Работната група ја усвои предлог-иницијативата за измена на уставот

Работната група на седницата ја усвои предлог-иницијативата за потребата од измени на уставот.

По 8 часа заседавање работната група на седницата ја усвои предлог-иницијативата за потребата од измени на уставот со насоки за изменување и дополнување на уставот, а предлогот ќе биде доставен до владата која ќе треба да ја проследи иницијативата до собранието каде ќе ги мине сите работни тела.

Принцот Хари сведочеше пред Високиот суд во Лондон

Принцот Хари влезе во историјата на Високиот суд во Лондон вчера, како прв претставник на едно британско кралско семејство кој сведочел пред суд, за последниве 130 години.

Помладиот син на кралот Чарлс Трети е засегнат во случајот против издавачот „Мирор груп њуспејперс“ (Mirror Group Newspapers - МГН). Хари (38) и над 100 други лица тврдат дека новинарите од британскиот „Дејли мирор“ (Daily Mirror), „Сандеј мирор“ (Sunday Mirror) и „Пипл“ (The People) користеле незаконски методи - вклучително и хакирање говорни пораки од семејството и пријателите, за да добијат информации за своите написи меѓу 1991 и 2011 година. МГН призна дека објавувале приказни засновани на хакирање телефони, но не и дека го хакирале телефонот на Хари.

Адвокатите на МГН ги отфрлија наводите дека телефонот на Хари бил хакиран поради приказната за кавгата што ја имал со поранешната девојка Челси Дејви ноќта кога ја носел контроверзната „нацистичка униформа“ на забава, кога тој имал 20 години. Во написот се тврди дека Дејви „воопшто не била среќна“ за костимот. Додека Хари тврдеше дека неговиот телефон мора да бил хакиран за да се дојде до тој податок, адвокатот на печатот тврди дека изворот за приказната бил вујкото на Дејви.

Принцот Хари се повлече од кралските должности во 2020 година и се пресели во САД со неговата сопруга Меган Маркл, застана пред Судот вчера, и со тоа стана првата британска личност од кралско семејство што го сторила тоа од 1890-тите досега.

Тој сведочеше дека „искусил непријателство од печатот уште од раѓањето“, како и дека „жолтиот печат“ одиграл „деструктивна улога“ во неговото растење, на начинот на којшто тоа влијаело и на неговата почината мајка, принцезата Дијана. Хари рече и дека наводното хакирање на телефонот го направило „параноичен и неспособен да им верува на луѓето“, па тоа влијаело и на неговите односи, вклучително и со неговиот брат, принцот Вилијам, а и оти ја прекинал врската со Дејви.

Тоа е, вели, и причината поради што тој го напуштил Обединетото Кралство, т.е. „постојаниот упад, поттикнување омраза и вознемирување од страна на жолтиот печат во секое гледиште од нашиот приватен живот“, како што подробно се опишува во изјавата на сведокот од 55 страници. /МИА

Анкета: Осумдесет проценти од германските инвеститори би вложиле повторно во државава

80 проценти од анкетираните навеле дека сакаат да ја прошират инвестицијата, како и да го зголемат бројот на работни места во државава.

Осумдесет проценти од греманските инвеститори повторно би инвестирале во државава, а за 71 процент зголемувањето на цените на енергијата е еден од најголемите ризици за нивниот развој, покажува денеска презентираното истражување за деловната клима на Делегацијата на германското стопанство во Македонија АХК и Македонско-германското стопанското здружение.

Во анкетата, спроведена во февруари и март годинава со учество на 45 од вкупно 150 членки на здружението, 80 проценти од анкетираните навеле дека сакаат да ја прошират инвестицијата, како и да го зголемат бројот на работни места во државава. Анкетираните компании се задоволни од квалификацијата и продуктивноста на вработените, како и од квалитетот и достапноста на локалните добавувачи, но искажале незадоволство во однос на борбата со корупцијата, правната сигурност и ефикасноста на јавната администрација.

Антје Ванделт, директорка на АХК Македонија и раководен член на УО на Македонско-германското стопанско здружение, на презентацијата на резулатите од истражувањето ја нагласи улогата на Германија како важен трговски партнер и еден од најголемите инвеститори во земјава.

-Светската економија, а со тоа и нашите две економии се наоѓаат во тешка позиција, но радува фактот што имаме позитивен тренд во трговската размена која лани изнесуваше 4,8 милијарди евра, рече Ванделт.

Според анкетата, годинава во однос на лани за 10 проценти е зголемен бројот на германските компании што сакаат да ја прошират инвестицијата во државава, само 11 проценти очекуваат да го намалат бројот на работни места во текот на годинава, а 30 проценти да го зголемат.

