Младенци од Франција ги шокирале гостите со храната, и самите не сакале да ја јадат (ВИДЕО)

Новопечениот брачен пар Томас Билаудо (27) и Офели (25) од Париз се откажале од традиционалната услуга на свадбата и ги изненадиле гостите.

Наместо со препознатливи специјалитети, гостите на свадбата ги почестиле со „брза храна“, поточно избор од менито на Мекдоналдс!

Видеото од венчавката стана вирално на социјалните мрежи, а го гледаме моментот кога невестата го зема микрофонот и го најавува доаѓањето на доставувачот на храна.

Еден човек влегува во свечената сала носејќи еден куп кеси, а гостите воодушевено аплаудираат.

Како што е познато, среќната двојка нарачала 300 хамбургери, нагетси и други деликатеси од популарниот синџир за брза храна, пренесува LadBible.

Видеото е прегледано повеќе од 2,3 милиони пати. Многумина ја поддржаа одлуката на младенците, но има и многу критичари.

@thomasbillaudeau @McDonald's Beauvais Tille ♬ son original - Thomas Billaudeau

„Дали ова е шега или што?“, „Подобар избор би биле тестенини со лосос“, „Си заминувам“, се само дел од коментарите.

Од друга страна, луѓето им аплаудирале на младенците за начинот на кој заштедиле пари.

„Попрво ќе јадам во Мекдоналдс отколку да се задолжувам 25 години за свадбата“, напишал еден корисник, додека друг додал: „Сендвич Мекчикен и помфрит ве молам. Каква кул свадба! Обрнете внимание на среќните луѓе“.

Невестата подоцна објаснила дека обично е пребирлива за храната што ја јаде и не јаде брза храна, но дека опцијата Мекдоналдс била поевтина.

„Се плашев дека ќе платиме за нешто што не ни се допаѓа. Ако веќе дадеме пари, можеме да го добиеме она што го сакаме“, рече таа.

Ребров: Многу важна победа за тимот и за државата

Селекторот на Украина, Серхи Ребров, беше исклучително задоволен од духот што го покажаа неговите играчи за победа од 2:1 против Словачка.

-Многу сум среќен за играчите. Реагиравме многу добро откако примивме гол. На полувремето променивме некои работи во однос на високиот пресинг. Играчите кои дојдоа од клупата ни помогнаа да ја подобриме нашата игра. Најважно е дека го покажавме нашиот дух. Мора да се фокусираме на следниот натпревар, но тоа беше многу важна победа за тимот и за земјата. Не викав на полувремето, само требаше да реагираме. Знаевме дека не притискаме доволно високо и ова беше нашата единствена шанса. Така им кажав на играчите“, изјави Ребров.

Ребров зборуваше и за својата одлука да стартува со Анатолиј Трубин на голот.

-Мило ми е што имаме добра конкуренција меѓу голманите. Мислам дека Трубин заслужи шанса по настапот против Германија. Беше многу мирен и можеше да започне пред овој натпревар, истакна тој. /МИА

Аргентинскиот претседател Милeи ја почна својата европска турнеја

Аргентинскиот претседател Хавиер Милеи попладнево пристигна во Мадрид, започнувајќи ја својата турнеја низ Европа, во која ќе биде вклучена и Германија, јави ДПА.

Тој беше игнориран од шпанската левичарска влада и од кралот Фелипе Шести, со кого нема предвидена средба.

На предизборен митинг за европските избори, организиран од шпанската партија „Вокс“ во мај, Милеи го нападна шпанскиот премиер Педро Санчез и ја нарече неговата сопруга Бегоња Гомез „корумпирана“.

Шпанскиот министер за надворешни работи Хозе Мануел Албарес, пак, го обвини Милеи дека ја напаѓа шпанската демократија, шпанските институции и Шпанија како целина. Милеи го отфрли барањето за јавно извинување и оттогаш продолжува со вербалните напади.

Во рамките на посетата, аргентинскиот лидер има планирана средба со премиерката на регионот Мадрид, Изабел Дијаз Ајусо, која е претставник на конзервативната Народна партија.

Милеи се очекува утре да биде во Хамбург, а в недела во Берлин ќе се сретне со германскиот канцелар Олаф Шолц. Последната станица од европската турнеја на аргентинскиот претседател е Чешка./МИА

Едномесечен притвор за косовски Србин осомничен за напад врз припадници на КФОР во мај 2023-та

Судот проценува дека, доколку биде на слобода, постои опасност од бегство на обвинетиот, со оглед на тоа дека работи во Србија и може да биде недостапен за органите на правдата во Косово.

Косовски суд му одреди едномесечен притвор на косовски Србин осомничен дека сторил четири кривични дела, меѓу кои и напад врз припадници на Мировната мисија на НАТО во Косово - КФОР на протестите во Звечан во северно Косово во мај 2023 година, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според Основниот суд во Приштина, обвинетиот со иницијали Л.Д. е осомничен за кривичните дела „здружување за противуставна дејност“, „загрозуваање на лица под меѓународна заштита“, „учество во толпа што врши кривично дело и хулиганство“ и „напад врз службено лице“.

Судот проценува дека, доколку биде на слобода, постои опасност од бегство на обвинетиот, со оглед на тоа дека работи во Србија и може да биде недостапен за органите на правдата во Косово.

- Постои основано сомнение дека на 29.05.2023 година во временскиот интервал од 06:00 часот до вечерните часови, во периметарот во кој се наоѓа објектот на општина Звечани, пријавениот Л.Д активно учествал во групата или толпата лица, која имала за цел да изврши тешки кривични дела, на тој начин што преку употреба на насилство се обидела да го спречи воспоставувањето на уставниот поредок на Република Косово во северните општини на земјата, се вели во соопштението.

Според судот, и покрај наредбите на војниците од мировната мисија на КФОР за мирно растурање на толпата и одбивањето да влезат во објектот на општината, групата во која учествувал Л.Д. „почнала да врши неконтролирано насилство, користејќи цврсти алатки, импровизирани експлозивни направи и огнено оружје, од кои се повредени најмалку 30 припадници на мировните сили на КФОР, од кои тројца од проектилите од огнено оружје“.

- Предизвикана е и значителна материјална штета на возилата на КФОР, полицијата на Косово и на автомобили на новинари кои известуваа за настаните од тој ден, кои вклучуваат целосно палење на неколку возила или физичка штета во голема мера, предизвикувајќи висок степен на опасност по животите и телата на многу луѓе и имот, се вели во образложението на Судот за определување на мерката притвор.

Според српските медиуми, станува збор за маж, роден 1979, кој завчера бил запрен на пунктот Бистрица, првенствено со цел да се провери поради евентуален шверц на стока.

По проверка на лицето и документите, полицијата објави дека утврдила дека се работи за лице кое се бара во врска со настаните од мај минатата година пред општинската зграда во Звечан, кога дојде до конфликт меѓу група Срби и припадници на КФОР.

За апсењето на Л.Д. се огласи и Канцеларијата за Косово при Владата на Србија, која тврди дека станува збор за цариник кој, велат, една година слободно се движи и дека „неговото апсење во овој момент е исклучиво политичко дејствие на Приштина со цел да предизвика нови тензии“. /МИА

притисни ентер