Дисингер: „Вардар" има најдобри навивачи

 Новиот ракометар на „Вардар“, Германецот Кристијан Дисингер, веќе се запозна со тимот, а неговите први реакции се исклучително позитивни. 

Нагласи дека со нетрпение очекува да заигра за „Вардар“ и да се запознае со навивачите.

- По три години поминати во „Кил“, со сите подеми и падови, среќен сум што „Вардар“ ми дава нова ракометна шанса. „Кил“ има одлични фанови, но навивачите на „Вардар“ се апсолутно број eден во Европа. Јас навистина со нетрпение очекувам да ја запознаам оваа земја, народот, културата, големите навивачи и целиот тим на „Вардар“. Ќе дадам се за клубот и се надевам дека можам барем малку да придонесам во успешна сезона, истакна Дисингер.

Германскиот ракометар потпиша двегодишен договор со „Вардар“.

Тој во својата кариера има настапувано за екипите на ТСГ Фреизенхајм (2008-2011), Кадетен (2011-2013), Нептуно (2013), Либек (2015-2015) и од 2015 година за Кил.

За екипата на „Кил“ одигра 130 натпревари и постигна 235 гола.

Кличко сака да се врати во рингот: Ќе победам секого во тешка категорија

Поранешниот светски првак во бокс во тешка категорија , Владимир Кличко , размислува да се врати во рингот , откако во април минатата година стави крај на кариерата.

Украинскиот боксер , кој успешно ја бранеше титулата цели десет години , се прости од рингот по поразот со технички нокаут од Ентони Џошуа , кој исто така се пензионира. Кличко на Џошуа му патил порака во која напишал.

,, Сакам да се вратам. Се чувствувам дека можам да го победам секого кој се бори во тешка категорија.” 42 – годишниот Кличко до сега имал неколку повици да се врати во рингот , но ги одбивал.

За неговата желба за враќање се уште нема официјална потврда.

Два дреса на Марадона продадени за 19 000 евра (ФОТО)

Уникатниот црвен дрес на Наполи со бројот девет , кој на едно првенство во 1991 го носеше Диего Марадона, е продаден на аукција во Торино за 12 000 евра.

Марадона , кој секогаш носел дрес со бројот десет , на гостувачки натпревар против Пиза, носеше дрес со бројот девет , бидејќи на тој натпревар деветката му ја отстапи на својот колега Џанфранко Золи.

На истата аукција што се одржа вчера во Торино , продаден е уште еден дрес на Марадона од времето додека играше за Наполи (син со бројот десет) , но тој постигна нешто пониска цена , седум илјади евра.

Познатиот Марадона за репрезентацијата на Аргентина има одиграно 91 натпревар и постигнал 34 гола.

УЕФА го казни Милан со 12 милиони евра и закана да го исфрли од натпреварите

УЕФА денеска донесе одлука да го казнимклубот Милан со 12 милиони евра поради непочитување на финансиски фер -плеј.

На седумкратниот првак на Европа ќе му бидат одземени 12 милиони евра од наградата на УЕФА за настапите на клубот во Европа Лигата, а за наредните две сезони Милан ќе може да пријави најмногу 21 играч.

Освен тоа Милан доби услов до 30 јуни 2021 да ги стабилизира финансиите. Во спротивно ќе биде исфрлен од натпреварите во сезоната 2022/2023 и 2023/2024.

Милан е под истрага од април минатата година , откако клубот го презеде кинезот Ли Јонгонг , кој веднаш од инвестицискиот фонд ,,Елиот” позајми 303 милиони евра , кои се обврза дека ќе ги врати до октомври 2018.

притисни ентер