екстремните горештини.

Ирина Шајк во бикини- на прагот на 40-тите го покажа совршеното тело (ФОТО)

Непотребно е да се претставува Ирина Шајк - веќе е познато дека оваа суперманекенка се уште важи за една од најубавите и најнегувани жени во светот.

Тешко е да се поверува дека ја делат само две години од округлиот број - 40 години, особено кога во овие летни денови послужува жешка доза од своето затегнато тело.

Позирајќи во црн костим за капење, таа покажа дека влијанието на здравиот живот се уште е видливо на нејзините витки нозе, а особено на стомачните кои се во преден план.

Ирина подоцна се пресоблече во фитнес облека - покажувајќи дека вежба дури и кога е на одмор. Претпоставувам дека тоа го објаснува ова тело!

притисни ентер