Инфлуенсерка направи хаос во авион: Сите ме знаат на Инстаграм (ВИДЕО)

Инфлуенсерката Морган Осман, која тврдела дека се забавува со сопругот на Бритни Спирс, Сем Асгари по објавувањето на нивниот развод, е предмет на потсмев на интернет.

Осман е предмет на потсмев откако беше снимена како себеси се нарекува „Славна на Инстаграм “ додека прави хаос во авион.

35-годишната дизајнерка преку ноќ стана главна тема на социјалните мрежи. На видеото се гледа како жената во сив комбинезон го зема својот багаж додека вика на патничка. "Наречете ме кучка уште еднаш! Не направив ништо лошо!" таа се развика, додека патниците се смееја.

Некој ѝ рекол да замолчи во еден момент, на што таа одговорила: "Не, ќути! Ти и твојата кучка!" А кога сфатила дека ја снимаат, бесно се свртела кон таа личност и врескала: „Снимајте ме, славна сум на Инстаграм, кралеви на клошарите!“

"Каков женски кловн! Таа мисли дека е позната, а никој на летот нема поим која е таа", коментираат корисниците на социјалните мрежи. Американ ерлајнс одбиле да го коментираат инцидентот, па не е јасно кога точно е направено видеото и на кој лет.

Дејли Мејл пишува и дека Морган се претставува како модел на Инстаграм и дизајнерка на костими за капење. Таа неодамна го потврди својот идентитет во изјава за NY Post. „Да, тоа сум јас“, вели Осман, која редовно објавува слики во бикини за нејзините речиси милион следбеници на Инстаграм.

Од емигрант во САД до лидер на Сириза: Каселакис е новата ѕвезда во грчката политика

Преспанскиот договор ѝ пресуди и на политичката кариера на тогашниот грчки премиер Алексис Ципрас, кој брзо потоа ја изгуби власта, а годинава доживеа уште еден тежок изборен пораз по кој си поднесе оставка и од лидерската позиција во Сириза.. 

Стефанос Каселакис е новото име на грчката политика. Синоокиот 35 годишен претпремач по потекло од Атина, кој голем дел од својот живот го поминал во САД го замени Алексис Ципрас на лидерската позиција во СИРИЗА. Неговото име се појави речиси во последен момент и на само еден месец пред внатрепартиските избори. Каселакис кој е инаку и отворено геј, водеше целосно поинаква кампања од неговите против-кандидати, пред се, преку инстаграм и тик ток, со која преку ноќ стана нова ѕведа на грчката политичка сцена. Медиумската возбуда за него отиде до таму што на телевизиски гостувања, покрај неговиот долгогодишен партнер со кого живее во граѓанско партнерство, беа канети негови роднини, вклучително и жена која лажно тврдела дека е неговата баба. Феноменот како што дел од медиумите го нарекоа, успеа да триумфира над поранешната министерка Ефи Ахчиоглу која важеше за апсолутен фаворит.

Една од темите во кампањата беше и Преспанскиот договор, кој го постигна токму Ципрас, а цената ја платија со губење на власта... За ова прашање, Каселакис објави и видео од грчката страна на Дојранското езеро, оценувајќи дека бил нужен компримис бидејќи Грција ја губеле битката во светската јавност...

„Преку езерото е една соседна држава која сега се нарекува С. Македонија. Тоа е сензитивна тема. Сфатив дека за жал ја имаме загубено оваа битка, и како што годините изминуваа, а јас ги корегирав моите американски пријатели кои, по грешка, велеа дека Александар Велики не е од Грција, туку од Македонија, сфатив дека како што велат на англиски „перцепцијата е реалност“ е вистина тука. Дека не е важно каква е реалноста, туку што другата личност мисли за таа реалност. “

Во обраќањето Каселакис упати заборави да упати и критики кон актуелниот грчки премиер Мицокатис кого го обвини дека си го погазил зборот, бидејќи иако пред изборите ветувал, сепак не го поништил Преспанскиот договор. На договорот пак, Касеалакис вели гледа како решение кое според него има голема корист за идните генерации.

