Хаос во Иран: Илјадници трчаат по автобусот на Роналдо, хотелот под опсада (ВИДЕО)

Саудискиот клуб Ал Наср предводен од португалската ѕвезда Кристијано Роналдо денеска беше пречекан во Техеран каде со домашниот тим Персеполис ќе го одигра натпреварот од Лигата на шампионите во Азија.

Навивачите трчаа по автобусот со Роналдо и неговите соиграчи, кога го напуштија аеродромот Имам Хомеини.

Роналдо пред тоа доби персиски тепих на подарок од претседателот на клубот Персеполис. Големи транспаренти за добредојде со портрети на фудбалерите на Ал Наср се закачени на главните патни мостови кои минуваат низ огромниот ирански главен град, ненавикнати да пречекуваат меѓународни ѕвезди поради дипломатската изолација на земјата.

На социјалните мрежи се споделуваат снимки од стотина навивачи кои трчаат по автобусот, а потоа и оние кои упаднаа во хотелот во кој е сместен тимот на Ал Наср. Навивачите на Роналдо се снимени како шетаат низ ходниците и ја довикуваат португалската ѕвезда.

Сепак, ниту еден навивачи нема да може да присуствува на натпреварот утре на стадионот Азади, најголемиот во земјата со 90.000 седишта, поради санкциите на Азиската конфедерација (АФЦ). Натпреварот кој се игра зад затворени врати, сепак ќе се емитува на телевизија.

Фудбалерите на Ал Наср до натпреварот ќе бидат под обезбедување на елитната единица на полицијата, специјализирана за претседателски патувања, објави спортскиот портал „Варзеш 3“.

Сите клубови сакаат да имаат добар почеток во азиската Лига на шампиони, во која саудиските клубови се фаворити откако во текот на летото доведоа бројни европски ѕвезди. Ал Наср ги донесе Садио Мане, Секо Фофана, Отави, Ајмерик Лапорте, Алекс Телес и Брозовиќ.

Ал-Наср ќе се обиде да се одмазди за поразот на иранскиот клуб во полуфиналето на натпреварувањето во 2020 година. Персеполис, најуспешниот и најпопуларниот клуб во Иран, двапати беше финалист на Лигата на шампионите таму (2018 и 2020 година), додека Ал-Наср го освои во 1995 година.

Фото: Севе во секси бикини

Мегапопуларната пејачка Северина  повторно ги воодушеви и израдува фановите на социјалните мрежи со свои фотографии и видеа.

Атрактивната Севе овој пат воодушеви со фотки во бикини.

Хрватската музичка ѕвезда објави фотки на кои таа позира во секси бикини на островот Врник.

Севе изгледа совршено во интересниот бел костим за капење во кој ја покажа нејзината импресивна фигура.

Пејачката носи голема капа на главата, а на нозете има скапи сандали од брендот Гучи.

-Шеширот го штити телото...“, напиша пејачката во описот на објавата.

Пет лица убиени во дом за стари лица во Дарувар, Хрватска

Пет лица загинаа во дом за стари и изнемоштени лица во Дарувар, 130 километри југоисточно од Загреб, јавија хрватските медиуми.

Според нив, маж влегол во домот за стари и изнемоштени лица и почнал да пука во луѓето. Пет лица загинаа на лице место, а на некои се уште им се укажува лекарска помош.

Напаѓачот потоа побегнал, но полицијата набрзо го уапсила во близина на кафуле во градот. Низ градот одекнуваат сирени на служби за итна медицинска помош.

Тошковски: МВР и РСБСП се пример за одлична соработка која резултира со поголема безбедност

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски оствари работна средба со претседателката на Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата Гордана Кожуваровска. 

Како што соопшти МВР, на средбата била констатирана одличната соработка меѓу двете институции, базирана на примарната цел - подобрување на безбедноста во сообраќајот.

Министерот Тошковски истакнал дека МВР и РСБСП се позитивен пример на две институции чиј партнерски однос креира позитивни резултати како зголемена безбедност на учесниците во сообраќајот.

-Ги разгледувавме можностите во кои РСБСП според закон е обврзан значителен дел од неговиот буџет да го даде во поддршка на зголемување на капацитетите на МВР за унапредување на безбедноста на сообраќајот и сите негови учесници. Ги прецизиравме и планираните кампањи кои во континуитет РСПБСП ги изведува во соработка со министерството, посебно со одделите за превенција, опфаќајќи ги сите аспекти на безбедното учество во сообраќајот како неопходното користење појас, возењето со прилагодена брзина, обврската да не се користи мобилен телефон при возење и други, рекол Тошковски.

Министерот истакнал дека во моментов е актуелна заедничката кампања „Вози одморен“ која посебно во лето ги едуцира возачите кои тргнуваат на одмор или минуваат низ нашата држава дека возењето на долги дестинации мора да биде придружено со неопходен одмор од 10-15 минути на секои три часа, со цел безбедно пристигнување на посакуваната дестинација.

-За оваа кампања РСБСП има соработка и со српската Агенција за безбедност во сообраќајот и се планирани конкретни активности во кои се вклучува и министерството, истакнал министерот Тошковски.

притисни ентер