Кашлица, еден од највознемирувачките симптоми во сезоната на настинка и грип

Сезоната на кашлица започна. 

Иако е целогодишен симптом, со настапување на променливо време и пониски температури, кашлицата е се почеста, особено кај децата! Кашлицата како симптом е една од најчестите причини за консултација на амбулантскиот доктор и една од најчестите причини за земање или препишување на некој лек.

ДЕФИНИЦИЈА И ПРИЧИНИ ЗА КАШЛИЦА

Кашлицата претставува рефлексно реагирање на организмот на надворешен причинител. Претставува физиолошки заштитен механизам на дишното стебло, кој помага во одржување на неговата проодност. Кашлицата има значајно влијание врз квалитетот на животот. Причинители за кашлица можат да бидат инфективните агенси (вируси, бактерии, габички), алергени од инхалаторно потекло, надворешни честички кои се инхалирани при несреќни случаи од неорганско потекло, пример метални струготини итн.

НАЈЧЕСТИ ПРИЧИНИТЕЛИ

Повеќе од 200 вируси во природата може да предизвикаат респираторна инфекција и кашлица. Такви се риновирусот, коронавирусот, вирусот на инфлуенца, параинфлуенца, аденовирусот и други. Влезна врата на инфекцијата е мукозата на горните дишни патишта, носот и грлото. Потоа тие навлегуваат во клетката и почнуваат да ја користат за делба и создавање на бројни нови копии.

Дали знаете дека постојат различни типови на кашлица? И дека за различен тип на кашлица постои различен третман? Едниот тип е сува и надразнителна кашлица, а другиот е влажна и продуктивна (се создава секрет). И двете можат да бидат гласни, вознемирувачки и да го намалат квалитетот на вашиот живот.

Како да ги разликувате двата типа на кашлица?

Сува кашлица

Надразнителна кашлица без секрет, пропратена со суво и надразнето грло

Скокот/чешање

Нема што да се искашла, а имате потреба за кашлање

Продуктивна или влажна кашлица

Зголемено создавање на секрет во белите дробови кој неможе да се исфрли

Трае подолго од сувата кашлица

Со секое кашлање се чувствувате подобро

КАКО ЈА ТРЕТИРАМЕ КАШЛИЦАТА

Различните типови на кашлица треба да се третираат на различни начини поради различните симптоми на кашлицата. Антитусиците се препорачуваат за смирување на сувата и надразнителна кашлица. Тие ја препокриваат слузницата со заштитен слој при што го намалуваат рефлексот на кашлање.

Сирупите од тегавец и исландски лишај се идеални за третман на сува кашлица, бидејќи немаат централно дејство, што е особено важно за детската популација.

Екстракти од исландски лишај - содржи голема количина на слузи кои ја прекриваат, заштитуваат и навлажнуваат надразнетата и сува слузница на устата и грлото и на тој начин ја смируваат сувата кашлица. Експекторансите се препорачуваат за полесно искашлување во случај на продуктивна кашлица

Експекторанси, како што е сирупот од бршлен – се препорачуваат за полесно искашлување во случај на продуктивна кашлица. Го разводнуваат густиот секрет кој се создава во дишните патишта и на тој начин го олеснуваат искашлувањето. Пиење многу течности и навлажнување на воздухот во затворен простор во вистинска мера, исто така, помагаат во ублажување на продуктивна кашлица. Најдобар современ пристап во третман на некомплицирани, акутни инфекции на респираторен тракт е да се третираат со природни сирупи. Екстракт од листот на бршлен ја поттикнува бронхијалната секреција и на тој начин го олеснува искашлувањето. Исто така, ги шири бронхиите, што го прави погоден и за третман на мешовит тип на кашлица.

Д-р Марина Цветаноска , семеен лекар

Лев: Не сум заинтересиран да работам во Германија

Поранешниот селектор на германската фудбалска репрезентација, Јоаким Лев ја отфрли можноста за назначување за тренер на Баерн.

-Постојат различни причини за ова. Од една страна, Баерн не е заинтересиран за мене, од друга, јас самиот не сум заинтересиран да работам за Баерн. Долго бев селектор на германската репрезентација, работа тука за мене не доаѓа предвид. Патував низ земјата 17 години, ги посетив сите стадиони и добро ги познавам клубовите. Така што во Германија немам мотивација, изјави 64-годишниот поранешен тренер во интервју за „Билд“.

Лев во текот на својата тренерска кариера од позвучните клубови има работено во Австрија Виена, Карлсруе, Фенербахче и Штутгарт.

Во моментов тренер на Баерн Минхен е Томас Тухел, но по завршувањето на сезоната 2023/24, Баварците ќе имаат нов предводник. /МИА

Почина Славе Сирачевски, познат угостител и сопственик на Аурора

Почина Славе Сирачевски, сопственикот на туристичката агенција Аурора Турс, угостителски објект на езерото Козјак и на еден од најубавите хотелски ресорти во Македонија, Аурора Берово.

Веста на фејсбук ја објави поранешниот директор на Агенцијата за туризам Љупчо Јаневски.

„Македонскиот туристички сектор загуби еден од креаторите и визионерите на македонскиот туризам.

Славе Сирачевски со Аурора Турс и уникатните концепти на Хотел Аурора Берово и Аурора Козјак успеа да докаже дека вложувањата за рурален туризам е голема можност во Македонија и пример за регионот!

Во мое лично име изразувам сочуство на семејството!

Благодарам Славе за многуте совети кои ги сподели со мене и помогна во мојот кариерен развој и развојот на македонскиот туристички сектор.

Почивај во мир Славе“, напиша на својот статус Љупчо Јаневски.

Сочувство до семејството Сирачевски од целиот тим на Канал 5.

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „контурите“ на договорот за заложници

САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците.

Соединетите Американски Држави, Израел, Египет и Катар постигнаа договор за „основните контури“ на договорот за заложниците и привремен прекин на огнот во Појасот Газа, изјави денеска за Си-Ен-Ен советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан.

„За договорот сè уште се преговара“, рече Саливан, додавајќи дека се планирани индиректни разговори со палестинското исламистичко движење Хамас, а како посредници ќе бидат Катар и Египет.

Во меѓувреме, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека се уште е нејасно дали тековните разговори ќе доведат до договор.

Во интервју за Си-Би-Ес Њуз, Нетанјаху рече дека подоцна денеска ќе се сретне со неговиот тим за да разговара за воениот план за евакуација на палестинските цивили во Газа и операцијата за уништување на преостанатите формации на Хамас.

„Ако имаме договор, тој ќе биде малку одложен, но тоа ќе се случи. Ако не се постигне договор, сепак ќе го направиме“, рече израелскиот лидер. /МИА

притисни ентер