Мајка си го остави бебето за да учествува во масовна женска тепачка во маркет (ВИДЕО)

Вознемирувачко видео од масовна женска тепачка во супермаркет во австралискиот град Тамворт предизвика шок на социјалните мрежи.

На видеото прво се гледа како две девојки се удираат и се влечат за коса во маркетот Вулвортс, а потоа шокантен момент кога трета жена налетува во метежот! Жена во црна маица му го предала своето бебе на маж, а потоа со тупаници нападнала маж кој држел корпа за пазарење.

Неколку секунди подоцна, човекот кој го прифатил бебето го предал детето на друго лице и почнал да се бори со другиот маж кој претходно го оттурнал.

- Застани, застани, застани - извикал другиот маж додека девојките продолжиле да се тепаат.

За време на пресметката, девојките ги превртеле количките за пазарење и ги превртувале штандовите со безалкохолни пијалоци.

- Исус Христос - се слуша на снимката на муштерија, кој ја снимал целата гужва.

- Да ти е*ам, кучко - и вика една од жените на мајката на бебето.

Другите клиенти и персоналот на продавницата залудно се обидувале да ја прекинат тепачката.

Портпаролот на полицијата на Нов Јужен Велс потврди за Дејли Мејл дека инцидентот се случил.

– Група луѓе се расправале пред да дојде до физички конфликт – соопшти полицијата.

Портпаролот на компанијата „Вулворт“ го осуди насилството.

- Свесни сме за инцидентот што се случи во нашата продавница кон крајот на минатата недела. За вакво насилство нема место во нашата заедница. На членовите на тимот кои беа сведоци им нудиме пристап до советодавните служби и продолжуваме да ѝ помагаме на полицијата во нивните истраги - рече портпаролот.

Од понеделник благо опаѓање на температурите и краткотрајни поројни врнежи

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност.

И викендов земјава ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ поради што ќе преовладува претежно сончево и натпросечно топло време, но од понеделник во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи, а дневните температури ќе бидат во постепено благо опаѓање.

Како што информира УХМР, утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Минималната температура ќе биде од 15 до 23, а максималната од 33 до 40 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од западен правец. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне до 40 степени.

Мисијата на Иран во ОН: Хезболах е способен да се брани себеси и Либан од Израел

Иранската мисија во Обединетите нации денеска соопшти дека либанското движење Хезболах е способно да се брани себеси и Либан од Израел.

Иранската мисија во ОН предупреди на платформата Икс дека можеби е дојдено време за самоуништување на израелскиот „нелегитимен режим“.

„Секоја непромислена одлука на окупаторскиот израелски режим да се спаси може да го турне регионот во нова војна“, истакна иранската мисија во ОН./МИА

Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа

Најмалку 32 Палестинци загинаа денеска во нападите на израелските сили врз Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, како и врз други области низ енклавата, јавија светските агенции, повикувајќи се на жители на Рафа и израелската армија (ИДФ).

Жителите велат дека Израелците изгледа се обидуваат да го завршат заземањето на Рафа, кој е во фокусот на израелската офанзива од почетокот на мај.

Тенковите се пробиваат во западните и северните делови на градот, а израелските војници веќе ги окупираа истокот, југот и центарот.

Израелските сили нападнаа од авиони, тенкови и бродови од брегот, предизвикувајќи нов бран на раселување од градот, кој засолни повеќе од милион раселени лица, од кои повеќето беа принудени повторно да избегаат. /МИА

притисни ентер