ОАЕ, Азербејџан и Бразил создадоа „климатска тројка“

Обединетите Арапски Емирати беа домаќини на минатогодишната конференција КОП28 во Дубаи, Азербејџан ќе биде домаќин на овогодишниот самит, а потоа Бразил во 2025 година.

Поранешните и идните домаќини на самитот на ОН за климата, Обединетите Арапски Емирати, Азербејџан и Бразил соопштија дека создаваат нов тристран формат за да се залагаат за меѓународен договор за ограничување на глобалното затоплување на 1,5 степени Целзиусови.

Обединетите Арапски Емирати беа домаќини на минатогодишната конференција КОП28 во Дубаи, Азербејџан ќе биде домаќин на овогодишниот самит, а потоа Бразил во 2025 година. Трите земји добија мандат од 198-те потписнички на договорот од Дубаи да работат заедно на патоказ за спречување на глобалното затоплување до 1,5 степени Целзиусови, клучна климатска цел која беше сериозно загрозена од глобалните емисии на стакленички гасови.

- Форматот ни помага да обезбедиме континуирана соработка потребна за да ја задржиме на повидок ѕвездата-водилка од 1,5°C – од Баку до Белем и пошироко, изјави претседателот на КОП28, Султан Ал Џабер.

Земајќи ги предвид тековните климатски ветувања, светот сè уште е на пат да се загрее меѓу 2,5 и 2,9 степени овој век, велат експертите на ОН. Ограничувањето од 1,5°C најверојатно ќе биде достигнато меѓу 2030 и 2035 година, според Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC).

Според конечниот договор постигнат на КОП28, партнерството на тројката треба „значително да ја зајакне меѓународната соработка и меѓународната поволна средина за да ги поттикне амбициите во следната рунда на национално определени придонеси“.

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужна Газа

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа во соработка со Црвениот крст во Палестина, објави ТВ Ал-Кахера њуз.

Египетските власти го изградија првиот камп во Кан Јунис минатиот декември и го проширија во јануари. Новиот камп, кој ќе има струја и вода, ќе се состои од 400 шатори со капацитет од 4.000 луѓе.

Следниот чекор е изградба на теренска болница во пограничниот град Рафа и медицински камп во Деир ал Балах во центарот на Газа. Во Рафа ќе бидат формирани и два центри за дистрибуција на помош.

Според Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА), повеќе од 85 отсто од 2,4 милиони луѓе во енклавата се внатрешно раселени од почетокот на конфликтот на 7 октомври минатата година, кога Хамас и други палестински фракции го нападнаа јужниот дел на Израел, при што загинаа околу 1.200 луѓе. /MИА

притисни ентер