Маричиќ: Владата инвестира во иднината и подеднакво се грижи за сите граѓани на Македонија

 „Со ИПА фондовите го зајакнуваме капацитетот за управување и намалување на ризиците од загадување на животната средина во општина Ѓорче Петров„.

Маричиќ: „Со ИПА фондовите го зајакнуваме капацитетот за управување и намалување на ризиците од загадување на животната средина во општина Ѓорче Петров„

Заменик на Претседателот на Владата за Европски прашања, Бојан Маричиќ, министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска денес беа на посета во три локалитети во Општина Ѓорче Петров: Центарот за култура, објектот „Сонце“ од градинката „Росица“ и прочистителната станица во село Орман.

„Владата на Република Македонија инвестира во иднината и подеднакво се грижи за сите граѓани на Македонија. Со европски средства, преку Инструментот за претпристапна помош односно со ИПА фондовите, вложивме и во општина Ѓорче Петров, со што се решава еден многу важен проблем со кој со години наназад се соочуваат жителите на селото Орман, градот и околината, и кој директно влијае на подобрување на условите за живот и животната средина„ – изјави вицепремиерот Маричиќ.

„Загадените подземни и површински води, како и предизвиканата контаминација на почвата, ги нарушуваат постоечките норми за безбедност на храната и квалитативните норми за производство на здрави и безбедни земјоделски производи. Со реализација на Пилот интервенции за третман на отпадни води и управување со цврст отпад во прекуграничниот регион и со градењето на колекторот за отпадни води во село Орман, општина Ѓорче Петров, го зајакнуваме капацитетот за управување и намалување на ризиците од загадување на животната средина. Со овој проект го решаваме проблемот на одлагање на комунален отпад и канализација на жителите на селото Орман и со тоа директно влијаеме на намалување на загаденоста на водата, почвата и храна – рече вицепремиерот Маричиќ на денешниот настан во Орман, Ѓорче Петров.

Маричиќ додаде дека оваа инвестиција е една од многуте кои се реализираат со финансиски средства од Европската Унија, и кој овозможуваат да ги користиме придобивките кои ги имаат земјите членки уште пред нашето зачленување во Европската Унија.

Вицепремиерот Маричиќ потенцираше дека со полноправното членство во Унијата до 2030 година, сите овие придобивки и можности многукратно ќе се зголемат. Сега е моментот да ја зграпчиме понудената шанса и да продолжиме цврсто и сигурно по тој пат.

Бајден ја поддржа одлуката за забрана на огнено оружје во случаи на семејно насилство

Американскиот претседател Џо Бајден ја поздрави одлуката на американскиот Врховен суд со која се поддржува забраната за поседување оружје на лица на кои им е наложена забрана за семејно насилство.

Во исто време, Бајден рече дека ќе продолжи да врши притисок врз Конгресот да ја зајакне заштитата на жртвите на семејно насилство.

„Никој што бил малтретиран не треба да се грижи дали неговиот насилник ќе добие пиштол. Како резултат на денешната одлука, преживеаните на семејно насилство и нивните семејства ќе можат да продолжат да се потпираат на заштита, исто како што тоа го правеа во изминатите три децении“, додаде Бајден. /МИА

Над еден милион странци живеат во Истанбул, од кои половина се Сиријци под привремена заштита

Повеќе од еден милион странци живеат во Истанбул, а половина од нив се Сиријци под привремена заштита во земјата, покажуваат податоците објавени од турското Министерство за внатрешни работи.

Според регистрите на Генералниот директорат за миграциски прашања, во градот на Босфор живеат вкупно 1.087.017 странски државјани со дозволи за престој.

Речиси половина од странците кои живеат во Истанбул се Сиријци - 530.612 лица. Тие се под привремена заштита на турската држава.

Под меѓународна заштита во метрополата се вкупно 3.252 странци, покажуваат податоците./МИА

Ребров: Многу важна победа за тимот и за државата

Селекторот на Украина, Серхи Ребров, беше исклучително задоволен од духот што го покажаа неговите играчи за победа од 2:1 против Словачка.

-Многу сум среќен за играчите. Реагиравме многу добро откако примивме гол. На полувремето променивме некои работи во однос на високиот пресинг. Играчите кои дојдоа од клупата ни помогнаа да ја подобриме нашата игра. Најважно е дека го покажавме нашиот дух. Мора да се фокусираме на следниот натпревар, но тоа беше многу важна победа за тимот и за земјата. Не викав на полувремето, само требаше да реагираме. Знаевме дека не притискаме доволно високо и ова беше нашата единствена шанса. Така им кажав на играчите“, изјави Ребров.

Ребров зборуваше и за својата одлука да стартува со Анатолиј Трубин на голот.

-Мило ми е што имаме добра конкуренција меѓу голманите. Мислам дека Трубин заслужи шанса по настапот против Германија. Беше многу мирен и можеше да започне пред овој натпревар, истакна тој. /МИА

притисни ентер