Опожарено возилото на директорот на „Идризово“ – МВР работи на расчистување на случајот

Откако рано утринава беше опожарен и целосно изгоре службениот „пасат“ на директорот на затворот „Идризово“ Зоран Јовановски пред неговата зграда во населбата Кисела Вода, МВР превзема мерки за расчистување на случајот. 

Неофицијално станува збор за подметнат пожар од засега непознати лица.

-Од МВР потврдија дека во инцидентот нема повредени,но може да се забележи дека при пожарот е зафатен дел од фасадата на зградата.

Соседите кои ги затекнавме велат дека се вознемирени од случајот. Една од нив , пред камерата на Канал 5 посведочи што се случувало во нивното соседство.

-Овој први спрат што е тука, приземје и први тој беше цел во пламен, луѓето бегаа од зградата, трчаа доле да излезат. 4 часот сабајле можете да разберете како е тоа пукање, дим, пламен...Сопругот кога се запали колата вика јас слушнав човечки гласови, тој не ги видел, меѓутоа ги слушнал. – вели една од соседките на Јовановски

За одговор на прашањето дали можеби палењето на автомобилот има друга позадина и дали Јовановски претходно добивал некакви закани, тој засега не одговори на телефонските повици.

За да не се случуваат вакви инциденти, покрај поголемо безбедносно внимание, раководните лица во овие ситуации мораат да се изјаснат дали биле подлежни на некакви притисоци и закани смета поранешниот началник на криминалистичката полиција Љубомир Ѓурчевски.

-На едната страна кажуваме политички пресметки, внатрепартиски политички пресметки, како феномен и причина на појава за ова делување. Втората криминолошка поента е делувањето на организираните криминални групи, „визави“ тоа што тие сакаат да го постигнат како своја цел за да добијат одредени бенефиции за време на одслужување на казната затвор. - Љубомир Ѓурчевски поранешен началник на криминалистичката полиција

Инаку, ова не е прв случај на палење на службени автомобили на вработени во затворот „Идризово“. Минатата година изгореа службените автомобили на командирот Африм Реџепи и на заменик директорот на затворот Феми Јоунози.

Фото: Британска манекенка ужива на одмор во Дубровник

Британската манекенка Ферне МекКан веќе одлучила да замине на одмор. Деновиве таа ги покажа своите фотографии од Хрватска. Како што откри таа е на одмор во Дубровник и околината.

„Верувајте си дека ќе го изберете она што е соодветно за вас. Најубавиот ресторан на островот. Каков прекрасен, посебен ден во Хрватска“, напиша таа во описот на фотографијата на која позира во црн костим за капење.

Дејли мејл известуваше за нејзиниот летен одмор во Хрватска. „Ферне МекКан ја истакнува својата неверојатна фигура во црно бикини додека се сонча во Хрватска“, гласи насловот на нивната статија.

Ферне неодамна изјави дека ослабела многу откако ја родила ќерката Финти, а многумина ја фалат затоа што покажала реален поглед на нејзиното тело. „Сакам да гледам реални фотографии, сите имаме целулит и маани кои попрво би ги немале, но добро е да ги славиме. Благодарам Ферне за искрената објава“, гласи пофалбата на еден следбеник.

Од 2022 година, Ферне е во врска со бизнисменот Лори Хејнс, со кој ја има ќерката Финти. Тој има уште една ќерка, од претходната врска.

Бајден настапи пред дипломците на Морхаус колеџот во Џорџија

За време на церемонијата со врачувањето на дипломи некои студенти носеа црно-бели палестински шалови во знак на солидарност со Палестинците.

Претседателот на САД, Џо Бајден во денешното обраќање пред дипломците во Морхаус, високообразовна установа од Џорџија каде мнозинството студенти се афроамериканци, прати пораки од неговата предизборна кампања за зацврстување на врските со младите од етничките малцинства.

За време на церемонијата со врачувањето на дипломи некои студенти носеа црно-бели палестински шалови во знак на солидарност со Палестинците.

- Сакам сите да запаметите, кога не избраа први ни велеа дека нема да направиме ништо значајно. Но ние направивме се. Благодарејќи вам … Мошне многу ценам што ми дадовте можност за повторен настап тука, изјави претседателот во обраќањето до дипломците на Морхаус.

Тој говореше и за својот соперник на претстојните избор – поранешниот претседател Доналд Трамп.

- На овие избори многу е ставено на коцка, мошне многу. Станува збор не за мене, туку за алтернативата … Работата е во тоа што тој (Трамп) изложи што имено планира да прави (ако биде избран). И републиканците во Претставничкиот дом ќе кажат и моите колеги ќе кажат, што тие имено ќе прават ако победат, рече Бајден.

Колеџот Морхаус е основан во 1867 година како машки колеџ за школување на црномурести кои скоро биле ослободени од ропство. Еден од они кои дипломирале тука е и Мартин Лутер Кинг помладиот.

Морхаоус е голем град во Џорџија со има значајна улога во претседателската трка во 2024 година. Бајден овде во 2020 година стана првиот кандидат за претседател од Демократската партија кој доби поддршка од оваа држава по Бил Клинтон во 1992 година.

Бајден денеска попладне патува во посета на Мичиген, каде ќе учествува на настан организиран од Детроитски фонд за борба за слобода. /МИА

Алкалоид го освои трофејот во ракометниот Куп на Македонија

Ракометарите на Алкалоид се победници во Купот на Македонија, откако вечерва во финалето одиграно во СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје го совладаа фаворитот Еурофарм Пелистер со 25:23 по изведувањето пенали.

Ова е прв трофеј во својата куса историја за младиот тим на Алкалоид кој на завршниот турнир ги совлада најголемите две имиња во македонскиот ракомет, Вардар и Еурофарм Пелистер.

Во финалето двете екипи во повеќе наврати се менуваа во водство, највисокото беше четири голови разлика, за на крај победникот да биде решен по пенал-рулетот во кој се истакна голманот на скопскиот тим Иван Галевски.

Токму Галевски беше прогласен за најдобар голман на завршниот турнир, наградата за најдобар стрелец отиде кај Богдан Радивојевиќ, а за МВП Филип Кузмановски (двајцата од Еурофарм Пелистер).

Претходно во текот на денот, во женското финале, Ѓорче Петров го победи Чаир со 36:24. /МИА

притисни ентер