ВМРО-ДПМНЕ: Ако анкетите се нарачани, а ВМРО-ДПМНЕ во раскол, ајде СДС излезете на избори

Ако анкетите се нарачани, а ВМРО-ДПМНЕ во раскол, ајде СДС охрабрете се излезете на избори.

Очајот во СДС веќе пробива секоја граница, свесни се дека губат катастрофално, па сеат магла за местени анкети и раскол, ако беше така тие одамна ќе побараа избори.

Вистината е сосема друга, на СДС не им гласаа двајца пратеници во собранието кога ги ставија уставните измени на 18 август.

СДС има раскол во сопствените редови, а тоа го видовме на 18 август.

СДС се раслојува, а тоа си го кажуваат и нивните пратеници преку фејсбул статуси.

И ВМРО-ДПМНЕ и СДС и сите во Македонија знаат дека СДС ќе изгуби и ќе оди во опозиција, резултатот ќе им биде историски срам, се наведува во партиската реакција.

Во Скопје 36 степени, ноќеска пороен дожд и невреме во скопската котлина и други места

Највисока температура денеска е измерена во Скопје - 36 степени.

Од УХМР информираат дека во во текот на ноќта на повеќе места во земјата ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а во делови од Скопската котлината и со услови за краткотрајно невреме.

Во Гевгелија, Кавадарци и Велес се измерени 35, во Демир Капија - 34 , во Штип и Виница 33, во Струмица 32, во Тетово 31, во Крива Паланка и Прилеп 30, во Битола и Берово 29, во Охрид 26, во Маврови Анови и Крушево 24, во Претор 23, додека во Лазарополе и на попова Шапка 21 степен.

Времето денеска беше сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Од пладне облачноста се зголемуваше и во јужните делови имаше локални врнежи од дожд. Доцна попладнево во крајните југоисточни планински региони имаше појава на пороен дожд и грмежи. Дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од југозападен правец. Во Пелагонија ветерот достигнуваше брзина до 50, а долж Повардарието до 70 km/h.

До крајот на денот времето ќе биде променливо облачно, наместа ќе има развој на нестабилна облачност со повремен пороен дожд, појава на грмежи и засилен ветер. Во текот на ноќта на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и услови за појава на град.

Во Скопската Котлина во ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а во делови од котлината и со услови за краткотрајно невреме.

Утре времето ќе биде променливо облачно, претпладне со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на краткотрајно невреме. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 20, а максималната ќе достигне од 24 до 31 степен. UV=7

Во Скопје променливо облачно, претпладне со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 17, а максималната ќе достигне до 28 степени.

За време на викендот ќе преовладува стабилно време, а во почетокот на следната седмица во попладневните часови повторно ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи.

Силно невреме со град пустоши делови од Србија- торнадо во Зрењанин (ВИДЕО)

Во овој момент над Србија се движат неколку суперклеточни бури.

Бранот на невреме се движи од западна Србија преку Шумадија, Поморавље и Подунавље до областа Браничевски, Кључ и поширокото подрачје на Ѓердап и Кладово и во овие области има неколку суперклеточни бури, објави Телеграф.

На нивниот пат, овие непогоди предизвикуваат многу силни грмежи, многу обилни врнежи и бурни ветрови, локално и со град.

Овој систем директно се движи подалеку кон Романија, така што невремето ќе ги погоди југозападните делови на Романија до крајот на денот.

Најпогодени од катастрофата се Смедеревска Паланка, Пожаревац и населбите меѓу Ваљево, Ужице и Чачак, како и поширокото подрачје на Кладово.

Инаку, попладнево низ северна и западна Србија има пороен дожд со грмежи, со формирање на грмежи и град.

Дожд и врнежи со грмежи околу 16 часот накратко го зафатија и Белград.

@hailz.serbia Bliži pogled na današnji tornado pored Zrenjanina. 12. 6. 2024. #zrenjanin #oluja #viral #srbija #serbia #nevreme ♬ original sound - 𝗛 𝗔 𝗜 𝗟 𝗭 | SRB |®

Во исто време, во јужните и југоисточните делови на Србија се уште е сончево и тропски топло, со температури до 32-33°C, измерени во областа Ниш и Врање, додека во исто време во северна и северозападна Србија е под 20°C, во Суботица и Нови Сад есенски 17°C.

Прилепска пиварница одбележа 100 години постоење

Приказна која започнува уште во далечната 1924 година – една од најстарите пиварници на Блаканот „Прилепска пиварница“ ја одбележува својата 100 – годишнина. 

Еден век компанијата се грижи преку иновации, поставувајќи стандарди да ги обезбеди најдобрите производи за своите клиенти. 100 години постоење на македонскиот пазар, но и пошироко е доказ за работата, посветеноста и издржливста низ променливите времиња, велат од компанијата. Генералниот директор Сашко Самарџиоски вели Прилепска пиварница континуирано се развива и приспособува за да одговри на променливите потреби на клинетите и пазарот, а така ќе продолжиме и во иднина.

„Јубилеј кој што посебно не прави горди затоа што сме современици и сме наследници на делото на првите оснивачи на компанијата. Ќе наздравиме за идните години успешна соработка и уште сто години постоење на компанијата.“

На одбележувањето беше прикажан и краток докумнтарен филм за почетоците и развојот на компанијата, заменик генералната директорка Панде Самарџиоска вели ги славиме знаењето, посветенсота и одговорноста на стотици луѓе кои посветено работеле за компанијата да биде денеска онаму каде што е.

„100годишниот јубиелј е потврда за истрајноста пред предизвиците на времето и општествените контексти и сведоштво е на стотиците кои што со дела, знаење, одговорност и посветеност се вградија во компанијата. Тоа е залогот нивни кои што ние денес го славиме и пострег за нас за идни дострели. “

Она што претставува заштитен знак на пиварницата е висококвалитетно пиво, почнувајќи од Златен Даб и Крали Марко како водечки домашни бреднови, па се до високолквалитетни светски пива, чии дистирубтер е токму Прилепска Пиварница, која го произведува и култниот безалкохолен пијалак Газоза.

Прилепска пиварница е и овалстен полнител на безалкохолните пијалаци на Пепси Кола Интернешнал. А увозник е и на голем број други алкохолни и без алкохолни пијалаци, газирана и минерална вода, енергетски пијалаци.

притисни ентер