Видео: Кристијано Роналдо доби статуа во музејот во Ријад: „На прв поглед повеќе личи на Меси “

Кристијано Роналдо доби статуа во Саудиска Арабија помалку од една година по неговиот трансфер во Ал-Наср, но многу фанови ја посочија фризурата која наликува на онаа на Лионел Меси.

Имено, во Ријад беше отворен музеј на Роналдо, а во чест на Португалецот беше направена восочна статуа која свечено беше откриена.

Присуствувајќи на откривањето заедно со неговиот постар брат, Роналдо направи неколку фотографии со статуата, но еден детал предизвика фотографиите од статуата да предизвикаат многу контроверзии на социјалните мрежи. Имено, фризурата на статуата повеќе наликува на онаа што претходно ја носеше Лионел Меси, па следуваше лавина од коментари.

„На прв поглед повеќе личи на Меси отколку на него“, „Статуата изгледа пола Меси, а половина Роналдо“ – ова се само дел од коментарите.

Сепак, без разлика колку статуи се направени во чест на португалската суперѕвезда, слободно може да се каже дека ниту една нема да привлече толку критики како онаа што беше откриена на аеродромот во Мадеира во 2017 година.

Бистата не личеше на Роналдо, а 15 месеци подоцна беше заменета.

Девет лица загинаа во сообраќајна несреќа во Јужна Африка, се враќале од партиски митинг

Девет лица загинаа во сообраќајна несреќа во Јужна Африка додека се враќале од митинг на владејачката партија Африкански национален конгрес.

Поддржувачите на партијата на претседателот Кирил Рамафоса се враќале дома со автобус по митингот во градот Дурбан.

Автобусот излетал од патот и се превртел, соопшти полицијата.

Службите за итни случаи објавија дека уште 17 лица се повредени во несреќата кај градот Паулпитерсбург, на околу 360 километри северно од Дурбан.

Африканскиот национален конгрес соопшти дека некои од повредените се во критична состојба.

Партијата официјално ја започна својата изборна кампања на стадионот Мозес Мабхид во Дурбан пред десетици илјади поддржувачи, а изборите се закажани за 29 мај. /МИА

Лев: Не сум заинтересиран да работам во Германија

Поранешниот селектор на германската фудбалска репрезентација, Јоаким Лев ја отфрли можноста за назначување за тренер на Баерн.

-Постојат различни причини за ова. Од една страна, Баерн не е заинтересиран за мене, од друга, јас самиот не сум заинтересиран да работам за Баерн. Долго бев селектор на германската репрезентација, работа тука за мене не доаѓа предвид. Патував низ земјата 17 години, ги посетив сите стадиони и добро ги познавам клубовите. Така што во Германија немам мотивација, изјави 64-годишниот поранешен тренер во интервју за „Билд“.

Лев во текот на својата тренерска кариера од позвучните клубови има работено во Австрија Виена, Карлсруе, Фенербахче и Штутгарт.

Во моментов тренер на Баерн Минхен е Томас Тухел, но по завршувањето на сезоната 2023/24, Баварците ќе имаат нов предводник. /МИА

Почина Славе Сирачевски, познат угостител и сопственик на Аурора

Почина Славе Сирачевски, сопственикот на туристичката агенција Аурора Турс, угостителски објект на езерото Козјак и на еден од најубавите хотелски ресорти во Македонија, Аурора Берово.

Веста на фејсбук ја објави поранешниот директор на Агенцијата за туризам Љупчо Јаневски.

„Македонскиот туристички сектор загуби еден од креаторите и визионерите на македонскиот туризам.

Славе Сирачевски со Аурора Турс и уникатните концепти на Хотел Аурора Берово и Аурора Козјак успеа да докаже дека вложувањата за рурален туризам е голема можност во Македонија и пример за регионот!

Во мое лично име изразувам сочуство на семејството!

Благодарам Славе за многуте совети кои ги сподели со мене и помогна во мојот кариерен развој и развојот на македонскиот туристички сектор.

Почивај во мир Славе“, напиша на својот статус Љупчо Јаневски.

Сочувство до семејството Сирачевски од целиот тим на Канал 5.

притисни ентер