Во Германија за еден месец се забележани речиси 1.000 антисемитски инциденти

Во Германија во првиот месец од војната меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас се пријавени вкупно 994 антисемитски инциденти.

Тоа се 29 случаи на ден, што е за 320 отсто повеќе од дневниот просек во 2022 година, објави Федералната асоцијација за истражување и информации за антисемитизмот (Риас) во Берлин. Податоците се однесуваат на периодот од 7 октомври до 9 ноември 2023 година.

Според Риас, многу Евреи доживеале антисемитски инциденти во секојдневниот живот и се чувствувале небезбедни. Антисемитизмот и антиизраелската пропаганда се во пораст и на универзитетите, каде што биле пријавени 37 антисемитски инциденти. Еврејските студенти рекоа дека нивните колеги студенти ги обвинуваат за постапките на Израел. Некои престанале да одат на универзитет. Бројките се алармантни, но не и изненадувачки, рече Хана Веилер, претседател на Еврејскиот студентски сојуз на Германија.

Од 7 октомври, младите Евреи континуирано известуваат за тоа колку антисемитизмот што го гледаат во нивниот секојдневен живот пораснал, особено во универзитетски контекст.

Центрите за известување Риас забележаа 177 антисемитски собири низ целата земја. Дезинформациите, како што се непроверените извештаи за наводен напад на израелската армија врз болницата Ал-Ахли на 17 октомври, придонесоа за ова, се вели во извештајот. „Пропагандните успеси на Хамас имаат поголемо влијание врз бројот и текот на протестите во Германија отколку акциите на самата израелска армија“, изјави директорот на Риас, Бенјамин Штајниц.

Украинскиот премиер побара од САД економска помош во износ од 11,8 милијарди долари оваа година

Украина очекува да добие 11,8 милијарди американски долари економска поддршка оваа година, изјави денеска нејзиниот премиер Денис Шмигал.

Киев се соочува со буџетски недостиг од 37 милијарди долари во 2024 година поради двегодишната руска инвазија и се потпира на западните партнери за оваа витална помош.

Шмигал изрази надеж на форумот во Киев по повод втората годишнина од руската инвазија дека американските пратеници ќе ја одобрат долгоочекуваната економска и воена помош.

„Длабоко сме убедени дека САД нема да ја напуштат Украина“, рече тој, мислејќи на помошта од 60 милијарди долари што со месеци беше блокирана во американскиот Конгрес. /МИА

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Абас денеска во разговор со јорданскиот крал Абдула Втори во Аман изјави дека се противи на израелските планови за воена операција во Рафа.

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас денеска во разговор со јорданскиот крал Абдула Втори во Аман изјави дека се противи на израелските планови за воена операција во Рафа, најјужниот град во Појасот Газа, каде што има повеќе од милион Палестинци.

Повеќето од тие Палестинци заминале во Рафа бегајќи од борбите во другите делови на енклавата, објавија медиумите на арапски јазик.

Абас и јорданскиот крал разговараа за последните случувања во војната меѓу Израел и Хамас во Газа, како и за напорите за зголемување на количината на хуманитарна помош за Палестинците во енклавата, особено нејзиниот северен дел.

Во разговорот беше истакната потребата да се дозволи слобода на вероисповед за Палестинците во џамијата Ал Акса за време на претстојниот Рамазан, откако минатата недела беше објавено дека израелската влада размислува да го ограничи бројот на луѓе на кои ќе им се дозволи да влезат, објави Тајмс оф Израел. /МИА

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

 Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека офанзивата во Рафа, дури и ако биде одложена поради прекинот на огнот, ќе му овозможи на Израел да биде на дофат на целосна победа.

„Целосната победа ни е на дофат, не за неколку месеци, туку за неколку недели, кога ќе ја започнеме операцијата“, рече Нетанјаху во интервју за американскиот телевизиски канал Си-Би-Ес.

Како што пренесуваат странските агенции, Рафа е „последното упориште“ на палестинското движење Хамас во очите на израелскиот премиер, кој е решен таму да започне копнена офанзива за да го порази Хамас и да ги ослободи заложниците кои се држат во Појасот Газа, и покрај предупредувањата од меѓународната заедница.

Според ОН, околу 1,5 милиони луѓе се во Рафа, град кој се наоѓа на границата со Египет. Тој граничен премин сега е затворен.

„Ако постигнеме договор (за прекин на огнот), таа (офанзивата) на некој начин ќе биде одложена, но ќе се случи“, додаде израелскиот премиер. /МИА

притисни ентер