Арктикот би можел да остане без морски мраз во лето до 2030-тите, еве какви се последиците

Научниците предупредуваат дека Арктикот би можел да остане без морскиот мраз една деценија порано од предвиденото, што е уште еден јасен показател дека климатската криза се развива побрзо од очекуваното.

Според најновото истражување објавено денес во списанието Nature Communications, арктичкиот морски мраз би можел целосно да исчезне веќе во 2030-тите во текот на септември. Дури и ако значително ги намалиме емисиите на стакленички гасови, експертите веруваат дека до 2050-тите Арктикот може да го изгуби мразот во текот на летните месеци.

Научниците ги анализираа промените во нивото на мразот од 1979 до 2019 година, споредувајќи различни сателитски податоци и климатски модели. Тие открија дека намалувањето на морскиот мраз во голема мера е резултат на загадувањето кое ја загрева планетата и дека претходните модели ги потцениле трендовите на топење на ледените плочи на Арктикот.

„Можеме да останеме без мраз десет години порано од предвиденото“

- Бевме изненадени кога сфативме дека Арктикот ќе остане без мраз во текот на летото, дури и ако направиме нешто за намалување на емисиите на стакленички гасови, изјави за Си-Ен-Ен климатологот Сеунг-Ки Мин од Универзитетот за наука и технологија Поханг во Јужна Кореја.

Арктичкиот мраз се акумулира во текот на зимата, а потоа се топи во лето. Најниското ниво обично го достигнува во септември, а подоцна, со доаѓањето на постудено време, циклусот повторно започнува. Меѓутоа, ако нема повеќе мраз во текот на летото, тој ќе се акумулира побавно во зима.

Во случај да се зголемат штетните емисии и дополнително да го забрзаат глобалното затоплување, Мин верува дека до 2080 година Арктикот би можел да остане без мраз до крајот на октомври.

Наодите од ова истражување не се во согласност со извештајот од 2021 година на Меѓувладиниот панел на ОН за климатски промени, во кој се наведува дека Арктикот ќе биде „практично без мраз близу до средината на векот под сценарија за средни и високи емисии на стакленички гасови“. „Нашата студија покажува дека тоа би можело да се случи 10 години порано, без оглед на сценаријата за емисии“, рече Мин.

Кои се последиците?

Во текот на изминатите неколку децении, Арктикот се загреал четири пати побрзо од остатокот од светот, според студија од 2022 година. Арктикот без летен морски мраз би предизвикал страшни последици ширум светот. Имено, белиот мраз ја рефлектира сончевата енергија. Кога се топи, се изложува потемниот океан кој апсорбира повеќе топлина, што пак предизвикува дополнително затоплување.

- Намалувањето на нивото на морскиот мраз може да влијае и на глобалната клима. „Со оглед на претпоставката дека затоплувањето на Арктикот носи временски екстреми, како што се топлотни бранови, шумски пожари и поплави на северните географски широчини, порано целосно губење на мразот во текот на летото може да предизвика екстремни настани побрзо отколку што предвидовме, рече Мин.

Арктикот без мраз би можел да доведе и до зголемување на комерцијалниот поморски превоз поради отворањето на нови рути, а според минатогодишниот извештај за Арктикот на американската Национална агенција за истражување океани и атмосфера, зголемениот бродски превоз би довел до повисоки емисии и загадување во регионот.

Индекс.хр

Грчките власти најавија ограничен број туристи на познат остров

Дебатата за влијанието на прекумерниот туризам на Санторини се интензивира во вторникот кога 11.000 патници од крузери пристигнаа на островот за еден ден.

Објавата на социјалните мрежи на Панајотис Каваларис, претседател на општина Тира, која подоцна беше избришана, ги повика жителите да ги ограничат своите движења поради зголемениот туристички сообраќај. Објавата привлече големо внимание и критики, при што некои сугерираат дека жителите се ограничени во корист на туризмот.

Во вторникот се одржа состанок на кој учествуваа високи претставници од различни министерства, градоначалникот на Тира (Санторини), гувернерот на регионот на Јужно Егејско Море и пратеници од Кикладите. Дискусијата ги истакна актуелните прашања, вклучително и потребата да се ограничи бројот на крстарења до островите.

Градоначалникот на Санторини, Никос Зорзос, изјави за „Катимерини“ дека бројот на патници од крузерите кои се симнуваат на островот не треба да надминува 8.000 дневно, пренесува „eKathimerini.com“.

– Почнувајќи од 2025 година, ќе го вратиме ова ограничување за да го зачуваме нашиот остров како единствена дестинација – рече Зорзос.

Тој објасни дека оваа година не е можно да се воведат ограничувања за пристигнување на крузерите поради однапред планирани такви патувања. Но, општинската власт успеа да го намали бројот на денови во кои бројот на посетители надминува 10.000-11.000, од ​​63 лани на 48 годинава.

Зорзос рече дека иако регулираниот туризам со крстарење не треба да претставува проблеми, потребни се дополнителни мерки, вклучително и изградба на ново пристаниште, подобрување на енергетската инфраструктура и урбанистичкото планирање, како и подобро регулирање на хотелите и Airbnbs.

Нетанјаху за средбата со Бајден: Се радувам што ќе соработувам со него наредните месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека со нетрпение очекува да работи со американскиот претседател Џо Бајден „во наредните месеци“ до крајот на неговиот мандат, додека започнуваа разговорите во Белата куќа.

Бајден и Нетанјаху ќе разговараат за можен прекин на огнот во деветмесечната војна во Газа. Ова се нивни први разговори лице в лице откако Бајден отпатува во Израел неколку дена по нападот на Хамас на 7 октомври, го прегрна Нетанјаху и вети американска поддршка.

„Сакам да ви се заблагодарам за 50 години јавна служба и поддршка за државата Израел и со нетрпение очекувам да разговарам со вас денес и да работам со вас во наредните месеци“, рече израелскиот лидер по пристигнувањето во Белата куќа. „Имаме многу работи за разговор“, рече Бајден при приемот на Нетанјаху во Овалната соба.

Бајден и Нетанјаху подоцна ќе се сретнат со семејствата на американските заложници кои ги држи Хамас. Нетанјаху подоцна треба да се сретне одделно со потпретседателката Камала Харис, претпоставениот демократски претседателски кандидат по повлекувањето на Бајден. Поранешниот претседател и републикански кандидат Доналд Трамп треба да го прими утре во неговата резиденција во Мар-а-Лаго.

Надал денеска откажа важен тренинг- дали се повлекува од Олимписките игри?

Утре свечено ќе бидат отворени Олимписките игри во Париз, а ден подоцна ќе започне тенискиот турнир.

Ждрепката за турнирот се одржа денеска, а се дознава дека потенцијални ривали во второто коло би можеле да бидат Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал.

Шпанецот на стартот на турнирот игра против Мартон Фучович и не се израдува многу кога виде со кого ќе се вкрсти подоцна. Неколку часа подоцна, тој го откажа тренингот, па прашање е дали ќе биде подготвен за натпреварувањето.

„Марка“ пренесува дека денеска се очекувало Александар Зверев да му биде партнер на загревањето, но тоа не се случило од непознати причини.

Веднаш дојде до полемика за статусот на Шпанецот, кој во последните неколку месеци одигра неколку турнири, а претходно паузираше повеќе од една година, со само едно учество во Аделаида на почетокот на годината.

притисни ентер