Независниот синдикат на здравствени работници најави протести

Доколку мартовски плати, што треба да ги земат во месец април останат исти, здравствените работници повторно ќе излезат на улица. 

Од незвисниот синдикат најавија нови протести, велат револтот и незадоволството од ниските примања е се поголем. Вработените во здравството со овие плати не можат да го преживеат месецот. Протест за време на пауза, три часовно затворање на јавните здравствени установи или генерален штрајк се трите опции за кои во следниот период ќе одлучува коориднативното тело на синидкатот.

„Од една страна имаме изјава од министерот дека нема да има покачување, од друга страна од заменик министер кој што работат во исто министерство, имаат канцеларии карши – карши викаат дека ќе има линеарно покачување на платата на сите вработени во здравствениот сектор, од хигиеничар до доктор, ако не дојде до ова линеарно покачување ние со координативното тело имаме три опции....протест пауза, затварање на клиники и генерален штрјак.“ - Боби Бојчевски - националниот координатор на Независниот синдикат

Дополнително останува и долгогодишниот проблем со нивните колеги кои се со договор на дело. Од синдикатот побараа регулирање на нивниот статус, но и навремена исплата, обвинуваат дека имало здравствени работници кои со месеци работат без надомест.

„Тие се дел од секојдневната здравствена услуга и во амбулантите, поликилиниките и во болниците. Поради многу голем недостаток а персонал ќе влијае и врз останатиот персонал кој е веќе по договор на неопределено бидејќи, работните обврски се поделени, работиме еден за тројца, уште да ги нема тие на договор на дело јас не знам како ќе функционираме....“- Кристина Олевска – синдикат ГОБ 8-ми Септември

„Бараме конечно нашиот работен статус да биде решен, затоа што ние не бараме ништо повеќе односно бараме само право на живот и егзистенција во истава дражава како и секој нормален граѓанин. “ - Томас Тодоров – физиотерапевт, вработен по договор на дело на Кардиохирургија

Ваквиот чекор од страна на синдикатот доаѓа откако на првата прес конференција Илир Демири, како министер за здравство рече дека поради предизоброниот период во кој се наоѓа државата ќе ги стопираат вработувањата и покачувањето на платите во здравството. Наспорти ова, пред три заменичката Манолева, посочи дека согласно законот за минимална плата, во март повисоки плати ќе добијат лекарите, помошно-техничкиот персонал и административните службеници.

Од Независниот синдикат изминатата година неколкупати протестираа поради аномалии во колективните договори и ниските плати.

Новороденче, кое било прогласено за мртво, се разбудило на погребот- семејството верува во чудо

Бебе кое било прогласено за мртво набргу по раѓањето, е префрлено назад во болница во Парагвај откако добила знаци на живот за време на нејзиниот погреб.

Нејзините блиски кои се потресени од сѐ, изјавија дека не исклучуваат „Божја интервенција“, пренесува El Tiempo.

Девојчето е родено околу пладне во петокот со царски рез, откако нејзината 21-годишна мајка имала компликации во седмиот месец од бременоста.

Но, бебето било прогласено за мртво и предадено на семејството заедно со потврдата за смрт.

Таткото на бебето, Игнасио Медина, изјавил за локалната телевизија Телефутуро дека телото на бебето го добил „целосно виолетово“.

Семејството, кое веќе претрпело загуба на уште едно бебе од оваа двојка, наместо да слави, отишле на погребот во Минго Гуазу, место на околу 20 километри од Сиудад дел Есте, главниот град на департманот Алто Парана, кој граничи со Аргентина и Бразил.

„Ја однесовме кај мајка ми и таму ја гледавме“, рече Медина.

Тој рече дека непосредно пред да заминат на гробиштата, еден од неговите чичковци забележал дека бебето мрда со главата и ги известил присутните.

„Потоа отидовме да ја провериме и срцето ѝ чукаше“, додал таткото кој веднаш го однел бебето во болница.

Кога таткото на бебето го прашал што се случило, директорот на Регионалната болница во Сиудад дел Есте, Федерико Шредел, не ја исклучил можноста дека се работело за катаплексија.

„Поради состојбата со предвремено раѓање, тоа може да се случи, практично пациентот останува без знаци на живот“, додаде специјалистот и предупреди дека ваков случај може да се случи еднаш на секои пет милиони раѓања.

Исто така, Пабло Лемир, директор на судска медицина на Министерството за правда во Парагвај, исто така објасни дека тоа може да биде катаплексија или синдром на „очигледна смрт“.

„Нема чукање на срцето, нема дишење, телото е опуштено, бледо, станува сино или виолетово и обично се решава спонтано и необјасниво“, изјави тој за парагвајскиот медиум ABC Colors.

Според експертот, бебето било родено предвреме и тоа ги исклучило опциите за лекарите.

„Во 26-та недела од бременоста и со таа тежина, белите дробови не се подготвени да бидат надвор од матката, ниту пак нервниот систем е правилно развиен“, рече тој.

Од друга страна, роднините не исклучуваат „божествена интервенција“ и тврдат дека девојчето, сепак со резервирани прогнози, ќе се вика Милагрос де Жезус, што во превод значи „Чудо Исусово“.

Момче падна од 40 метри висок гребен во Италија- пријателите немоќно гледале (ВИДЕО)

Момче (14) од Арика, Италија, доживеа трагична судбина кога со другарите го посети езерото Неми, не сфаќајќи дека ќе падне од дрво по стрмна карпа од 40 метри и ќе загине.

Тој наводно се одвоил од својата група пријатели и се обидел да стигне до највисоката точка на Виа Перино, но гранката од дрвото на која се качувал се скршила и момчето се превртело врз карпата, објави Мирор.

Тинејџерот паѓал над 30 метри, а неговите пријатели беспомошно гледале и веднаш го вклучиле алармот.

Пожарникарите од Неми и карабинерите веднаш пристигнале на местото на настанот, но не можеле ништо да му направат на момчето, освен да констатираат смрт.

Телото е пренесено во болницата Кастели во Арикио, а потоа во Институтот за судска медицина во Рим.

Брутално убиство во Њујорк: Во фрижидер е пронајдена отсечена човечка глава и делови на тело

Маж од Њујорк е обвинет за убиство откако во фрижидерот на неговиот стан во Бруклин биле пронајдени човечка глава и делови од телото, соопшти денеска полицијата.

Николас Мекги (45) е уапсен во четвртокот попладне и обвинет за грабеж, криење на човечко тело и компромитирачки докази, соопшти њујоршката полиција, пренесува Ен-Би-Си Њуз.

Посмртните останки на 40-годишниот Кошин Гелцер биле пронајдени на 22 јануари во станот што Мекги го делел со Хедер Стајнс (45), која исто така е уапсена за криење на човечки труп.

Полицајците рекоа дека одговориле на повикот од станот и пронашле повеќе црни кеси со делови од тело во фрижидерот и замрзнувачот.

Според кривичната пријава, лекарите подоцна го идентификувале Гелцер преку отпечатоци од прсти.

Полицијата денеска не соопшти повеќе детали за случајот, ниту пак како и кога е убиен Гелцер.

притисни ентер