Најочекуваниот филм: Се снимаше со децении, режисерот вложил свои 120 милиони долари

Во пресрет на синоќешното отворање на 77. Кански филмски фестивал, пристигна трејлер за еден од најочекуваните филмови, кој е и во главната натпреварувачка селекција на Кроазета - „Мегалополис“ на познатиот Френсис Форд Копола.

- Нашиот нов филм „Мегалополис“ е најдоброто дело што сум ја имал привилегијата да режирам – рече Копола.

Светската премиера на овој филм, на кој познатиот американски режисер работеше со децении, е закажана за четврток на 77. Кански филмски фестивал. И во пресрет на премиерата на „Croisette“, конечно беше објавен првиот трејлер за епскиот спектакл.

Копола го напиша сценариото за овој филм пред четириесет години. И уште од осумдесеттите години на минатиот век се обидуваше да го протурка до големите холивудски студија, но тоа не му беше овозможено.

А легендарниот режисер кој стои зад трилогијата „Кум“ или реализацијата на „Апокалипса денес“ и „Прислушување“ ги презеде работите во свои раце и во филмот вложи дури 120 милиони долари од сопствените пари.

Во синопсисот на „Мегалополис“, толку долгоочекувано и вистинско остварување, се зборува дека се зборува за римската епска бајка, сместена во замислена модерна Америка, објави „Варајети“.

Градот Нов Рим мора да се промени. Но, оваа промена неизбежно води до конфликт помеѓу генијалниот уметник и архитект Чезаре Катилин, кој го игра Адам Драјвер, чија аспирација е да „скокне“ во утопистичка, идеалистичка иднина, и неговиот главен противник, градоначалникот Френклин Цицеро. Тој градоначалник, кој го глуми Џанкарло Еспосито, сака да го задржи регресивното статус кво, каде сè се сведува на интереси, алчност, војување.

Извор: Аваз

Алкалоид го освои трофејот во ракометниот Куп на Македонија

Ракометарите на Алкалоид се победници во Купот на Македонија, откако вечерва во финалето одиграно во СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје го совладаа фаворитот Еурофарм Пелистер со 25:23 по изведувањето пенали.

Ова е прв трофеј во својата куса историја за младиот тим на Алкалоид кој на завршниот турнир ги совлада најголемите две имиња во македонскиот ракомет, Вардар и Еурофарм Пелистер.

Во финалето двете екипи во повеќе наврати се менуваа во водство, највисокото беше четири голови разлика, за на крај победникот да биде решен по пенал-рулетот во кој се истакна голманот на скопскиот тим Иван Галевски.

Токму Галевски беше прогласен за најдобар голман на завршниот турнир, наградата за најдобар стрелец отиде кај Богдан Радивојевиќ, а за МВП Филип Кузмановски (двајцата од Еурофарм Пелистер).

Претходно во текот на денот, во женското финале, Ѓорче Петров го победи Чаир со 36:24. /МИА

Курти ѝ се пожалил на американската државна потсекретарка за заканите од Србија кон Косово

Курти ја изрази својата загриженост поради постојаните закани на Србија кон косовската држава.

Косовскиот премиер, Албин Курти на денешната средба со потсекретарката за јавна дипломатија на Стејт департментот на САД, Елизабет Ален, која престојува во Косово, ја изрази својата загриженост поради постојаните закани на Србија кон косовската држава, јави дописникот на МИА од Приштина.

Како што соопшти владината служба за информирање, Курти на средбата со Ален рекол дека „авторот и водач на терористичката и паравоена српска група“, која го изврши нападот во Бањска во северно Косово во септември минатата година, Милан Радоичиќ, сè уште е на слобода во Србија.

Косовскиот премиер изразил и жалење што барањето на Косово за членство во оваа институција не е ставено на агендата на Комитетот на министри на Советот на Европа за 17 мај.

„На средбата се разговараше и за односите меѓу Косово и Србија и за процесот на дијалог со посредство на Европската унија. По ова прашање премиерот Курти ја истакна важноста од целосно и безусловно спроведување на основниот договор и неговиот анекс. Во однос на патот на Косово кон евроинтеграциите, премиерот Курти изрази жалење што Комитетот на министри на Советот на Европа одби да го вклучи Косово во агендата за гласање на 17 мај, со оглед на тоа што Косово ги исполни сите критериуми за членство“, се вели во соопштението од кабинетот на премиерот.

Во текот на разговорот, Курти ја запознал Ален со „случувањата во земјата, напредокот во владеењето на правото, социјалните политики кои ги поддржуваат жените и децата, реформите во образованието со цел поврзување на образованието со пазарот на трудот, како и политиките и инвестициите во енергетиката“.

Курти изјави дека САД се сојузник и историски партнер на Косово и очекува зајакнување на меѓусебните односи во иднина, особено на полето на економијата и трговијата.

Пред да се сретне со Курти, американската дипломатка, Ален претпладнево се сретна и со претседателката на Косово, Вјоса Османи, со која потпиша договор за разбирање меѓу владите на САД и Република Косово, против манипулациите со информации од други држави. /МИА

Идентификувана точната локација на падот на хеликоптерот Раиси

 Командантот на Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) во Источен Азербејџан, Асгар Абасголизадех изјави дека ИРЦГ откриле сигнал од хеликоптерот и од мобилен телефон на еден од екипажот на местото на инцидентот.

- Во моментов, заминуваме со сите воени сили во областа и се надевам дека ќе им дадеме добри вести на луѓето, посочи Абасголизадех

Претходно, иранскиот заменик-претседател за извршни работи Мохсен Мансури изјави дека двајца патници од хеликоптерот со кој патуваше претседaтeлот Ебрахим Раиси, комуницирале со спасувачките сили.

Мансури истакна дека тоа значи оти несреќата најверојатно била со помал интензитет. /МИА

притисни ентер