Израелците убиле 270 Палестинци во операцијата за спасување четворица заложници

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ОН (ОХХР) денеска соопшти дека убиствата на цивили во Газа за време на израелската операција за ослободување на четворица заложници би можело да биде воено злосторство.

Во саботата, Израел изврши копнена операција со воздушна поддршка во центарот на станбена населба во областа Нусејрат во Газа. Заложниците биле држени во два одвоени станови, соопшти израелската војска.

Здравствените власти од Газа објавија дека во операцијата загинале повеќе од 270 Палестинци.

„Начинот на кој беше извршена операцијата во толку густо населена област сериозно бара истрага за тоа дали израелските сили ги почитувале принципите на дистинкција, пропорционалност и претпазливост - утврдени во меѓународното право“, рече портпаролот на ОХХР Џереми Лоренс.

Лоренс додаде дека одлуката на вооружените групи да држат заложници во толку густо населена област „ги загрозува животите на палестинските цивили, како и на самите заложници“. „Сите тие акции на двете страни би можеле да бидат воени злосторства“, рече тој.

За време на терористичкиот напад врз Израел на 7 октомври, Хамас киднапира околу 250 заложници. Повеќе од стотина од нив беа ослободени во замена за 240 палестински затвореници од Израел, како дел од договорот во ноември.

Според израелските податоци, во Појасот Газа има уште 116, од кои 40 кои Израел ги прогласи за мртви.

Бајден ја поддржа одлуката за забрана на огнено оружје во случаи на семејно насилство

Американскиот претседател Џо Бајден ја поздрави одлуката на американскиот Врховен суд со која се поддржува забраната за поседување оружје на лица на кои им е наложена забрана за семејно насилство.

Во исто време, Бајден рече дека ќе продолжи да врши притисок врз Конгресот да ја зајакне заштитата на жртвите на семејно насилство.

„Никој што бил малтретиран не треба да се грижи дали неговиот насилник ќе добие пиштол. Како резултат на денешната одлука, преживеаните на семејно насилство и нивните семејства ќе можат да продолжат да се потпираат на заштита, исто како што тоа го правеа во изминатите три децении“, додаде Бајден. /МИА

Над еден милион странци живеат во Истанбул, од кои половина се Сиријци под привремена заштита

Повеќе од еден милион странци живеат во Истанбул, а половина од нив се Сиријци под привремена заштита во земјата, покажуваат податоците објавени од турското Министерство за внатрешни работи.

Според регистрите на Генералниот директорат за миграциски прашања, во градот на Босфор живеат вкупно 1.087.017 странски државјани со дозволи за престој.

Речиси половина од странците кои живеат во Истанбул се Сиријци - 530.612 лица. Тие се под привремена заштита на турската држава.

Под меѓународна заштита во метрополата се вкупно 3.252 странци, покажуваат податоците./МИА

Ребров: Многу важна победа за тимот и за државата

Селекторот на Украина, Серхи Ребров, беше исклучително задоволен од духот што го покажаа неговите играчи за победа од 2:1 против Словачка.

-Многу сум среќен за играчите. Реагиравме многу добро откако примивме гол. На полувремето променивме некои работи во однос на високиот пресинг. Играчите кои дојдоа од клупата ни помогнаа да ја подобриме нашата игра. Најважно е дека го покажавме нашиот дух. Мора да се фокусираме на следниот натпревар, но тоа беше многу важна победа за тимот и за земјата. Не викав на полувремето, само требаше да реагираме. Знаевме дека не притискаме доволно високо и ова беше нашата единствена шанса. Така им кажав на играчите“, изјави Ребров.

Ребров зборуваше и за својата одлука да стартува со Анатолиј Трубин на голот.

-Мило ми е што имаме добра конкуренција меѓу голманите. Мислам дека Трубин заслужи шанса по настапот против Германија. Беше многу мирен и можеше да започне пред овој натпревар, истакна тој. /МИА

притисни ентер