„Кога ќе загубите како држава, морате да барате решенија. Решенија кои оставаат нешто добро за идните генерации, за иднината на нашата земја. Во тој поглед, фактот што владата на Сириза презема храбра иницијатива за да го реши ова прашање е акт на храброст и според мене, тоа е акт на патриотизам. Успеавме да добиеме признание дека Александар Велики е Грк, да добиеме признание дека Македонија не припаѓа на ФИРОМ. “

Каселакис сега се соочува со серија на предизвици, пред се во самата Сириза. Мора да ја реформира партијата која летово претрпе убедлив пораз на парламентарните избори и да избегне можни поделби. Дополнително, тука е и фактот што иако е лидер на најголемата опозициска партија тој не е пратеник и до следните избори во 2027 година, нема да има глас во грчкиот парламент. Неговиот претходник Ципрас според најавите од Грција би станал член на парламентарното собрание на Советот на Европа како претставник од Сириза. Коментирајќи ја оставката на Ципрас, поранешниот македонски премиер Заев го нарече негов брат до крајот на животот.

Јанчев: Значајни проекти се реализираат и во селата од Општина Кавадарци

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев најави привршување или почнување на реализација на проекти во речиси сите села во Општината. 

Во Возарци интензивно се гради спортска сала, а за 22 милиони се гради и канализација и атмосферска канализација, или вкупно 45 милиони.

Во Дреново за 2,5 милиони денари ќе се уредува градинката, а остана уште да се асфалтира патот,односно селото добива 47 милиони денари за инфраструктура. Исто така и село Марена, село Бопола , каде се асфалтира патот и со тоа третата фаза ќе биде во целост завршено, рече градоначалникот Митко Јанчев и објави на ФБ.

Министерот за внатрешни, Спасовски е против предложениот Закон за амнестија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е против донесување на Законот за амнестија, што го предложи Лога, а по кратки перипетии, го прифати и Владата.. 

Законот за амнестија се уште не е стигнат до Собрание, но освен опозицијата, против неговото донесување е и Министерот за внатрешни Оливер Спасовски.... Смета дека со вака предвиденото решение нема да постигне завртаната цел за растеретување на пренатрупаноста во затворите, а носи ризици по безбедноста. Наспроти тоа, порачува Спасовски, државата треба поинаку да му пристапи на проблемот, а решенијата да одат во насока на зголемување на капацитетите на затворите.

„Апсолутно не е соодветно ниту времето ниту моментот на носење Закон за амнестија. Второ, опфатот кој е барем соопштен, дека ќе опфати прилично мај број на лица, исто така нема да помогне многу. Меѓутоа сега тоа е работа на собранието. Прво, сметам дека нема да имаме никакви ефекти во однос на носењето на законското решение, нема да допринесе значително да се ослободат места или да се намали притисокот на казнено – поправните установи. Јас мислам дека треба државата стратешки да размислува во зголемувањето на капацитетите на затворските институции.“

Со законот, кој е на предлог на министерот за правда, целосно ќе се ослободат лицата на кои им е изречена казна затвор до шест месеци, а на останатите осуденици на полесни кривични дела ќе им се намали казната за 30%. Целта на носењето на законот, како што стои во оваа верзија, е ресоцијализација на сторителите на кривични дела и намалување на пренатрупаноста во затворите а со тоа и државата да има помал финансиски трошок. Но токму со ова не се согласува Спасовски, бидејќи според него и во минатото амнестирани осуденици по три месеци слобода повторно завршувале во затвор.

„Ние секогаш укажуваме на тоа дека оние лица кои сториле кривични дела, пред се разбојништва, тешки кражби, претставуваат уште терет за безбедносната состојба. Или ако ги погледнеме минатите закони за амнестија ќе видите дека најголемиот дел од тие лица за 2 до 3 месеци повторно се враќаат назад затоа што имаат повторно кривични дела и со кои ние секојдневно се справуваме.“

Ако законот се донесе, ќе биде втор на кој министер јавно се противел на негово донесување. Претходно министерот за правда Кренар Лога не се согласи со измените на Кривичниот законик на чиј предлог беше потпишана неговата заменичка Аврамовска – Мадиќ. Законот за амнестија, според најавите требаше во средата да биде доставен до Собранието, но на брифингот во четвртокот Лога рокот го пролонгираше за 10-тина дена..

притисни ентер