Жена била 27 минути клинички мртва, кога се разбудила напишала чудна порака (ФОТО)

Необичната приказна за Американката Тина Хајнс повторно е актуелна и поттикнува дискусии на мрежите за можно постоење на задгробен живот.

Таа доживеала срцев удар во февруари 2018 година, а секој обид на нејзиниот сопруг Брајан да ја реанимира бил неуспешен. И лекарите се обиделе да ја оживеат и пресметале дека била клинички мртва цели 27 минути.

Кога Тина конечно се разбудила, од присутните побарала пенкало и хартија, па напишала порака која ги шокирала сите, пренесува LadBible.

Зборовите „Тоа е реално“ ги напишала со едвај читлив ракопис, а кога ја прашале што мисли таа едноставно го подигнала погледот.

„Беше реално, боите беа толку живи“, изјавила Тина за локалните медиуми, истакнувајќи дека верува дека го видела Исус.

Експертите истакнуваат дека ваквите искуства не се ретки.

Според достапните студии, додека повеќето луѓе не паметат ништо (во периодот на клиничка смрт), околу 10-20 проценти имаат некаква визуелна или сензорна епизода.

Иако ваквите епизоди може да изгледаат мистични, просветителски, научниците веруваат дека тие се на дофат на (медицинско) објаснување за тоа што се случува за време на искуство со блиска смрт.

Грчките земјоделци вечерва го блокираа преминот Евзони за влез на товарни возила

Грчките земјоделци од северниот дел на земјата, вечерва го блокираа преминот Евзони (Богородица) кон Македонија за влез на товарни возила.

Веста за МИА ја соопшти началникот на Регионалниот центар за гранични работи Југ при МВР, Славчо Богев.

-Преминот Евзони е блокиран од 18:30 часот за влез на товарни возила и според информацијата од грчка страна блокадата ќе трае еден час, односно треба да заврши во 19:30 часот по македонско време, изјави Богев.

За времетрањето на блокадата не се пропуштаат камионите, односно како што беше порано кога на секои половина час по десет минути се пропуштаа возила.

Во изминатите денови иако имаше најави за блокади на Евзони од грчките земјоделци, сепак преминот остануваше отворен. Последен пат овој премин за влез во Грција беше блокиран на 20 овој месец. /MИА

Алегри прв тренер кој освоил 1000+ бодови во Серија А

Предводникот на Јувентус, Масимилијано Алегри е првиот тренер кој стигнал до повеќе од 1.000 бода во Серија А.

Јувентус денес на домашен терен славеше над Фросиноне (3:2) во 26. коло од Италијанското фудбалско првенство.

Ова е 301. победа на Алегри на турнирот, со 99 нерешени и 96 порази. Тој има 1.002 бода во Серија А.

Да потсетиме дека Серија А започна во сезоната 1929/30. Пред сезоната 1994/95 во Италија за победа се доделуваа 2 бода, а оттогаш по три.

Масимилијано претходно беше тренер на Каљари, Милан, Сасуоло и Удинезе. /МИА

Украинскиот премиер побара од САД економска помош во износ од 11,8 милијарди долари оваа година

Украина очекува да добие 11,8 милијарди американски долари економска поддршка оваа година, изјави денеска нејзиниот премиер Денис Шмигал.

Киев се соочува со буџетски недостиг од 37 милијарди долари во 2024 година поради двегодишната руска инвазија и се потпира на западните партнери за оваа витална помош.

Шмигал изрази надеж на форумот во Киев по повод втората годишнина од руската инвазија дека американските пратеници ќе ја одобрат долгоочекуваната економска и воена помош.

„Длабоко сме убедени дека САД нема да ја напуштат Украина“, рече тој, мислејќи на помошта од 60 милијарди долари што со месеци беше блокирана во американскиот Конгрес. /МИА

притисни ентер