Истражување: Депресијата може да биде директна причина за дијабетес тип 2

Ново генетско истражување на британските научници покажа дека депресијата може да биде директна причина за развој на дијабетес тип 2.

Во светот од дијабетес боледуваат 422 милиони луѓе, а меѓу нив 95 отсто имаат дијабетес тип 2. Научниците веќе знаеја дека пациентите со дијабетес тип 2 имаат двојно поголема веројатност да развијат депресија во споредба со оние кои не страдаат од оваа болест.

За прв пат е откриено дека депресијата директно го зголемува ризикот од развој на дијабетес тип 2

Но, не беше целосно разбрано дали депресијата предизвикува дијабетес или обратно. Затоа, во ова истражување тие користеа статистичка метода, Менделова рандомизација, за да ги анализираат генетските и здравствените податоци.

Тие за прв пат открија дека депресијата директно го зголемува ризикот од развој на дијабетес тип 2, но не и обратно. Тие, исто така, открија дека постојат седум варијанти на гени кои придонесуваат за развој на дијабетес тип 2 и депресија.

Ова се вообичаени гени кои играат важна улога во производството на инсулин или воспаление на мозокот, панкреасот или масното ткиво, а промените во овие биолошки процеси потенцијално објаснуваат како депресијата влијае на дијабетесот.

Иако не е пронајдена директна причина што укажува на тоа дека дијабетесот предизвикува депресија, експертите сепак веруваат дека оптоварувањето на животот со дијабетес тип 2 може да биде одлучувачки фактор за развој на депресија.

„Оваа исклучително важна студија ни дава нови сознанија за врските помеѓу генетиката, дијабетесот тип 2 и депресијата“, рече Елизабет Робертсон, директорка на истражување во Дијабет Велика Британија од Финска.

Се покажа дека меѓу 19.344 учесници во студијата кои страдаат од дијабетес тип 2, 5.000 од нив имале потврдена дијагноза на депресија, а 153.000 од нив пријавиле повеќе симптоми на болеста.

„Овие наоди би можеле да им помогнат на здравствените работници да ја подобрат грижата и поддршката за депресивните луѓе и да спречат повеќе случаи на дијабетес тип 2 да се развијат“, рече таа.

„Се надеваме дека ова ќе ги охрабри лекарите“...

Студијата беше објавена во списанието „Diabetes Care“ и откри дека и прекумерната тежина и дебелината играат улога во развојот на дијабетес, а кај 36,5 отсто од анкетираните постои директна врска.

Со оглед на тоа што авторите ги поврзуваат депресијата, дијабетесот тип 2 и дебелината во студијата, тие рекоа дека се надеваат дека нивната работа ќе ги охрабри лекарите почесто да испраќаат пациенти на кои им е дијагностицирана депресија на тестови за откривање на дијабетес тип 2 и други слични здравствени состојби.

Генетското истражување е важно за да се идентификуваат геномските фактори присутни во популацијата што доведуваат до болеста.

Извор: Индекс.хр

Јанчев: Значајни проекти се реализираат и во селата од Општина Кавадарци

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев најави привршување или почнување на реализација на проекти во речиси сите села во Општината. 

Во Возарци интензивно се гради спортска сала, а за 22 милиони се гради и канализација и атмосферска канализација, или вкупно 45 милиони.

Во Дреново за 2,5 милиони денари ќе се уредува градинката, а остана уште да се асфалтира патот,односно селото добива 47 милиони денари за инфраструктура. Исто така и село Марена, село Бопола , каде се асфалтира патот и со тоа третата фаза ќе биде во целост завршено, рече градоначалникот Митко Јанчев и објави на ФБ.

Министерот за внатрешни, Спасовски е против предложениот Закон за амнестија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е против донесување на Законот за амнестија, што го предложи Лога, а по кратки перипетии, го прифати и Владата.. 

Законот за амнестија се уште не е стигнат до Собрание, но освен опозицијата, против неговото донесување е и Министерот за внатрешни Оливер Спасовски.... Смета дека со вака предвиденото решение нема да постигне завртаната цел за растеретување на пренатрупаноста во затворите, а носи ризици по безбедноста. Наспроти тоа, порачува Спасовски, државата треба поинаку да му пристапи на проблемот, а решенијата да одат во насока на зголемување на капацитетите на затворите.

„Апсолутно не е соодветно ниту времето ниту моментот на носење Закон за амнестија. Второ, опфатот кој е барем соопштен, дека ќе опфати прилично мај број на лица, исто така нема да помогне многу. Меѓутоа сега тоа е работа на собранието. Прво, сметам дека нема да имаме никакви ефекти во однос на носењето на законското решение, нема да допринесе значително да се ослободат места или да се намали притисокот на казнено – поправните установи. Јас мислам дека треба државата стратешки да размислува во зголемувањето на капацитетите на затворските институции.“

Со законот, кој е на предлог на министерот за правда, целосно ќе се ослободат лицата на кои им е изречена казна затвор до шест месеци, а на останатите осуденици на полесни кривични дела ќе им се намали казната за 30%. Целта на носењето на законот, како што стои во оваа верзија, е ресоцијализација на сторителите на кривични дела и намалување на пренатрупаноста во затворите а со тоа и државата да има помал финансиски трошок. Но токму со ова не се согласува Спасовски, бидејќи според него и во минатото амнестирани осуденици по три месеци слобода повторно завршувале во затвор.

„Ние секогаш укажуваме на тоа дека оние лица кои сториле кривични дела, пред се разбојништва, тешки кражби, претставуваат уште терет за безбедносната состојба. Или ако ги погледнеме минатите закони за амнестија ќе видите дека најголемиот дел од тие лица за 2 до 3 месеци повторно се враќаат назад затоа што имаат повторно кривични дела и со кои ние секојдневно се справуваме.“

Ако законот се донесе, ќе биде втор на кој министер јавно се противел на негово донесување. Претходно министерот за правда Кренар Лога не се согласи со измените на Кривичниот законик на чиј предлог беше потпишана неговата заменичка Аврамовска – Мадиќ. Законот за амнестија, според најавите требаше во средата да биде доставен до Собранието, но на брифингот во четвртокот Лога рокот го пролонгираше за 10-тина дена..

Егзодус од Нагорно Карабах- избегале 100.000 од вкупно 120.000 Ерменци

Повеќе од 100.000 бегалци пристигнале во Ерменија од Нагорно Карабах, изјави вчера вечер шефот на агенцијата за бегалци на ОН (УНХЦР) Филипо Гранди.

„Многумина се гладни, исцрпени и имаат итна потреба од помош“, рече Гранди на социјалните мрежи. „УНХЦР и другите хуманитарни партнери ја засилуваат својата поддршка за ерменските власти, но итно е потребна меѓународна помош“, додаде Гранди.

притисни ентер