Кошаркарите на „Феникс“ отпатуваа за Будимпешта

Младите кошаркари на скопскиот клуб Феникс 2010, отпатуваа за Будимпешта каде од четврток до сабота ќе настапат на првиот турнир од Централната дивизија на Европската младинска лига (ЦЕ – ЕИБЛ).
Генерацијата на играчи родени 2001-ва година, кои пред две сезони стигнаа до Супер-финалето односно беа меѓу осумте најдобри во Европа и овој пат се надеваат дека може да го повторат, но и надминат тој успех.
Задачата ни малку нема да биде лесна бидејќи во секоја нова сезона, конкуренцијата е се посилна. На првиот од двата турнири, „фениксовци“ ќе се надигруваат со врсниците од Унгарија, односно домаќинот Маџари Тајгерс, финскиот тим МуКи Хелсинки, екипата на Лондон Јунајтед и чешкиот тим УСК Прага.
Покрај овие четири тима, противници на „Феникс“ на вториот турнир закажан за почетокот на март, ќе бидат уште четири екипи, а од деветте само двете најдобро рангирани ќе обезбедат место во суперфиналето.
Покрај оваа генерација на „Феникс“, во истиот период, но во градот Пакс ќе игра и селекцијата У-15 односно генерацијата на играчи родени 2003-та, кои ќе настапат на својот втор турнир сезонава./МИА

СП 2018: Шаќири: Мојата радост беше полна со емоции

Швајцарскиот фудбалер Ѓердан Шаќири изјави дека не сака да ги коментира реакциите на радоста на неговиот победнички гол против Србија.

Швајцарската репрезентација ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија, а стрелец на решавачкиот гол беше Шаќири во 90-та минута.

Швајцарскиот фудбалер со косовско потекло на голот и на победата се радуваше гестикулирајќи орел како симбол на албанското знаме, а многумина особено од српската страна го сфаќaат како политичка провокација.

- Не сакам да го коментирам тоа. Ја видовте мојата радост беше полна со емоции. Оваа победа е за Швајцарија и тоа е се што би рекол за темата, истакна Шаќири.

На сличен начин и неговиот соиграч Гранит Џака, кој исто така има албанско потекло, се радуваше на првиот гол кој го постигна за израмнување на Швајцарија. /МИА

СП 2018: Митровиќ: Многу наивно ги примивме головите

Српскиот фудбалер Александар Митровиќ по натпреварот со Швајцарија изјави дека многу наивно доволиле да примат два гола.

Швајцарската репрезентација ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија, а Митровиќ во петтата минута го постига единствениот гол за српската репрезентација.

- Не знам што се случи, ги примивме головите многу наивно и многу глупаво. Наместо да го браниме резултатот...Не може да се оди како мува без глава, разочаран сум, истакна Митровиќ.

За Србија сега единствена шанса за пласман во осминафиналето е победа против Бразил.

- Треба да се бориме против Бразил и да играме за победа. И Костарика и Швајцарија покажаа дека може да се игра против нив, наведе српскиот фудбалер.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман. /МИА

СП 2018: Швајцарија ја совлада Србија

Швајцарија ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија.

Во возбудливиот натпревар со сериозни шанси на двете страни, српската репрезентација дојде до водство од 0:1 со голот на Александар Митровиќ во петта минута, резултат со кој се замина на паузата.

Во почетокот на вториот дел Гранит Џака беше прецизен и Швајцарија во 52-та минута израмни на 1:1.

Швајцарската репрезентација со голот на Џердан Шакири во 90-та минута дојде до победа од 2:1.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман./МИА

притисни ентер