Заменик- амбасадорот на Германија во државава Ото Граф, посочи дека и покрај предизвиците во стопанството, има позитивни показатели кои укажуваат на задоволството на присутните инвеститори. Ова, истакна, го поткрепува фактот што 80 отсто од анкетираните компании повторно би ја избрале Северна Македонија како локација за реализирање на својата инвестиција.

Како што стои во резултатите од анкетата, за германските инвеститори, незадоволството од антикорупциските процеси и процедури, недоволната ефикасност на јавната администрација и скептицизмот за правната сигурност, го отежнуваат долгорочното планирање на нивните активности.

Компаниите опфатени со истражувањето дале позитивна оценка за сопствената деловна состојба, а оценката за општата економската состојба е помалку позитивна. Па така, 22 проценти од анкетираните компании својата моментална деловна состојба ја оценуваат како добра, а 31 процент очекуваат да има подобрување годинава, што е за 11 проценти повеќе отколку во истражувањето во 2022 година.

Зголемен е и процентот на оние кои годинава очекуваат подобрување на деловните резултати во сопствената компанија. Речиси половина од анкетираните компани, 47 проценти, очекуваат зголемување на продажбата, а 22 отсто пад. Позитивен тренд има во продажбата наменета за извоз, 39 отсто од анкетираните очекуваат зголемување на извозот годинава, во споредба со минатата година кога со такво очекување биле 28 отсто.

Според 22,3 проценти, меѓународните синџири на снабдување ќе се нормализираат до крајот на годинава, 2,2 проценти очекуваат тоа да се случи за два месеца, 44,44 проценти дале одговор - во текот на следната година. Дваесет проценти, пак, навеле дека ќе нема екстензивно враќање во првобитната состојба.

Германските компании кои работат во државава вработуваат повеќе од 20 000 лица. И годинешната анкета укажува на недостатокот од квалификувани работници, а како што потсети Ванделт, веќе се спроведува програма за дуално стручно образование по германски модел во соработка со 15 партнерски компании и седум стручни училишта во Кавадарци, Велес, Прилеп, Битола, Охрид, Тетово и Куманово. Повеќе од 420 ученици моментно се обучуват според германските станради за дуално стручно обарзование, а оваа година ќе се запишат 135 ученици во вакви паралелки, најави Ванделт.

Шест проценти од анкетираните компании се со седиште во државава, 33 проценти се од Германија, а 4,4 проценти се од Австрија. Поголем дел се мали и средни компании со помалку од 250 вработени. /МИА

Ескобар: Србите мора да се вратат во косовските институции, а Приштина мора да формира ЗСО

На прашањето какви ќе бидат последиците за Приштина доколку не го прифати европскиот предлог за решение на кризата на северот на Косово, Ескобар рече дека неприфаќањето би значело „вртење на грб на Европа“.

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар денеска во Белград изјави дека најголемиот предизвик за Србија е да ги убеди косовските Срби да се вратат во институциите и дека косовските Срби треба да учествуваат на локалните избори на северот на Косово без предуслови, јави дописникот на МИА од Белград.

-Мораме да се погрижиме оние кои ќе учествуваат на изборите и кои ќе се вратат во институциите да бидат добредојдени, рече Ескобар во разговор со група новинари во Белград.

Ескобар, кој заедно со специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, претходните два дена разговараше со претставниците во Приштина и Белград, рече дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ветил дека ќе влијае на косовските Срби да излезат и да учеството на новите избори за четири општини на север од Косово.

-Се надеваме дека (албанските) градоначалници нема да ги користат општинските згради, дека косовската полиција ќе се повлече и дека демонстрантите ќе ја напуштат областа, рече Ескобар.

На прашањето какви ќе бидат последиците за Приштина доколку не го прифати европскиот предлог за решение на кризата на северот на Косово, Ескобар рече дека неприфаќањето би значело „вртење на грб на Европа“.

-Ако не прифатат, тоа значи дека го напуштаат евроатлантското партнерство, рече тој.

Ескобар рече дека формирањето на Заедницата на српските општини е правно обврзувачко за Владата на Косово и дека таа мора да се формира - со оваа или со која било идна влада.

-Тоа е во Бриселскиот договор, во Охридскиот договор, тоа не е договор меѓу Курти и Србија, туку на Косово и Србија. Ако Косово сака да напредува во евроинтеграциите, мора да формира ЗСО, прашање е дали тоа ќе се случи со оваа влада или со идна влада, рече Ескобар.

притисни ентер