1,7 милиони луѓе се раселени во Газа - ОН предупредува на ширење на болести

Главната агенција на Обединетите нации во Појасот Газа соопшти дека речиси 1,7 милиони луѓе се раселени од 7 октомври.

Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот исток соопшти дека 930.000 внатрешно раселени лица се засолнети во нејзините простории низ Газа од 19 ноември.

Организацијата соопшти дека раселувањето на толку многу луѓе резултирало со значително ширење на болести, вклучувајќи акутни респираторни заболувања и дијареа, чии случаи се зголемени за 40 отсто во последните две недели.

Според УНРВА, во просек има една туш кабина на секои 700 луѓе, а 160 луѓе делат еден тоалет.

УНРВА, исто така, соопшти дека ѝ било кажано дека 120 литри гориво ќе бидат дозволени во Газа секој втор ден - но дури и тоа ќе покрие само половина од критичните дневни потреби.

Без повеќе гориво, агенцијата соопшти дека ќе биде принудена да се справи со намален број камиони со хуманитарна помош кои секојдневно превезуваат хуманитарна помош преку Рафа, а големи делови од Газа ќе продолжат да бидат преплавени со канализација, што дополнително ќе ги зголеми ризиците од болести.

Според УНРВА, од 19 ноември:

• Вкупно 1.268 камиони со помош влегле во Газа преку преминот Рафа. Од нив, 200 биле камиони на UNRWA, кои превезувале храна, вода, медицински материјали и други основни непрехранбени производи.

• Најмалку 778 внатрешно раселени лица кои се засолнети во просториите на UNRWA се повредени, а најмалку 176 се убиени од 7 октомври. Таа бројка е проценка и се очекува да биде поголема.

• 17 инсталации се директно погодени, а 45 се погодени како колатерална штета.

• Повеќе од 100 работници на УНРВА се убиени од почетокот на војната. Најмалку половина се убиени јужно од Вади Газа, во областа каде што израелската војска им порача на цивилите да се движат.

• Девет од 22 нејзини здравствени центри сè уште работат во средните и јужните области на Газа.

• Во Газа има околу 50.000 бремени жени, со повеќе од 180 породувања секој ден.

• Бунарите продолжуваат со работа, а операциите за транспорт на вода до засолништата во Рафа и Кан Јунис продолжуваат. Но, поради намалената достапност на гориво, производството на бунари за вода се намали од просечни 10.000 кубни метри на 7.000, објави Си-Ен-Ен.

Сампаоли се извини што го нарече Дембеле аутистичен

Поранешниот селектор на Аргентина, Хорхе Сампаоли се извини за неговите коментари за францускиот напаѓач Усман Дембеле.

Сампаоли го критикуваше напаѓачот, велејќи: „Дембеле игра како аутистичен, сам го започнува и го завршува нападот.

-Сакам да бидам јасен: не ми беше намерата да се осврнам на аутизмот. Барам прошка од сите. Сакав само да зборувам за себичноста. Сега повеќе од кога било треба да бидете внимателни со зборовите што ги користите, рече Сампаоли, цитиран од Goal.

Францускиот тим на Евро 2024 се пласираше во полуфиналето, во кое загуби од Шпанија (1:2). Дембеле одигра пет натпревари на турнирот и не постигна ниту еден гол.

МОК ги претстави шесте македонски олимпијци кои ќе настапат на Игрите во Париз

Македонскиот олимписки комитет денес ги промовира македонските натпреварувачи кои ќе учествуваат на Олимпијадата во Париз.

Шефот на македонската делегација на Игрите во Париз, Владимир Богоевски на прес-конференцијата пред заминувањето на Олимпијадата кажа дека поради здравствени проблеми настапот мораше да го откаже пливачката Ива Петровска.

Така на ЛОИ 2024 ќе отпатуваат шест македонски спортисти:

Владимир Егоров, борење (до 57 кг слободен стил)

Никола Ѓуретановиќ, пливање (400 метри слободно)

Анастасија Мојсовска, стрелаштво (10 метри воздушна пушка)

Еди Шерифовски, џудо

Мила Релиќ, таеквондо

Дарио Ивановски, атлетика (маратон).

Македонското знаме на свеченото отворање ќе го носат Ивановски и Рељиќ.

Македонија свои претставници ќе има и помеѓу делителите на правдата. Во ракометот тоа ќе бидат Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, Иван Михајловски во триатлон и Анета Павловска во тенис.

Олимпијадата во Париз ќе се одржи од 26 јули до 11 август.

Митева: Дали бизнисот од 10 милиони евра е извор на приходи за сите лаги и лошиот пи-ар на СДС

Во 2018 година кога СДС е во врвот на власта Спасов од Рејтинг добива дозвола за изградба на фотоволтаична централа со моќност од 2.18 мегавати под името Гама Солар 1.

Кога Спасов ја добива дозволата за градба на фотоволтаичната централа Венко Филипче, сегашниот претседател на СДС е министер во владата.

Се поставува прашањето дали Венко Филипче играл улога во добивањето на одобрението и дали Спасов му е лично должен на Филипче?

Да одиме со ред.

Фотоволтаичната централа на Спасов не е мал капацитет и за истиот да се изгради и стави во функција според енергетичарите се потребни и до 2 милиони евра.

Фотоволтаична централа на Спасов годишно може да генерира приходи и до половина милион евра, што за период од 20 години, колку што е оптималниот животен век на истата ќе значи 10 милиони евра приходи.

Дали овој бизнис од 10 милиони евра е извор на приходи за сите лаги и евтин ПР на СДС?

Од СДС наместо да се темелат на конструкциите на Спасов подобро ќе биде да се спремаат за долга опозиција и одговорност и политичка и институционална за сите криминали кои ги направиле.

Марија Митева, портпарол, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер