Каква увертира пред двојните избори очекуваат експертите?

Партиските штабови не мируваат и во недела како увертира за предизборието. 

Уште од рано наутро преку партиски соопштенија се разменуваат меѓусебни обвинувања и критики, а во ова предничат најголемите политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Според комуникологот Бојан Кордалов наративите кои може да се очекуваат во следниот предизборен период се концепти на „живот или смрт“, што ќе се случи ако некој дојде или остане на власт, нешто што сме го слушале и во изминатите изборни циклуси.

-Она што е забележливо и она што партиите се уште не го разбираат е дека битката соопштенија деманти, деманти на демантите, се повеќе наликува на една приватна забава со еден мал круг на луѓе кој што го водат ПР центрите на партиите и не дава никаков ефект. Во изминатите 30 години сме се изнаслушале како граѓани многу ветувања пројдено е буквално се така што само тие кои ќе звучат доволно уверливо со доволно јасна стратегија и конкретен план како ќе сработат со рокови и добар тим на луѓе можат да се надеваат дека можеби ќе успеат да ја повратат довербата која се поголем број на граѓани ја губат за жал кај партиите. - Бојан Кордалов – Специјалист за ПР

Како и изминатите изборни циклуси така и овој политичарите ги најавуаат како историски, поради што ниту во оваа изборна битка нема да изостане валканата и негатива кампања преку оцрнување на политичките противници, која нема да им донесе многу бенефит на граѓаните, оценува Кордалов.

-Партиите и натаму одбиваат свесно да препознаат што е негативна кампања што завршува со конструктивна критика и предлог што треба да биде подобро и што е тоа црна кампања која дискриминра, омаловажува, етикетира итн. Очекувам за жал да има многу црна кампања како што споменавме овие избори ќе се водат со наратив на „живот или смрт“, ако некој победи или изгуби, меѓутоа тоа само ќе ги обесхрабри граѓаните. И уште една вест за големите партии црната кампања на која тие се предводници може да донесе можности за помалите политички партии независно во кој етнички блок или кампус зборуваме. - Бојан Кордалов – Специјалист за ПР

Изборната кампања за претседателските избори закажани за 24 април ќе почне на 4 април на полноќ и ќе трае до 22 април, а за парламентарните кампањата кои ќе се одржат на осми мај ќе почне на 18 април и ќе заврши на 6-ти мај.

Новороденче, кое било прогласено за мртво, се разбудило на погребот- семејството верува во чудо

Бебе кое било прогласено за мртво набргу по раѓањето, е префрлено назад во болница во Парагвај откако добила знаци на живот за време на нејзиниот погреб.

Нејзините блиски кои се потресени од сѐ, изјавија дека не исклучуваат „Божја интервенција“, пренесува El Tiempo.

Девојчето е родено околу пладне во петокот со царски рез, откако нејзината 21-годишна мајка имала компликации во седмиот месец од бременоста.

Но, бебето било прогласено за мртво и предадено на семејството заедно со потврдата за смрт.

Таткото на бебето, Игнасио Медина, изјавил за локалната телевизија Телефутуро дека телото на бебето го добил „целосно виолетово“.

Семејството, кое веќе претрпело загуба на уште едно бебе од оваа двојка, наместо да слави, отишле на погребот во Минго Гуазу, место на околу 20 километри од Сиудад дел Есте, главниот град на департманот Алто Парана, кој граничи со Аргентина и Бразил.

„Ја однесовме кај мајка ми и таму ја гледавме“, рече Медина.

Тој рече дека непосредно пред да заминат на гробиштата, еден од неговите чичковци забележал дека бебето мрда со главата и ги известил присутните.

„Потоа отидовме да ја провериме и срцето ѝ чукаше“, додал таткото кој веднаш го однел бебето во болница.

Кога таткото на бебето го прашал што се случило, директорот на Регионалната болница во Сиудад дел Есте, Федерико Шредел, не ја исклучил можноста дека се работело за катаплексија.

„Поради состојбата со предвремено раѓање, тоа може да се случи, практично пациентот останува без знаци на живот“, додаде специјалистот и предупреди дека ваков случај може да се случи еднаш на секои пет милиони раѓања.

Исто така, Пабло Лемир, директор на судска медицина на Министерството за правда во Парагвај, исто така објасни дека тоа може да биде катаплексија или синдром на „очигледна смрт“.

„Нема чукање на срцето, нема дишење, телото е опуштено, бледо, станува сино или виолетово и обично се решава спонтано и необјасниво“, изјави тој за парагвајскиот медиум ABC Colors.

Според експертот, бебето било родено предвреме и тоа ги исклучило опциите за лекарите.

„Во 26-та недела од бременоста и со таа тежина, белите дробови не се подготвени да бидат надвор од матката, ниту пак нервниот систем е правилно развиен“, рече тој.

Од друга страна, роднините не исклучуваат „божествена интервенција“ и тврдат дека девојчето, сепак со резервирани прогнози, ќе се вика Милагрос де Жезус, што во превод значи „Чудо Исусово“.

Момче падна од 40 метри висок гребен во Италија- пријателите немоќно гледале (ВИДЕО)

Момче (14) од Арика, Италија, доживеа трагична судбина кога со другарите го посети езерото Неми, не сфаќајќи дека ќе падне од дрво по стрмна карпа од 40 метри и ќе загине.

Тој наводно се одвоил од својата група пријатели и се обидел да стигне до највисоката точка на Виа Перино, но гранката од дрвото на која се качувал се скршила и момчето се превртело врз карпата, објави Мирор.

Тинејџерот паѓал над 30 метри, а неговите пријатели беспомошно гледале и веднаш го вклучиле алармот.

Пожарникарите од Неми и карабинерите веднаш пристигнале на местото на настанот, но не можеле ништо да му направат на момчето, освен да констатираат смрт.

Телото е пренесено во болницата Кастели во Арикио, а потоа во Институтот за судска медицина во Рим.

Брутално убиство во Њујорк: Во фрижидер е пронајдена отсечена човечка глава и делови на тело

Маж од Њујорк е обвинет за убиство откако во фрижидерот на неговиот стан во Бруклин биле пронајдени човечка глава и делови од телото, соопшти денеска полицијата.

Николас Мекги (45) е уапсен во четвртокот попладне и обвинет за грабеж, криење на човечко тело и компромитирачки докази, соопшти њујоршката полиција, пренесува Ен-Би-Си Њуз.

Посмртните останки на 40-годишниот Кошин Гелцер биле пронајдени на 22 јануари во станот што Мекги го делел со Хедер Стајнс (45), која исто така е уапсена за криење на човечки труп.

Полицајците рекоа дека одговориле на повикот од станот и пронашле повеќе црни кеси со делови од тело во фрижидерот и замрзнувачот.

Според кривичната пријава, лекарите подоцна го идентификувале Гелцер преку отпечатоци од прсти.

Полицијата денеска не соопшти повеќе детали за случајот, ниту пак како и кога е убиен Гелцер.

притисни ентер