Папата Франциск го прими аргентинскиот претседател Милеи

Папата Франциск го прими аргентинскиот претседател Милеи, средбата зад затворени врати траеше околу еден час.

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск денеска во Ватикан го прими претседателот на Аргентина, Хавиер Милеи, а аудиенцијата зад затворени врати вo Апостолската палата во Ватикан траеше околу еден час.

Аргентинскиот претседател на папата му подари три подароци, а според Мануел Адорни, портпарол на претседателот, тоа е копија од писмо од мај 1854 година во кое тогашниот министер за надворешни работи на Аргентина, Хозе Марија Гутиерез, му доделил на Хуан Баутиста Алберди клучна дипломатски мисија во Европа.

Вториот подарок е комеморативна разгледница отпечатена од аргентинската пошта во август 2017 година, кога Марија Антонио де Паз и Фигероа, „Мама Антула“ беше прогласена за блажена.

Претседателот Милеи беше придружуван од неговата сестра Карина Милеи, која е генерален секретар на Претседателството на Аргентина.

Педесет и тригодишниот Милеи, роден во Буенос Аирес, положи заклетва како претседател на 10 декември 2023 година.

Според прес-службата на Светата столица, претседателот Милеи потоа се сретнал со државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетро Паролин, придружуван од надбискупот Пол Ричард Галагер, секретар за односи со државите и меѓународните организации.

„За време на срдечните разговори, кои се одржаа во Државниот секретаријат, беше изразена благодарност за добрите односи меѓу Светата столица и Аргентинската Република и волјата за нивно дополнително зајакнување. Соговорниците потоа се осврнаа на програмата на новата Влада за справување со економската криза. Потоа беше посветено внимание на различни теми од меѓународен карактер, особено тековните конфликти и посветеноста на мирот меѓу народите, стои во соопштението.

Украинскиот премиер побара од САД економска помош во износ од 11,8 милијарди долари оваа година

Украина очекува да добие 11,8 милијарди американски долари економска поддршка оваа година, изјави денеска нејзиниот премиер Денис Шмигал.

Киев се соочува со буџетски недостиг од 37 милијарди долари во 2024 година поради двегодишната руска инвазија и се потпира на западните партнери за оваа витална помош.

Шмигал изрази надеж на форумот во Киев по повод втората годишнина од руската инвазија дека американските пратеници ќе ја одобрат долгоочекуваната економска и воена помош.

„Длабоко сме убедени дека САД нема да ја напуштат Украина“, рече тој, мислејќи на помошта од 60 милијарди долари што со месеци беше блокирана во американскиот Конгрес. /МИА

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Абас денеска во разговор со јорданскиот крал Абдула Втори во Аман изјави дека се противи на израелските планови за воена операција во Рафа.

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас денеска во разговор со јорданскиот крал Абдула Втори во Аман изјави дека се противи на израелските планови за воена операција во Рафа, најјужниот град во Појасот Газа, каде што има повеќе од милион Палестинци.

Повеќето од тие Палестинци заминале во Рафа бегајќи од борбите во другите делови на енклавата, објавија медиумите на арапски јазик.

Абас и јорданскиот крал разговараа за последните случувања во војната меѓу Израел и Хамас во Газа, како и за напорите за зголемување на количината на хуманитарна помош за Палестинците во енклавата, особено нејзиниот северен дел.

Во разговорот беше истакната потребата да се дозволи слобода на вероисповед за Палестинците во џамијата Ал Акса за време на претстојниот Рамазан, откако минатата недела беше објавено дека израелската влада размислува да го ограничи бројот на луѓе на кои ќе им се дозволи да влезат, објави Тајмс оф Израел. /МИА

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

 Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека офанзивата во Рафа, дури и ако биде одложена поради прекинот на огнот, ќе му овозможи на Израел да биде на дофат на целосна победа.

„Целосната победа ни е на дофат, не за неколку месеци, туку за неколку недели, кога ќе ја започнеме операцијата“, рече Нетанјаху во интервју за американскиот телевизиски канал Си-Би-Ес.

Како што пренесуваат странските агенции, Рафа е „последното упориште“ на палестинското движење Хамас во очите на израелскиот премиер, кој е решен таму да започне копнена офанзива за да го порази Хамас и да ги ослободи заложниците кои се држат во Појасот Газа, и покрај предупредувањата од меѓународната заедница.

Според ОН, околу 1,5 милиони луѓе се во Рафа, град кој се наоѓа на границата со Египет. Тој граничен премин сега е затворен.

„Ако постигнеме договор (за прекин на огнот), таа (офанзивата) на некој начин ќе биде одложена, но ќе се случи“, додаде израелскиот премиер. /МИА

притисни ентер