Поранешен лидер на банда е убиецот на раперот Тупак Шакур пред 30 години

Дваесет и седумгодишната истрага доведе до осомничениот за убиството на раперот Тупак Шакур, кој стана легенда.

На 13 септември 1996 година го загуби животот во пукање - од возило во движење, на 25-годишна возраст.

Тупак бил ранет додека возел. Тој бил во БМВ, управуван од музички продуцент, во колона од десет автомобили.

Бел кадилак застанал на црвено на семафор и почнало пукањето.

Со неколку рани од куршуми, Шакур починал седум дена подоцна во болница во Лас Вегас.

Дуан Кит Дејвис, кој сега има 60 години, е роден во Калифорнија. На многумина во светот на забавата им е познат како „Кефе Д“, тој е самопрогласен член на банда со седиште во Калифорнија.

Дејвис се прославил како еден од ретките живи сведоци на убиството на Шакур откако бил прикажан во телевизиски специјали на мрежите како A&E, USA Network и Fox.

Во 2018 година, во интервју за BET, тој призна дека бил во Кадилакот кога Шакур бил убиен. Тој го вмеша својот внук, покојниот Орландо „Бејби Лејн“ Андерсон, велејќи дека тој е едно од двете лица на задното седиште од каде што пукале.

Дејвис е обвинет за едно убиство со смртоносно оружје и намера за помагање на криминална банда, изјави окружниот обвинител на округот Кларк, Стивен Б. Волфсон за новинарите за време на прес-конференцијата.

Дејвис треба да се појави на суд во следните неколку дена по обвинението за убиство.

Долгоочекуваниот прекин во случајот доаѓа два месеци откако властите во Невада добија налог за претрес и упаднаа во дом поврзан со Дејвис на 18 јули 2023 година.

Домот ѝ припаѓал на сопругата на Дејвис, објави АП, а полицијата во Лас Вегас ги запленила следниве предмети: мобилен телефон, лаптопи, хард диск, фотографии, списание со Шакур, куршуми од калибар 40 и копија од биографијата на Дејвис од 2019 година. , „Legend of Compton Street.“ пишува US Today.

Според неговите мемоари, достапни на Амазон, Дејвис бил „поранешен платен убиец“ и главен командант на мултимилионска операција за дрога со седиште во Комптон.

„Озлогласениот Суџ Најт, поранешен извршен директор на Death Row Records и јас сме единствените живи очевидци на смртоносната престрелка на Лас Вегас Стрип меѓу патниците во нашите две возила“, напиша Дејвис во резимето, нарекувајќи го инцидентот „насилна пресметка“.

„Тоа доведе до смрт на две од најголемите ѕвезди на хип-хопот (Тупак Шакур и Кристофер Валас, познат како B.I.G.) и ја промени историјата на хип-хопот засекогаш“.

Алкалоид го освои трофејот во ракометниот Куп на Македонија

Ракометарите на Алкалоид се победници во Купот на Македонија, откако вечерва во финалето одиграно во СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје го совладаа фаворитот Еурофарм Пелистер со 25:23 по изведувањето пенали.

Ова е прв трофеј во својата куса историја за младиот тим на Алкалоид кој на завршниот турнир ги совлада најголемите две имиња во македонскиот ракомет, Вардар и Еурофарм Пелистер.

Во финалето двете екипи во повеќе наврати се менуваа во водство, највисокото беше четири голови разлика, за на крај победникот да биде решен по пенал-рулетот во кој се истакна голманот на скопскиот тим Иван Галевски.

Токму Галевски беше прогласен за најдобар голман на завршниот турнир, наградата за најдобар стрелец отиде кај Богдан Радивојевиќ, а за МВП Филип Кузмановски (двајцата од Еурофарм Пелистер).

Претходно во текот на денот, во женското финале, Ѓорче Петров го победи Чаир со 36:24. /МИА

Курти ѝ се пожалил на американската државна потсекретарка за заканите од Србија кон Косово

Курти ја изрази својата загриженост поради постојаните закани на Србија кон косовската држава.

Косовскиот премиер, Албин Курти на денешната средба со потсекретарката за јавна дипломатија на Стејт департментот на САД, Елизабет Ален, која престојува во Косово, ја изрази својата загриженост поради постојаните закани на Србија кон косовската држава, јави дописникот на МИА од Приштина.

Како што соопшти владината служба за информирање, Курти на средбата со Ален рекол дека „авторот и водач на терористичката и паравоена српска група“, која го изврши нападот во Бањска во северно Косово во септември минатата година, Милан Радоичиќ, сè уште е на слобода во Србија.

Косовскиот премиер изразил и жалење што барањето на Косово за членство во оваа институција не е ставено на агендата на Комитетот на министри на Советот на Европа за 17 мај.

„На средбата се разговараше и за односите меѓу Косово и Србија и за процесот на дијалог со посредство на Европската унија. По ова прашање премиерот Курти ја истакна важноста од целосно и безусловно спроведување на основниот договор и неговиот анекс. Во однос на патот на Косово кон евроинтеграциите, премиерот Курти изрази жалење што Комитетот на министри на Советот на Европа одби да го вклучи Косово во агендата за гласање на 17 мај, со оглед на тоа што Косово ги исполни сите критериуми за членство“, се вели во соопштението од кабинетот на премиерот.

Во текот на разговорот, Курти ја запознал Ален со „случувањата во земјата, напредокот во владеењето на правото, социјалните политики кои ги поддржуваат жените и децата, реформите во образованието со цел поврзување на образованието со пазарот на трудот, како и политиките и инвестициите во енергетиката“.

Курти изјави дека САД се сојузник и историски партнер на Косово и очекува зајакнување на меѓусебните односи во иднина, особено на полето на економијата и трговијата.

Пред да се сретне со Курти, американската дипломатка, Ален претпладнево се сретна и со претседателката на Косово, Вјоса Османи, со која потпиша договор за разбирање меѓу владите на САД и Република Косово, против манипулациите со информации од други држави. /МИА

Идентификувана точната локација на падот на хеликоптерот Раиси

 Командантот на Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) во Источен Азербејџан, Асгар Абасголизадех изјави дека ИРЦГ откриле сигнал од хеликоптерот и од мобилен телефон на еден од екипажот на местото на инцидентот.

- Во моментов, заминуваме со сите воени сили во областа и се надевам дека ќе им дадеме добри вести на луѓето, посочи Абасголизадех

Претходно, иранскиот заменик-претседател за извршни работи Мохсен Мансури изјави дека двајца патници од хеликоптерот со кој патуваше претседaтeлот Ебрахим Раиси, комуницирале со спасувачките сили.

Мансури истакна дека тоа значи оти несреќата најверојатно била со помал интензитет. /МИА

притисни ентер